Misja pokojowa ONZ w Donbasie?

www.mil.gov.ua/news/2016/12/29/

Władze Ukrainy, które od dawna apelują o obecność sił pokojowych w Donbasie negatywnie odpowiedziały na propozycję prezydenta Rosji Władimira Putina, który zaproponował rozmieszczenie takich sił w celu zapewnienia bezpieczeństwa obecnej tam misji obserwacyjnej OBWE. Gospodarz Kremla polecił także, by rosyjskie MSZ wniosło w tej sprawie projekt rezolucji do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

„Rosja jako agresor nie może uczestniczyć w misji pokojowej ONZ w Donbasie” – podkreśliło MSZ Ukrainy w odpowiedzi na deklarację Putina.

O pokojowe rozwiązanie konfliktu na wschodniej Ukrainy od lat bezskutecznie zabiega tzw. czwórka normandzka, czyli przedstawiciele Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy.

Ukraina: czwórka normandzka bez efektów

Czwórka normandzka, czyli przywódcy Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy rozmawiali wczoraj o sytuacji na wschodniej Ukrainie. Nie udało się znaleźć rozwiązania trwającego tam konfliktu.
 

Wczoraj (24 lipca) czwórka normandzka, czyli prezydenci Francji, Rosji i Ukrainy oraz kanclerz Niemiec rozmawiali na temat konfliktu na wschodzie Ukrainy. Emmanuel Macron, Władimir Putin, Petro Poroszenko oraz Angela Merkel w trakcie …

Putin: siły pokojowe wyłącznie na linii rozgraniczenia

„Obecność sił pokojowych, a nawet można powiedzieć, że nie sił pokojowych, a osób, które zapewniają bezpieczeństwo misji OBWE, uważam za całkowicie zasadną i nie widzę w tym nic złego. Na odwrót, uważam, że sprzyjałoby to rozwiązaniu problemu na południowo-wschodniej Ukrainie” – oświadczył we wtorek Władimir Putin (5 września) podczas pobytu w Chinach.

Wzmocnienie bezpieczeństwa misji OBWE w Donbasie

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow przyznał po spotkaniu z sekretarzem generalnym OBWE Lamberto Zannierem, że należy wzmocnić bezpieczeństwo misji obserwacyjnej OBWE w Donbasie. Zannier już zapowiedział zaostrzenie środków bezpieczeństwa.
 

Na początku rozmów w Moskwie szef OBWE poinformował Siergieja Ławrowa, że w związku ze śmiercią pracownika misji skrócił swoją wizytę w Moskwie do niezbędnego minimum. Obserwator OBWE zginął …

„Po drugie siły te powinny znajdować się na linii rozgraniczenia, nigdzie więcej”, a po trzecie – wyliczał rosyjski prezydent, którego cytują media – „rozwiązanie tej kwestii” powinno nastąpić po rozdzieleniu stron, wycofaniu ciężkiego uzbrojenia i w bezpośrednim kontakcie z przedstawicielami republik DRL i ŁRL (samozwańcze republiki utworzone przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy).

MSZ Ukrainy: pokojowa misja ONZ bez udziału Rosji

„Rosja jako agresor nie może uczestniczyć w misji pokojowej ONZ w Donbasie, a wspierani przez nią separatyści nie mogą być dla Ukrainy partnerem w rozmowach na temat warunków rozmieszczenia takiej misji” – oświadczyło ukraińskie MSZ w odpowiedzi na deklarację Putina.

Resort przypomniał, że Rosja „jako agresor” sabotowała dotychczas propozycje strony ukraińskiej ws. rozlokowania misji pokojowej w Donbasie i blokowała rozpatrzenie tych propozycji w RB ONZ.

Kijów powtórzył jednak, że choć zależy mu na obecności sił pokojowych w tym regionie, jednak dopiero po konsultacjach, które zaowocują m.in. ustaleniami o wycofaniu z Ukrainy „okupacyjnych wojsk, ich najemników oraz uzbrojenia”. Ukraina chce także odzyskać kontrolę nad swoją granicą z Rosją na wschodzie kraju.

„W razie decyzji o operacji pokojowej (w Donbasie) nie może być nawet mowy o obecności na terytorium Ukrainy wojskowego czy innego personelu państwa agresora (…). Nie może być też mowy o uzyskaniu zgody na operację pokojową od nielegalnych ugrupowań zbrojnych, które działają na terytorium oddzielnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego przy finansowym i materialno-technicznym wsparciu ze strony Federacji Rosyjskiej” – oświadczyło MSZ Ukrainy.

Zastrzeżenia co do obecności rosyjskich żołnierzy w Donbasie władze w Kijowie zgłaszały już w listopadzie 2014 r.

Rosyjskie siły pokojowe na wschodniej Ukrainie?

W zeszłym tygodniu minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak informował o siedmiu i pół tysiącu rosyjskich żołnierzy we wschodnich regionach kraju, ale we wtorek dowództwo operacji przeciw separatystom poinformowało, że Rosja wycofała stamtąd ponad tysiąc swoich żołnierzy. Separatyści próbują bowiem utworzyć własne struktury siłowe i ogłosili powołanie w Doniecku pułku wojsk wewnętrznych tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.Rosjanie …