Rozszerzenie współpracy Serbii i Rosji

Ostania wizyta Putina w Belgradzie (źródło: Wikipedia, kremlin.ru)

Ostania wizyta Putina w Belgradzie (źródło: Wikipedia, kremlin.ru)

Współpraca między Serbią i Rosją znów zacieśniona. Tym razem w obszarach energii jądrowej, technologii oraz wojskowości.

 

9 maja 2019 r. armia rosyjska zaprezentowała swój potencjał bojowy na paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie, upamiętniającej zakończenie II wojny światowej w Europie. Natomiast dzień wcześniej – 8 maja – Serbia otrzymała nową dostawę sprzętu wojskowego z Rosji. Na początku nie było jednak wiadomo, jaki rodzaj sprzętu trafi do serbskich wojskowych.

Miroslav Lazanski (niedawno mianowany ambasador Serbii w Rosji) zapowiadał, że Serbia otrzyma prawdopodobnie systemy rakietowe Pantsir. Na razie sprowadzono jednak dwa śmigłowce – Mi-35M i Mi-17V5 – oraz czołgi T-72, które można było zobaczyć na defiladzie wojskowej w Niszu (10 maja) na południowym-wschodzie kraju. Obecnie helikoptery znajdują się w bazie lotniczej w Batajnicy (to miejscowość w północnej części Serbii). 

Współpraca także w obszarze technologii nuklearnych

Przedstawiciele ministerstw innowacji Serbii i Rosji podpisali dwa memoranda dotyczące przyszłej współpracy w dziedzinie energii jądrowej, a także technologii i innowacji. 15 kwietnia 2019 r. odbyła się międzynarodowa konferencja „Atomekspo” w Soczi, która zgromadziła najważniejszych ekspertów z dziedziny branży jądrowej.

To właśnie podczas tej konferencji zostało podpisane m.in. memorandum pomiędzy ministrem ds. innowacji i rozwoju technologii Nenadem Popoviciem a dyrektorem koncernu energii jądrowej w Rosyjskiej Państwowej Korporacji Energii Atomowej Rosatom Aleksiejem Lichaczowem. W dokumencie zawarto szczegóły dotyczące powstania Centrum Badawczego Technologii Jądrowych i Innowacji.

Serbski minister podkreślił znaczenie nowego wymiaru współpracy. „Serbia będzie miała szansę na pozyskanie wiedzy od najlepszych, rosyjskich ekspertów w dziedzinie technologii nuklearnych” – powiedział Popović. Serbski minister dodał, że Serbia ma duży potencjał w rozwoju energii jądrowej. Podpisanie tych umów wznowiło współpracę Serbii z Rosją w dziedzinie technologii jądrowych, która została zawieszona na blisko 30 lat.

Znaczenie Rosji w Serbii

W Serbii Władimir Putin jest bardzo popularnym politykiem. Serbowie doceniają krytyczne stanowisko Rosji wobec bombardowania kraju przez NATO w 1999 r. oraz nieuznawanie suwerenności Kosowa.

Z kolei wiele organizacji międzynarodowych oskarża Rosję o próby zamachu stanu w Czarnogórze, próby destabilizacji Bośni i Hercegowiny oraz prowadzenie centrum humanitarnego w południowej Serbii jako przykrywki dla działalności wywiadowczej.

Putin zarzuca USA i innym zachodnim krajom „destabilizację” regionu, a także skrytykował postępowanie UE wobec Kosowa. Prezydent Rosji wiele razy podkreślał, że UE zmusza Serbię do dokonania „sztucznego wyboru” między Rosją a Zachodem.

Z kolei serbski prezydent Aleksandar Vuczić twierdzi, że priorytetem dla Serbii jest dalsza integracja z UE, ale – jak dodaje – równocześnie chce utrzymywać dobre stosunki z Kremlem. „Jesteśmy neutralni pod względem wojskowym, nie mamy aspiracji, aby dołączyć ani do NATO, ani do sojuszu pod przywództwem Rosji” – powtarzał wiele razy prezydent Serbii.

Serbia: Wizyta Putina w Belgradzie

Prezydent Rosji Władimir Putin już po raz kolejny odwiedził Belgrad. Podobnie jak przy okazji wcześniejszych wizyt, mógł liczyć na przyjacielskie powitanie ze stron władz i obywateli Serbii.
 
Regularne wizyty
17 stycznia prezydent Rosji Władimir Putin przyjechał na jednodniową wizytę do Belgradu. Został powitany …