Moda z unijną flagą

Czy nosimy ubrania z flagą amerykańską lub brytyjską? Oczywiście. Dlaczego jednak w sferze modowej wielką nieobecną jest flaga Unii Europejskiej?

 

W Belgii powstaje właśnie projekt, którego celem jest wyprodukowanie kolekcji inspirowanej europejskimi gwiazdami jedności i pokoju. Projekty są już gotowe – powstała także strona crowdfundingowa, aby zebrać niezbędne środki do produkcji ubrań na szerszą skalę. Organizatorzy z dumą stwierdzają, że pomysł ten już spotkał się z dużym entuzjazmem: dzięki osobom z całej Europy już pierwszego dnia zbiórki udało się zebrać 30 proc. całej potrzebnej kwoty.

Cel projektu

Jak tłumaczą organizatorzy projektu, jego celem nie jest zarabianie pieniędzy: „Po pierwsze chcielibyśmy stwierdzić czego nie chcemy. Nie zamierzamy zarabiać na tym projekcie. Jako Europejczycy chcemy podkreślić naszą tożsamość, nasze imię. Bycie Europejczykiem nie oznacza, że jesteś biurokratą w Brukseli. To nie jest pozycja polityczna. To poczucie wspólnoty, które nie jest oparte na pochodzeniu, narodowości i opinii. To odpowiedź na niedawną nienawiść. Wydaje się, że wzrasta liczba osób, które identyfikują się jako Europejczycy i chcą demonstrować swoją tożsamość. To jest nasz cel projektu. Co ciekawe, większość z wpłacających pochodzi z Wielkiej Brytanii…”

Pomysłodawczynią i realizatorką projektu jest Senne Dehandschutter, reżyserka filmowa z Belgii. Czuje się żarliwą Europejką i jak podkreśla, chciała nosić stylową odzież z flagą europejską. Jednak po przeszukaniu internetu i ofert sklepów nie udało jej się odszukać niczego atrakcyjnego. Jedyna „unijna” odzież, którą odkryła to były banalne i nieatrakcyjne koszulki reklamowe. Razem z przyjaciółmi postanowiła więc to zmienić. Dehandschutter podkreśla, że projekt ten nie jest politycznie inspirowany ani powiązany.