60 lat Europy: Jarosław Wałęsa, europoseł

© European Union 2014 - Souce : EP.

Wydaje się, ze powstanie UE dwóch prędkości jest nieuniknione – twierdzi poseł do PE Jarosław Wałęsa. Rozmawiamy z europosłem w ramach naszego projektu na 60. rocznicę podpisania Traktatów rzymskich. Czytaj więcej o naszym projekcie rocznicowym TUTAJ.

 

Co zawdzięczamy Unii Europejskiej?

Unii Europejskiej zawdzięczamy przede wszystkim bezpieczeństwo i pokój. Są to podwaliny, o których może zapominamy w codziennym życiu, a nie powinniśmy, bo nie zostały nam dane na zawsze. Pognębiona integracja ma dużo większy wydźwięk, ponieważ państwa ze sobą powiązane, są dużo mniej skłonne do popadania w konflikty.

Unii Europejskiej zawdzięczamy także swobody, o których nawet nie marzyło pokolenie naszych rodziców. Dzisiaj studiowanie za granicą, wymiany międzynarodowe, partnerstwa miast są dostępne na wyciągnięcie ręki dla wszystkich młodych i ambitnych. Kilkanaście lat temu, kiedy ja wyjechałem do szkoły w USA, była to ogromna szansa, tylko dla szczęśliwców.

Czy UE wymaga przemian? A jeśli tak-, dlaczego i jakich, a także, co owe zmiany mają nam przynieść.

Od zawsze bylem zwolennikiem federalizmu i tak widzę przyszłość Unii Europejskiej. Przemiany są konieczne, aby sprostać wyzwaniom otaczającej nas rzeczywistości. Powinniśmy jeszcze bardziej się integrować w obszarach kompetencji UE, w poszanowaniu zasady subsydiarności. Od kilku dni wydaje się, ze powstanie UE dwóch prędkości jest nieuniknione i interesem Polski powinno być znalezienie się w jądrze tych zmian, przy stole negocjacyjnym. W przeciwnym razie, nasza pozycja będzie marginalizowana i zarazem wpływ na kształt Unii będzie niestety mniejszy, niż zasługujemy.  Pierwszym takim niepokojącym sygnałem był brak zaproszenia do Wersalu, co świadczy o obecnie nieudolnie prowadzonej polityce zagranicznej w Polsce.