Rozmowa prezydentów Rosji i Ukrainy ws. walk w Donbasie

Donbas, źródło: https://www.youreporter.it

Donbas, źródło: http://www.youreporter.it/foto_Deterioration_of_an_ecological_situation_on_Donbas?refresh_ce-cp

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował wczoraj do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina o pilne wstrzymanie zabijania Ukraińców w Donbasie, a prezydent Rosji do swojego ukraińskiego odpowiednika o zaprzestanie ostrzałów.

 

Wołodymyr Zełenski poinformował, że w środę (7 sierpnia) rano zadzwonił do Władimira Putina w związku ze śmiercią ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli w wyniku ostrzału na wschodzie Ukrainy. Dzień wcześniej  o ich śmierci poinformowało biuro prasowe ukraińskiego ministerstwa obrony.

Ukraina: Rozejm w Donbasie trwa, ale żołnierze giną

Czterech ukraińskich żołnierzy zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek (6 sierpnia) w wyniku ostrzału ze strony prorosyjskich separatystów. Od drugiej połowy lipca w Donbasie trwa jednak tzw. „chlebowy rozejm”, który ma umożliwić mieszkańcom tych terenów przeprowadzenie żniw.
 

Bezterminowe wstrzymanie ognia …

Zełenski: Powiedziałem o zabijaniu naszych ludzi

“Pilnie do niego (Władimira Putina – przyp. red.) zadzwoniłem, powiedziałem, że to nie przybliża nas do pokoju” – przekazał prezydent Ukrainy na briefingu w Kijowie. „Bardzo pana proszę o wpłynięcie na tamtą stronę, by przestali zabijać naszych ludzi” – cytował swoją telefoniczną rozmowę. “Mówię: naszych ludzi zabijają. Mówią mi, że są jakieś momenty, kiedy nasi ludzie strzelają do cywilów” – dodał Zełenski.

Podkreślił przy tym, że poprosił Putina, by pilnie wpłynął na to, by „tamta strona po prostu zaprzestała tych działań, to nie zabawa”. Ukraiński prezydent zwrócił także uwagę, że choć wszyscy powtarzają, że chcą pokoju, to słowa nie wystarczają i konieczne są „szybkie kroki”. Według Reutersa przyznał ponadto, że Putin „obiecał mu coś”, ale szczegóły mają być ujawnione później. Zełenski przekazał ponadto, że podczas wczorajszej rozmowy telefonicznej omówiono również kwestie uwolnienia ukraińskich jeńców przetrzymywanych w Rosji.

Nie słabnie napięcie wokół konfliktu Rosja-Ukraina

Przywódcy Niemiec i Francji nalegali w Buenos Aires na prezydenta Rosji, by uwolnił ukraińskich marynarzy i zwrócił okręty, a szefowie MSZ Polski i Ukrainy zapowiedzieli w Kijowie działania na rzecz ostrzejszej reakcji na atak Rosji w Cieśninie Kerczeńskiej.

Apel Putina o zaprzestanie ostrzałów w Donbasie

Strona rosyjska poinformowała natomiast, że w rozmowie telefonicznej Putin-Zełenski „zaakcentowano znaczenie bezwzględnego przestrzegania ustanowionego 21 lipca reżimu wstrzymania ognia oraz wycofania sił i środków z linii rozgraniczenia”. Według kremlowskiego komunikatu Putin podkreślił, że „dla deeskalacji konfliktu konieczne jest przede wszystkim zaprzestanie kolejnych ostrzałów miejscowości Donbasu przez ukraińskie wojska, które prowadzą do ofiar wśród cywilów”.

Kreml dodał, że podczas rozmowy podkreślono również konieczność konsekwentnej realizacji porozumień mińskich, włączając w to prawne aspekty nadania specjalnego statusu samozwańczym republikom ludowym: donieckiej i ługańskiej.

Po nielegalnych wyborach w Donbasie bez zmian

Prezydent Macron i kanclerz Merkel wspólnie uznali głosowanie w Donbasie za bezprawne. W tzw. Donieckiej Republice Ludowej liderem niedzielnych (11 listopada) wyborów okazał się dotychczasowy przywódca Denis Puszylin, a w Ługańskiej – pełniący analogiczną funkcję Leonid Pasicznyk.

Ponadto mowa była również o kontynuacji rosyjsko-ukraińskiego dialogu m.in. w ramach mińskiej grupy kontaktowej i współpracy w ramach formatu normandzkiego.

Trójstronną grupę kontaktową ds. uregulowania sytuacji w Donbasie, która regularnie spotyka się w stolicy Białorusi, Mińsku, tworzą przedstawiciele Ukrainy, Rosji i OBWE, natomiast format normandzki to negocjacje przedstawicieli czterech państw: Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy.

Strona rosyjska przyznała także, że we wczorajszej rozmowie Putin i Zełenski poruszono również kwestię „aktywizacji pracy nad powrotem przetrzymywanych osób”. Kreml potwierdził ponadto, że rozmowa odbyła się z inicjatywy strony ukraińskiej.

Konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wkrótce potem Rosja zaanektowała Krym, a prorosyjscy rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe: doniecką i ługańską. W wyniku walk w tym regionie zginęło już około 13 tys. osób.

Pierwsza rozmowa prezydentów Rosji i Ukrainy

Pierwsza w historii rozmowa między Władimirem Putinem a Wołodymyrem Zełenskim została zdominowana przez sytuację na Wschodniej Ukrainie. Prezydenci poruszyli także kwestię uwolnienia ukraińskich marynarzy. Tymczasem w Moskwie doszło do kolejnego spotkania przedstawicieli prorosyjskiej opozycji z premierem Miedwiediewem. Dyskutowano m. in. …