60 lat Europy: Jarosław Kalinowski, europoseł

Źródło: (c) European Union 2013 - EP.

Unii Europejskiej zawdzięczamy gwarancję bezpieczeństwa i rozwoju – podkreśla poseł do PE Jarosław Kalinowski. Rozmawiamy z europosłem w ramach naszego projektu na 60. rocznicę podpisania Traktatów rzymskich. Czytaj więcej o naszym projekcie rocznicowym TUTAJ.

 

Co zawdzięczamy Unii Europejskiej?

Unii Europejskiej zawdzięczamy gwarancję bezpieczeństwa i rozwoju, a więc utworzenie wspólnoty, gdzie ponad podziałami kulturowymi i językowymi, wspólnym trudem budujemy największą, zrównoważoną i innowacyjną gospodarkę świata, gdzie w duchu Erasmusa i Schengen wychowuje się miliony młodych osób, świadomych swoich możliwości i wartości płynących z otwartych granic.

Czy UE wymaga przemian? A jeśli tak – dlaczego i jakich – a także, co owe zmiany mają nam przynieść?

Unia Europejska jest żywym organizmem, stale dostosowującym się do wymagań i wyzwań XXI wieku, dlatego wszelkie przemiany należy traktować jako wspólny wysiłek w stronę bardziej zwartej, doskonalszej unii. „Bruksela” cały czas zmaga się z tak zwanym deficytem demokracji, a więc powinniśmy cały czas przybliżać instytucje europejskie do obywateli oraz angażować się w podnoszenie świadomości społecznej na temat ich znaczenia, pracy i ambicji.