Projekty EURACTIV.pl

Uważamy, że wiedza stanowi najlepszą szczepionkę na dezinformację, a bezstronne informacje są podstawą dla zdrowego funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. / Na zdjęciu od lewej: Margrethe Vestager, Ursula von Der Leyen, Radosław Sikorski

EURACTIV.pl to ekspercki portal informacyjny specjalizujący się w sprawach europejskich i międzynarodowych należący do ogólnoeuropejskiej sieci portali informacyjnych EURACTIV. Codziennie opisujemy, analizujemy i komentujemy politykę i gospodarkę Unii Europejskiej, jej państw członkowskich, krajów sąsiedztwa i globalnych partnerów strategicznych. 

 

Ponadto wspieramy dialog poprzez konferencje, seminaria internetowe i dyskusje, od wydarzeń na poziomie UE po lokalne dyskusje na temat bieżących problemów i wydarzeń związanych z UE, takich jak np. wybory do PE czy wojna w Ukrainie.

Współpracujemy również z licznymi partnerami, wśród których znajdują się instytucje Unii Europejskiej: Komisja Europejska, Parlament Europejski, FRONTEX, FRA, fundacje jak m.in. Fundacja Konrada Adenauera i Heinricha Boella, stowarzyszenia branżowe tj. PlasticsEurope czy ZIPSEE, ale i firmy prywatne, takie jak Allegro, KPMG, Mastercard, McDonald’s, Coca-Cola, Microsoft, BASF czy PKN Orlen.

 

Nasze usługi

Bierzemy udział w projektach zarówno niezależnie, jak i we współpracy z innymi organizacjami, działając jako lider obszaru prac, partner konsorcjum lub podwykonawca. Nasze usługi obejmują możliwość komunikacji, rozpowszechniania i eksploatacji w celu wzmocnienia obecności medialnej projektów i zasięgu interesariuszy.

 

Oto niektóre z naszych projektów:

AI4TRUST: technologie oparte na sztucznej inteligencji dla godnych zaufania rozwiązań w walce z dezinformacją

Projekt AI4TRUST ma na celu zwalczanie dezinformacji i fałszywych informacji w Unii Europejskiej poprzez stworzenie środowiska opartego na zaufaniu, które integruje automatyczne monitorowanie mediów społecznościowych i wiadomości z zaawansowanymi technologiami opartymi na sztucznej inteligencji, aby wspierać pracę osób weryfikujących fakty. Nasz system będzie monitorował w niemal rzeczywistym czasie wiele platform społecznościowych, filtrując szumy społeczne i analizując treści multimodalne (tekst, dźwięk, obraz) w wielu językach (do 70% pokrycia w UE) za pomocą nowatorskich algorytmów AI.


Zdjęcie

Odnowiona Wspólna Polityka Rolna: Kapitalizacja na Krajowych Planach Strategicznych

Projekt jest realizowany w ramach grantu Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI). Projekt ocenia reakcję WPR na wyzwania, takie jak COVID-19 i inwazja Rosji na Ukrainę. Monitoruje wdrażanie WPR w czasie rzeczywistym w różnych krajach, tworzy platformę dla interesariuszy do nawiązywania kontaktów i wyrażania obaw oraz przyczynia się do odnowy sektora, podnoszenia kwalifikacji i uwzględniania kwestii związanych z płcią. Działania obejmują prace redakcyjne, multimedia i wydarzenia z naciskiem na interaktywne i społecznościowe media. Projekt zakłada współpracę z europejskimi interesariuszami, obejmuje wiele języków i prowadzi do stworzenia 585 materiałów udostępnianych na stronach internetowych i kanałach mediów społecznościowych.


Priorytety i program Grupy Wyszehradzkiej dla nowego Parlamentu Europejskiego i Komisji

Wybory do Parlamentu Europejskiego na początku czerwca 2024 r. dokonają przeglądu kursu politycznego Unii Europejskiej, odnawiając reprezentację w dwóch ważnych instytucjach UE – Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej – oraz sprawdzą nowy zestaw priorytetów i programów politycznych.

W tym kontekście projekt koncentruje się na dwóch kwestiach: Kwestia 1: Brak „elementu wyszehradzkiego” w debatach politycznych w okresie poprzedzającym wybory do PE. Projekt ma na celu połączenie krajowych debat politycznych w krajach wyszehradzkich, wzmocnienie elementu współpracy regionalnej oraz promowanie wymiany informacji, pomysłów i argumentów dotyczących czterech kluczowych aspektów debat wyborczych do PE (i polityki UE). Kwestia 2: Potrzeba wzmocnienia dialogu i wymiany poglądów między ekspertami, decydentami i multiplikatorami z krajów V4. Współpraca wyszehradzka jest najsilniejsza, gdy funkcjonuje jako otwarte forum dyskusji, wymiany poglądów i budowania wzajemnego zrozumienia na różnych poziomach: od ekspertów, przez multiplikatorów, po decydentów politycznych.


AI-CODE – Usługi AI dla ciągłego zaufania w nowych środowiskach cyfrowych

Sektor mediów stoi w obliczu bezprecedensowych innowacji, szczególnie napędzanych przez generatywną sztuczną inteligencję (AI), które wpływają na obywateli, demokrację i społeczeństwo. Projekt AI-CODE stawia czoła wyzwaniom związanym z mediami społecznościowymi nowej generacji, wykorzystując narzędzia oparte na AI do wspierania profesjonalnych mediów w tworzeniu rzetelnych informacji, zwalczaniu dezinformacji i ocenie wiarygodności źródeł. Projekt ma na celu analizę wpływu generatywnej sztucznej inteligencji na pojawiające się platformy mediów społecznościowych oraz dostarczanie innowacyjnych rozwiązań umożliwiających nawigację w szybko ewoluującym krajobrazie cyfrowym.


European Climate Foundation - logo

Polska Prezydencja a Europejski Zielony Ład

Europejski Zielony Ład ma na celu uczynienie UE neutralną klimatycznie do 2050 r., ale spotyka się z różnym poziomem poparcia i sprzeciwu wśród państw członkowskich. Dlatego projekt EURACTIV Polska ma na celu wzmocnienie dialogu i zwiększenie świadomości na temat Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ) w Polsce oraz w Unii Europejskiej. W obliczu nadchodzącej Prezydencji Polski w Radzie UE, projekt koncentruje się na rzetelnym informowaniu i angażowaniu kluczowych interesariuszy – polityków, ekspertów, organizacji pozarządowych i społeczeństwa – w dyskusję na temat zrównoważonego rozwoju, transformacji energetycznej i wyzwań środowiskowych. Naszym celem jest przeciwdziałanie dezinformacji oraz kształtowanie pozytywnego i świadomego odbioru EZŁ poprzez regularne raportowanie, organizację okrągłego stołu oraz serię wywiadów z decydentami i ekspertami.

 

Zakończone projekty:

Image result for parlament europejski logo
Informowanie obywateli na temat działania Parlamentu Europejskiego w zmieniającej się Europie

Projekt jest realizowany w ramach grantu Parlamentu Europejskiego. W jego ramach opisujemy wydarzenia związane z codziennym funkcjonowaniem PE i pokazujemy jak jego działania wpływają na życie codzienne obywateli. Jest dla nas szczególnie ważne, aby w roku, kiedy wyborcy w całej Europie wybierają nowy skład Parlamentu, dotrzeć do jak największego grona odbiorców z rzetelnymi i sprawdzonymi informacjami na temat polityki europejskiej.


Rola regionów w unijnej polityce spójności

Ten projekt realizujemy w ramach grantu przyznawanego przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Rozwoju Regionalnego (DG REGIO). Zajmujemy się wpływem unijnej polityki spójności na rozwój najbardziej potrzebujących regionów w Polsce i w Europie, a także badamy w jaki sposób fundusze spójności są wydawane, kto jest za nie odpowiedzialny i kto jest ich największym beneficjentem. W ten sposób projekt przyczynił się do pobudzenia debaty na temat przyszłości polityki regionalnej UE.


Media przeciwko dezinformacji

Projekt realizowany w ramach grantu Europejskiego Funduszu Mediów i Informacji (EMIF) prowadzonego przez Fundację im. Calouste’a Gulbenkiana koncentrował się na wykrywaniu i zwalczaniu dezinformacji i jawnych kłamstw, które są wymierzone w Unię Europejską, jej państwa członkowskie, polityków oraz ludzi, przy jednoczesnym dostarczaniu wiarygodnych informacji, które stanowią najlepszą „szczepionkę” przeciwko dezinformacji. W ramach projektu stworzyliśmy serię artykułów „Fejk tygodnia” oraz podcastów „Teraz Europa”, zorganizowaliśmy konferencję online „Disinformation against Europe. Origins, Tools and Solutions” oraz napisaliśmy unikatowy podręcznik „Jak nie dać się dezinformcji?”.


Checks4MediaEast: Strategia na rzecz odporności mediów w Europie Wschodniej

Projekt realizowany we współpracy z Europe’s MediaLab, I-Europa, Free Media Bulgaria i Uniwersytetem Komeńskiego w Bratysławie w ramach dotacji z Europejskiego Funduszu Mediów i Informacji (EMIF) koncentrował się na finansowej, organizacyjnej i opartej na zaufaniu trwałości integracji działań związanych ze sprawdzaniem faktów w mediach. Specjaliści ds. mediów, badacze i eksperci w dziedzinie weryfikacji faktów z 6 krajów zbierali dane, opracowywali koncepcje i projektowali modele w celu przetestowania ich w środowisku testowym.


Image result for international visegrad fund

Przełomowy rok dla Grupy Wyszehradzkiej

Projekt realizowany we współpracy z EURACTIV.sk, EURACTIV.cz oraz węgierskim think tankiem Political Capital przy wsparciu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. W jego ramach skupiamy się na tym, jak proces integracji europejskiej oraz działania unijnych instytucji są postrzegane przez państwa Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja i Węgry). Naszym celem jest informowanie o różnicach i podobieństwach w podejściu do kluczowych kwestii społecznych, gospodarczych i politycznych – poruszamy tak różne zagadnienia jak przyszłość energetyki, ochrona klimatu, sprawiedliwa transformacja, migracje. W 2019 r. – kiedy wybieramy nowy Parlament Europejski oraz zmienia się skład Komisji – jest to zadanie szczególnie ważne, aby perspektywa regionalna była obecna w debacie na temat przyszłości Europy.


Image result for konrad adenauer stiftung logo

Migracje

Projekt poświęcony kwestii migracji realizujemy przy wsparciu Fundacji Konrada Adenauera w Polsce. Publikujemy artykuły poświęcone migracji zarówno legalnej, jak i nielegalnej; jej przyczynom i skutkom; rozmiarom i trendom; polityce migracyjnej oraz integracyjnej UE; stanowiskom i działaniom państw członkowskich  w tym obszarze; mobilności zawodowej; współpracy transgranicznej.