60 lat Europy: Karsten Klepsvik, ambasador Norwegii

DISCLAIMER: Stwierdzenia i opinie zawarte w tym artykule odzwierciedlają poglądy autora i nie przedstawiają stanowiska redakcji EURACTIV.pl

Flaga Norwegii// Źródło: bengt_re via Flickr

Jest teraz jeszcze ważniejszym niż kiedykolwiek, byśmy byli zjednoczeni i współpracowali w ramch wspólnych europejskich rozwiązań – mówi Karsten Klepsvik, ambasador Norwegii. Rozmawiamy z nim w ramach naszego projektu na 60. rocznicę podpisania Traktatów rzymskich. Czytaj więcej o naszym projekcie rocznicowym TUTAJ.

 

Co zawdzięczamy Unii Europejskiej?

Biorąc pod uwagę, jakim wyzwaniom Europa obecnie stawia czoła, jest teraz jeszcze ważniejszym niż kiedykolwiek, byśmy byli zjednoczeni i współpracowali w ramch wspólnych europejskich rozwiązań. Nie tylko w sprawach takich jak restrukturyzacja ekonomiczna, bezpieczeństwo i migracji. Wierzę, że silna, zjednoczona i patrząca poza swoje granice UE jest dobra dla Europy, w tym dla Norwegii.

 

Czy UE wymaga przemian? A jeśli tak – dlaczego i jakich? Co owe zmiany mają nam przynieść?

Norwegia nie jest członkiem UE, więc nie mnie jest komentować sprawę wewnętrznej reformy Unii. Jednakże mój kraj blisko współpracuje z UE – dzielimy z nią przekonanie o słuszności stosowania europejskich rozwiązań wobec wspólnych wyzwań.