Francja przekonuje do zmiany nastawienia wobec Rosji

Spotkanie Emmanuela Macrona i Władimira Putina na szczycie G20 w Osace, źródło: en.kremlin.ru

Prezydent Francji Emmanuel Macron coraz mocniej naciska, aby Rosję traktować jak państwo europejskie i poprawiać z nią relacje. Nie wszystkim się to jednak podoba.

 

W ostatnich tygodniach Macron naciska na włączenie Rosji do europejskiego układu sił. Najpierw zaprosił prezydenta Rosji Władimira Putina do swojej wakacyjnej rezydencji na kilka dni przed szczytem G7. Następnie w swoim przemówieniu skierowanym do francuskich dyplomatów podkreślił, że w wirze walki o hegemonię między USA, Rosją i Chinami, Europa może „być mniejszościowym sojusznikiem jednego z pretendentów lub sama wziąć udział w  tej grze”. Wiele razy używał też określenia „suwerenność europejska”.

Rozszerzanie sojuszy?

Emmanuel Macron uważa, że konieczna jest intensyfikacja stosunków dyplomatycznych z Rosją, jeżeli Europa ma uniknąć scenariusza „podobnego do zimnej wojny”. W tym celu francuski prezydent planuje wysłać ministrów obrony i spraw zagranicznych, Florenca Parly i Jean-Yves Le Driana, aby złożyli wizytę w Moskwie w połowie września. W ten sposób wznowione zostałyby rozmowy w formacie 2+2 (ministrowie spraw zagranicznych i obrony obu państw).

Jednocześnie Macron ostrzegł przed „słabościami i błędami” Europy które przyczyniły się do ożywienia wpływów Rosji na Bliskim Wschodzie i Afryce, a także opowiedział się przeciwko europejskiej wrogości wobec Moskwy, która jego zdaniem doprowadziła do zacieśnienia więzi między Rosją a Chinami.

Podsumowanie szczytu G7

Wczoraj zakończył się szczyt G7 we francuskim Biarritz. Przywódcy największych gospodarek świata omawiali m.in. kwestie handlu światowego, pożarów lasów Amazonii oraz napięcia wokół irańskiego porozumienia nuklearnego.
 

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu G7 prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się z Władimirem Putinem. Celem …

„Niektórzy z naszych sojuszników zmuszają nas do wprowadzania kolejnych sankcji, ale nie leży to w naszym interesie. Musimy budować środki zaufania w Europie”, dodał.

Macron nie zadeklarował jednak wprost, czy planuje znieść istniejące sankcje nałożone na Rosję w związku z aneksją Krymu.

Przeciwne opinie

Podczas wizyty Putina we francuskim forcie w Bregancon, przywódcy dyskutowali o  wznowieniu negocjacji między Ukrainą a wspieranymi przez Rosjan separatystami. Rozmowy dotyczyły także sytuacji w Libii, porozumienia nuklearnego z Iranem oraz konfliktu w Syrii. Macron stwierdził że Rosja jest niezbędna do rozwiązania światowych problemów, z którymi państwa na Bliskim Wschodzie zmagają się od lat.

Macron: We wrześniu rozmowy w sprawie sytuacji na Ukrainie

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że we wrześniu dojdzie do spotkania przywódców Francji, Rosji, Ukrainy i Niemiec w sprawie zakończenia konfliktu we wschodniej Ukrainie.
 

 

Emmanuel Macron poinformował o powrocie do stołu rokowań w ramach formatu normandzkiego przy okazji zakończonego wczoraj szczytu G7 …

Przynajmniej od 2014 r. Unia Europejska i Stany Zjednoczone zgadzają się, że Rosja jest inicjatorem wielu problemów na arenie międzynarodowej. Z tego powdu odmawiały dotychczas bardziej pogłębionej współpracy z Moskwą. Jednak obecne przekonanie Macrona o „głęboko europejskiej” Rosji zaczyna powoli podważać paradygmat, który funkcjonował przez ostatnie lata. Pierwszym sygnałem zmiany w podejściu do Rosji jest zapowiedziane spotkanie przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji w celu znalezienia rozwiązania dla konfliktu na Ukrainie.

Donald Trump również wyraził swoje poparcie powrotu Rosji do stołu, twierdząc że obecność Putina na kolejnym spotkaniu krajów G7 da zachodnim przywódcom możliwość bardziej otwartej rozmowy. Uczestniczy szczytu wyrazili swoją dezaprobatę dla tego pomysłu, są bowiem zdania, że zaproszenie rosyjskiego prezydenta byłoby równoznaczne z przymykaniem oczu na aneksję Krymu.

Trump za powrotem Rosji do G7

Prezydent USA Donald Trump opowiedział się wczoraj za przywróceniem Rosji w skład G7 – grupy najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata. Kraj ten usunięto z niej w 2014 r. po aneksji Krymu.