60 lat Europy: Petros Kestoras, ambasador Cypru

DISCLAIMER: Stwierdzenia i opinie zawarte w tym artykule odzwierciedlają poglądy autora i nie przedstawiają stanowiska redakcji EURACTIV.pl

Flaga Cypru// Źródło: MSZ Cypru

UE przyniosła nam 60 lat pokoju, stabilności I bezpieczeństwa – uważa Petros Kestoras, ambasador Republiki Cypru. Rozmawiamy z ambasadorem w ramach naszego projektu na 60. rocznicę podpisania Traktatów rzymskich. Czytaj więcej o naszym projekcie rocznicowym TUTAJ.

 

Ambasador Petros Kestoras (p) z prezydentem Andzrejem Dudą// Źródło: Biuro Prasowo-Informacyjne cypryjskiego rządu

Co zawdzięczamy Unii Europejskiej?

Poczynając od najbardziej widocznego I najważniejszego osiągnięcia: UE przyniosła nam 60 lat pokoju, stabilności I bezpieczeństwa. Nasz europejski projekt jest udanym model współistnienia i współpracy nie tylko między naszymi rządami, ale także między Europejczykami, jako że opiera się na wspólnych zasadach demokracji, poszanowania praw człowieka i swobody gospodarczej.

UE poprawiła nasze codzienne życie na wiele sposobów, jako że pozytywny wpływ polityk europejskich może być zaobserwowany w wielu obszarach, jak chociażby w środowisku naturalnym, społeczeństwie czy gospodarce. Cztery swobody, tworzące podstawę wspólnego rynku, swoboda przepływu osób, towarów, usług i kapitału, dostarczają Europejczykom nieskończoną liczbę szans na przeprowadzki, studia i pracę między jednym a drugim krańcem Europy.

Dla małego państwa członkowskiego takiego jak Cypr, poczucie przynależności do większej rodziny demokratycznej i prawo do wygłaszania jego opinii jak równy pośród równych, ze świadomością że solidarność nie podlega negocjacjom, ma kluczowe znaczenie.

Czy UE wymaga przemian? A jeśli tak – dlaczego i jakich? Co owe zmiany mają nam przynieść?

W rzeczy samej, istnieje potrzeba wyznaczenia nowego kursu dla naszej wspólnej przyszłości i dla naszego europejskiego projektu; kursu opierającego się na naszych wspólnych wartościach podstawowych i zasadach, europejskiej historii i, oczywiście, na osiągnięciach UE.

Musimy działać na rzecz tworzenia istotniejszych, lepszych i bardziej skupionych na swoich celach przepisów, by w ten sposób odbudować wiarygodność UE i odzyskać zaufanie Europejczyków. Musimy także dopasować naszą politykę do nowej rzeczywistości  i wyzwań, jakim musimy stawić dziś czoła. Wśród naszych priorytetów powinny znaleźć się takie wyzwania, jak migracje, bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne, jak również zrównoważony rozwój społeczno-ekonomiczny oraz młodzież.

Jest niezwykle ważnym, by nasze wysiłki na rzecz przyszłości Europy były czynione w jedności i solidarności. Ich rezultatem będzie synteza naszych stanowisk i przekonań, która powinna odpowiadać nie tylko potrzebom każdego z państw członkowskich, ale także spełniać oczekiwania naszych obywateli.