60 lat Europy: Janusz Lewandowski, europoseł

Janusz Lewandowski

Unia jest najlepszym wnioskiem z historii Starego Kontynentu – historii pisanej także przez konflikty i wojenne zgliszcza – podkreśla poseł do PE Janusz Lewandowski. Rozmawiamy z europosłem w ramach naszego projektu na 60. rocznicę podpisania Traktatów rzymskich. Czytaj więcej o naszym projekcie rocznicowym TUTAJ.

 

Co zawdzięczamy Unii Europejskiej?

Unia Europejska uwolniła Europejczyków od lęków egzystencjalnych związanych z wojną i zniszczeniem. Spełniła się utopijna kiedyś wizja Europy bez granic, przy poszanowaniu tożsamości narodowych i regionalnych. Unia jest najlepszym wnioskiem z historii Starego Kontynentu – historii pisanej także przez konflikty i wojenne zgliszcza…

Dla Polski członkostwo w Unii i NATO oznacza wyzwolenie od przekleństwa geopolityki. Udział w wspólnocie krajów demokratycznych to dla naszego kraju, przez wieki najeżdżanego i łupionego, także historyczna szansa rozwojowa. Po roku 2015 niestety marnowana…

Czy UE wymaga przemian?

Nie trzeba wymyślać Unii na nowo. Nie porwą Europejczyków górnolotne wizje i niezrozumiałe spory traktatowe. Unia staje się obca dla Europejczyków, gdy zajmuje się sobą. Należy szukać ulepszeń i nowych uzasadnień w ramach obowiązujących traktatów. Przekona tylko Unia użyteczna tu i teraz – zdolna odpowiedzieć na współczesne wyzwania. Unia, która nie stara się urządzać codziennego życia Europejczyków. Dziś bitwa o europejskie dusze rozstrzyga się na terenie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, bo tu trwa ofensywa populizmu i ksenofobii.

Dla Polski istotne jest to, by unijna pierwsza prędkość, organizująca się wokół unii walutowej nie wykluczała chętnych do spełnienia jej wymogów.  By pozwalała wspólnie realizować inne wymiary integracji, choćby w postaci unii energetycznej i obronnej.