60 lat Europy: Róża Thun, europosłanka

Róża Thun // źródło: European Union 2016 - Source : EP.

Świat się zmienia więc i Unia Europejska zmieniać się musi – twierdzi posłanka do PE Róża Thun. Rozmawiamy z europosłanką w ramach naszego projektu na 60. rocznicę podpisania Traktatów rzymskich. Czytaj więcej o naszym projekcie rocznicowym TUTAJ.

 

Co zawdzięczamy Unii Europejskiej?

Gdybyśmy nie byli dziś w Unii Europejskiej dyskusja o łamaniu prawa przez PIS nie nabrałaby takiej dynamiki. Bo Unia to organizacja jednocząca państwa, przestrzegające prawo, szanujące wolność, demokrację i prawa człowieka oraz własność prywatną i dbające o dobrze funkcjonujący rynek. W sytuacji, w której się znaleźliśmy, nie tylko bylibyśmy w tej walce o wolność i praworządność sami, ale nie mielibyśmy wspólnych standardów, na które się umówiliśmy i których powinniśmy się trzymać. Co niestety nie znaczy, że UE ma wystarczająco mocne instrumenty, żeby zmusić kraj członkowski do powrotu na drogę praworządności. Może jednak takim wysiłkom pomagać.

Czy UE wymaga przemian? A jeśli tak – dlaczego i jakich – a także, co owe zmiany mają nam przynieść?

Świat się zmienia więc i Unia Europejska zmieniać się musi. Wyzwania są potężne, tylko wspólnie możemy stawić im czoła.  Świat się globalizuje, Unia Europejska powinna się federalizować. To znaczy, że powinny być wzmocnione instytucje wspólnotowe, czyli Komisja Europejska i Parlament Europejski. Komisja Europejska powinna otrzymać więcej uprawnień i stopniowo przeradzać się w swoisty rząd krajów członkowskich. Powinna móc reagować szybciej i sprawniej. Budżet europejski powinien być wyższy i mieć własne źródła finansowania.Tylko wtedy będzie można postawić na nogi wspólną politykę obronną i zagraniczną z prawdziwego zdarzenia. To dopiero początek tej głębszej integracji, która jest nam koniecznie potrzebna.