60 lat Europy: Agustín Martínez, ambasador Hiszpanii

DISCLAIMER: Stwierdzenia i opinie zawarte w tym artykule odzwierciedlają poglądy autora i nie przedstawiają stanowiska redakcji EURACTIV.pl

Flaga Hiszpanii// Źródło: Ministerstwo Obrony Hiszpanii

Unia Europejska to historia sukcesu – mówi Agustín Martínez, ambasador Hiszpanii. Rozmawiamy z nim w ramach naszego projektu na 60. rocznicę podpisania Traktatów rzymskich. Czytaj więcej o naszym projekcie rocznicowym TUTAJ.

 

Co zawdzięczamy Unii Europejskiej?

Unia Europejska to historia sukcesu. Od czasu Traktatów rzymskich, Europa przeżywa najdłuższy w swojej historii okres pokoju i dobrobytu. UE jest najbardziej demokratycznym regionem świata, gdzie rządy prawa i prawa człowieka są najlepiej chronione. Europa jest pierwszą gospodarczą, kulturową i turystyczną potęgą świata, miejscem, gdzie o obywateli dbają nasze systemy edukacyjne, zdrowotne i emerytalne. Byliśmy w stanie zbudować wspólny rynek dla 500 mln konsumentów; rynek o wysokich standardach prawnych, ochrony konsumentów i poszanowania praw robotniczych i społecznych. Dlatego tak wiele osób chce się tu przeprowadzić.

 

Czy UE wymaga przemian? A jeśli tak – dlaczego i jakich? Co owe zmiany mają nam przynieść?

Nasza silna wiara w UE jako historii sukcesu nie powinna prowadzić do samozadowolenia. Powinniśmy rozwiązywać wyzwania dnia dzisiejszego, powinniśmy uczynić większy wysiłek, by być bardziej wydajnymi, byśmy byli w stanie szybciej rozwiązywać problemy, które najbardziej martwią naszych obywateli. Deklaracja przyjęta w Bratysławie stanowi dobry punkt wyjścia dla naszych działań.

W tym celu Hiszpania popiera bliższą i lepszą integrację i jest gotowa iść w tym kierunku wraz z tymi, którzy jej chcą w czterech szczególnych obszarach: a) wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, b) lepszej polityki migracyjnej i kontroli granic, c) większego bezpieczeństwa wewnętrznego i walce z terroryzmem oraz d) pogłębianie unii gospodarczo-walutowej z euro jako swoim fundamentem.