Spór grecko-macedoński przenosi się na boisko piłki ręcznej

Ceremonia otwarcia 17. Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Kobiet// źródło: eurohandball.com

Grecko-macedoński spór o nazwę trwa. We wtorek greckie piłkarki ręczne zeszły z boiska po 32 sekundach meczu, ponieważ macedońska drużyna wystąpiła w koszulkach z napisem „Macedonia”. Tymczasem Grecja nie zgadza się, by Macedonia używała tej nazwy, ponieważ jest to również nazwa jednego z regionów w Grecji.

 

Podczas wtorkowego (2 sierpnia) meczu rozgrywek mistrzostw Europy dywizji B organizowanych przez Europejską Federację Piłki Ręcznej w Skopje doszło do niecodziennego wydarzenia. Greckie reprezentantki opuściły boisko po 32 sekundach od rozpoczęcia meczu z drużyną gospodarzy w proteście przeciwko temu, że na koszulkach przeciwnika widniała kwestionowana przez Grecję nazwa kraju „Macedonia”.

Stanowisko Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej

W odpowiedzi na to zachowanie Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EFPR) rozpoczęła procedurę przeciwko Greckiej Federacji Piłki Ręcznej, po tym jak Komitet Dyscyplinarny stwierdził, że grecka reprezentacja miała obowiązek rozegrania meczu zgodnie z przepisami EFPR.

Po odrzuceniu odwołania strony greckiej, jej reprezentację wyłączono z dalszego udziału w rozgrywkach, a grecka Federacja została ukarana grzywną w wysokości 25 tys. EUR.

Odpowiedź greckiego MSZ

Greckie MSZ odniosło się do orzeczenia EFPR i poparło decyzję swojego zespołu piłki ręcznej. Stanowisko argumentuje tym, że Skopje naruszyło Umowę Przejściową, która została podpisana w 1995 r. w Nowym Jorku i sformalizowała stosunki dwustronne między obydwoma krajami. W umowie zawarte jest m.in., że Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (FYROM) może korzystać wyłącznie z członkostwa w organizacjach i federacjach międzynarodowych pod swoją tymczasową nazwą.

Macedonia: nazwa kraju wciąż przedmiotem sporu

Ateny i Skopje nie mogą porozumieć co do tego, jaka powinna być nazwa Macedonii. Uniemożliwia to Macedończykom akcesję do NATO i Unii Europejskiej.
 

Wczoraj doszło do kolejnej odsłony macedońsko-greckiego konfliktu o to, jaka powinna być nazwa Macedonii. Macedoński minister spraw zagranicznych …

Ateny i Skopje nie mogą porozumieć się co do tego, jaka powinna być nazwa Macedonii. Uniemożliwia to Macedończykom akcesję do NATO i Unii Europejskiej.
„Po raz kolejny okazuje się, że FYROM po przystąpieniu do jakiejkolwiek organizacji międzynarodowej próbuje złamać Umowę Przejściową i przeforsować swoją konstytucyjną nazwę” – stwierdził grecki minister spraw zagranicznych, Nicos Kotzias.

Macedonia a FYROM

„Była Jugosłowiańska Republika Macedonii” jest nazwą używaną przez Macedonię na forum międzynarodowym, często skracaną do FYROM (od angielskiego tłumaczenia: Former Yugoslav Republic of Macedonia). Używaną niechętnie. Zmuszana jest do tego przez Grecję, ponieważ Macedonia jest również regionem w Grecji. Ateny nie chcą zgodzić się na używanie tej samej nazwy przez sąsiedni kraj, ponieważ uznają ją za element swojego dziedzictwa.