Marsze dla Europy w rocznicę Traktatów Rzymskich

Flaga UE. Źródło: vsaid via Flickr.com

W wielu miastach Polski i innych państw członkowskich UE odbyły się w sobotę (25 marca) manifestacje poparcia dla UE. Tego dnia minęło 60 lat od podpisania Traktatów Rzymskich, co rozpoczęło proces integracji europejskiej. Z tej samej okazji unijni przywódcy podpisali tego dnia w stolicy Włoch Deklarację Rzymską.

 

Warszawa: pod hasłem „Kocham Cię, Europo!”

W warszawskim marszu dla Europy pod hasłem ”Kocham Cię, Europo!” uczestniczyło według policji nie więcej niż trzy tysiące osób, a zdaniem organizatorów – 10 tysięcy. Zwolennicy UE przeszli z placu na Rozdrożu na Plac Zamkowy. Przed rozpoczęciem marszu aktorka Krystyna Janda odczytała wygłoszone w Rzymie przemówienie Donalda Tuska. Przypomniała też słowa byłego szefa polskiej dyplomacji prof. Bronisława Geremka: „Historia XX wieku uczy, jak prawdziwe są słowa Martina Luthera Kinga, że początkiem każdego projektu politycznego jest marzenie. Takim marzeniem jest Europa. Zjednoczenie nie dokonałoby się bez Solidarności, upadku muru berlińskiego i upadku komunizmu. Stworzyliśmy Europę, teraz musimy stworzyć Europejczyków”.

Również jeszcze na Placu na Rozdrożu lider .Nowoczesnej Ryszard Petru zwrócił uwagę, że „Polska znalazła się na rozdrożu Unii Europejskiej”. „Nie damy wyprowadzić Polski z projektu, który jest gwarancją naszego bezpieczeństwa” – zapewniał natomiast na zakończenie marszu były prezydent Bronisław Komorowski.

Podobne, choć mniej liczne, manifestacje pod hasłem „Kocham Cię, Europo” odbyły się m. in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Wrocławiu.

Poparcie dla UE nawet w Londynie

Z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich manifestacje poparcia dla UE pod hasłem „March for Europe” odbyły się również w wielu innych miastach państw członkowskich UE, m.in. Berlinie i Rzymie, a nawet w Londynie, gdzie tysiące ludzi demonstrowało przeciw Brexitowi.

Uczestnicy marszu pod hasłem „Unite for Europe” szli z flagami UE i transparentami z hasłami: „Wszystkiego najlepszego Unio Europejska”, „To jaki jest plan?” czy „Powstrzymać Brexit”. Na najbliższą środę (29 marca) premier Theresa May zapowiedziała uruchomienie artykułu 50. Traktatu Lizbońskiego, co jest równoznaczne z rozpoczęciem procesu  wyjścia Wlk. Brytanii z UE. Negocjacje w tej sprawie przewidziano na dwa lata.

>> Czytaj więcej o zapowiedzi May ws. Brexitu