Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 5 kwietnia

china-1024x576

Chiny chcą namówić Chorwację do współpracy, kanclerz Niemiec przeciwna „twardemu brexitowi”, protest rolników w Berlinie – między innymi o tym piszemy w piątek w „The Capitals”.

 

ZAGRZEB

Współpraca Zagrzeb-Pekin: Zagrzeb i Pekin mają podpisać dziewięć umów bilateralnych podczas szczytu „16+1”, w którym weźmie udział 16 krajów Europy Wschodniej oraz Centralnej oraz Chiny. Szczyt  z udziałem chińskiego premiera Li Keqianga odbędzie się w dniach 10-12 kwietnia w Dubrowniku.

Jedną z umów jest memorandum dotyczące współpracy z firmą Huawei. Inne bilateralne dokumenty dotyczą współpracy w dziedzinie infrastruktury, handlu i finansów.

9 kwietnia w Brukseli odbędzie się z kolei dwudziesty pierwszy szczyt Unia Europejska-Chiny. W rozmowie z EURACTIV jeden z unijnych urzędników ocenił, że niektóre z chińskich inwestycji wiążą się z zaburzeniem równowagi makroekonomicznej w Zachodnich Bałkanach i istotnie wpływają na cele, które wyznaczyła sobie Unia w tym regionie.

„Każdy kraj może decydować o swoich celach inwestycyjnych. Jednocześnie Unia ma wątpliwości co do społeczno-ekonomicznych oraz finansowych skutków, jakie może mieć część chińskich inwestycji w tym regionie” – ocenił.

Były premier ponownie w więzieniu: Ivo Sanader, były premier Chorwacji w latach 2003-2009, został aresztowany. Sąd Najwyższy zwiększył jego poprzedni wyrok z 4,5 do 6,5 roku pozbawienia wolności za przyjęcie łapówki. Przeciwko Sanaderowi toczą się jeszcze dwa procesy, w obu na poziomie apelacji zapadły nieprawomocne wyroki.

BRUKSELA

Plany rewizji konstytucji: Belgijscy parlamentarzyści zagłosowali za tym, by w następnej kadencji zmienić ok. czterdzieści artykułów konstytucji. W przeciwieństwie do początkowej propozycji, nie uwzględniono wśród nich pierwszego artykułu konstytucji, który ma duże znaczenie symboliczne i określa, w jaki sposób kraj podzielony jest na regiony oraz wspólnoty. Jest to porażka nacjonalistycznej partii NVA, która opowiadała się za tym, by Belgia stała się konfederacją.

LONDYN

Merkel przeciwko twardemu brexitowi: Po spotkaniu z irlandzkim premierem Leo Varadkarem, kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek, że Niemcy „zrobią wszystko, co w ich mocy, żeby nie dopuścić do twardego brexitu”. Merkel podkreśliła też, że Niemcy wspierają Irlandię w czasie obecnego kryzysu wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Spotkanie Varadkara z Merkel przypadło w tym samym tygodniu, w którym ten rozmawiał z Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. W czwartek premier Irlandii podkreślił, że zależy mu utrzymaniu otwartej granicy między Irlandią Północną a Irlandią.

BERLIN

Protest rolników: Ok. 6 tys. rolników demonstrowało w czwartek w Münster w zachodnich Niemczech przeciwko planowanym przez rząd ograniczeniom w używaniu nawozów. Komisja Europejska zasygnalizowała, że nałoży na Berlin sankcje, jeśli kraj nie ograniczy zanieczyszczenia wód podziemnych przez azotany.

MADRYT

Sanchez oraz Obama przeciwko „murom” dla migrantów: Premier Hiszpanii Pedro Sanchez oraz b. prezydent USA Barack Obama opowiedzieli się za tym, by „budować mosty, nie mury”. Jak donoszą hiszpańskie media, dwaj politycy spotkali się na marginesie World Trade Summit w Andaluzji.

RZYM

Kara dla platformy Ruchu Pięciu Gwiazd: Włoski organ odpowiedzialny za ochronę danych  osobowych nałożył na cyfrową platformę Ruchu Pięciu Gwiazd grzywnę w wysokości 50 tys. euro. Internetowa platforma, na której aktywiści partii mogą drogą głosowania podejmować decyzje, nie spełnia jego zdaniem podstawowych wymogów, takich jak ochrona internetowych kart do głosowania oraz zapewnienie anonimowości osób, które głosują.

ATENY

Spotkanie eurogrupy: Piątkowe spotkanie państw eurogrupy zdominuje kwestia wypłaty 1 mld funduszy dla Grecji. Zespół roboczy eurogrupy stwierdził w środę, że Grecja wdrożyła odpowiednie reformy.

WARSZAWA

Rosja zagrożeniem: Przemawiając w Waszyngtonie na 70. rocznicy utworzenia NATO, szef MSZ Jacek Czaputowicz powiedział, że Polska zgadza się z tym, że Rosja stanowi zagrożenie dla sojuszu. Podkreślił także, że to Rosja jest odpowiedzialna za wycofanie się USA z traktatu INF oraz że ma nadzieję na wzmocnioną obecność militarną Amerykanów w Polsce.

Polska ponownie liderem UE? Lider Koalicji Europejskiej, szef PO Grzegorz Schetyna podkreślił na czwartkowej konwencji, że Polska powinna ponownie zostać jednym z liderów Unii. Jak mówił, „Polska została dziś zepchnięta do narożnika. „My idziemy do Unii, żeby to zmienić, żeby usiąść przy stole, gdzie zapadają najważniejsze decyzje” – zapewnił.

BRATYSŁAWA

Sefvovic z powrotem w KE: Wiceprezydent Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič wrócił do Brukseli po tym, jak w ubiegły weekend przegrał w wyborach prezydenckich na Słowacji z Zuzaną Caputovą. „Moją ambicją jest bycie nominowanym (przez następną KE) i z niecierpliwością czekam na to, czy rząd zaproponuje mi po raz kolejny stanowisko komisarza” – powiedział dziennikarzom w Brukseli. Dodał też, że nie dotarły do niego żadne negatywne komentarze dotyczące konserwatywnego zwrotu w czasie kampanii wyborczej.

BUKARESZT

Referendum ws. sądownictwa: Prezydent kraju Klaus Iohannis ogłosił tematy referendum, które planuje zorganizować 26 maja, a więc tego samego dnia, kiedy mają odbyć się wybory do Parlamentu Europejskiego. Pytania dotyczą zniesienia amnestii i prawa łaski w przypadku przestępstw związanych z korupcją, jak również wprowadzenia prawa, które powstrzymałoby rząd od regulowania kwestii związanych z przestępczością i sądownictwem za pomocą dekretów.

SOFIA

Skandal z nieruchomościami: Prokurator generalny Bułgarii wszczyna kolejne śledztwa . Są one związane z kupnem luksusowych nieruchomości po konkurencyjnych cenach przez wielu czołowych polityków.

W czwartek Sotir Tsatsarov poinformował, że jedno ze śledztw dotyczy szefa bułgarskiego organu antykorupcyjnego. Chodzi o Plamena Georgieva, który rzekomo złożył fałszywą deklarację dotyczącą okoliczności, w jakich on i jego żona nabyli apartament w Sofii.

Premier Bojko Borisow powiedział, że politycy, którzy są zamieszani w ten skandal, powinni zrezygnować albo wziąć długi bezpłatny urlop, podczas gdy prezydent Rumen Radew podkreślił, że „wycofuje swoje zaufanie” dla Plamena Georgieva. Borisow zarządził także wstrzymanie budowy kontrowersyjnego wieżowca, którego konstrukcją zajmuje się Arteks, ta sama firma, która sprzedawała nieruchomości politykom.

W związku ze skandalem ze swojego stanowiska zrezygnował wiceszef rządzącej partii GERB Cwetan Cwetanow.

BELGRAD

Tańszy roaming na Bałkanach Zachodnich: Na drugim szczycie Szczycie Cyfrowym Bałkanów Zachodnich podpisano umowę, która pozwoli na stopniowe zmniejszenie opłat za roaming. Od 1 lipca tego roku będą one tańsze o 27 proc., a od 1 lipca 2021 r. roaming zostanie kompletnie zniesiony. Unijna komisarz ds. gospodarki cyfrowej Mariya Gabriel pochwaliła silną wolę zmian w tym zakresie.