Grupa Wyszehradzka (V4), zrzeszająca Czechy, Węgry, Polskę i Słowację, od dawna łączy się dzięki bliskości geograficznej i wspólnym doświadczeniom historycznym. Jednak dyskusja panelowa z udziałem ekspertów i polityków z krajów V4 ujawniła skomplikowany i ewoluujący krajobraz interesów w miarę jak …
„Warto zachować czujność w ostatnich dniach kampanii. Wtedy zachodzi największe prawdopodobieństwo zmasowanych akcji perswazyjnych oraz dezinformacji”, mówi Jakub Szymik, założyciel Fundacji Obserwatorium Demokracji Cyfrowej.
Parlament Europejski to jedyna instytucja Unii Europejskiej wyłaniana w wyborach bezpośrednich. Już 9 czerwca ponownie wybierzemy swoich reprezentantów do Brukseli i Strasburga. Jakie są zadania Parlamentu, ile osób w nim zasiada i kto tworzy jego obecny skład?
W którą stronę podąży Unia Europejska i jakie priorytety będą przyświecały prawodawcom w następnej kadencji Parlamentu Europejskiego? Zmiana klimatu, bezpieczeństwo i migracje – te trzy kwestie zdominują politykę w najbliższych latach.
Już za nieco ponad dwa tygodnie obywatele wszystkich państw członkowskich UE wybiorą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie w całej Unii odbędzie się w dniach 6-9 czerwca. Zasady głosowania pomiędzy krajami w pewnych aspektach znacząco się od siebie różnią.
Czas kampanii wyborczej to nie tylko wznoszenie nowych postulatów na partyjnych sztandarach, ale także okazja do podsumowania mijającej kadencji. W przypadku wielu europosłów z Polski to również okres pożegnań z Brukselą i Strasburgiem.
W procesie tworzenia prawa unijnego inicjatywa wnoszenia nowych aktów prawnych należy do Komisji Europejskiej. Istnieje jednak droga, która pozwala składać projekty obywatelom Unii Europejskiej – to Europejska Inicjatywa Obywatelska.
W obliczu dynamicznie zmieniającego się świata przed Unią Europejską stoją nowe wyzwania technologiczne, migracyjne i militarne, z którymi musi się zmierzyć.
Eksperci i politycy podczas tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego podsumują 20 lat Polski w UE i zastanowią się nad przyszłością integracji.
W piątek, 8 marca, w Londynie rozpocznie się już trzynasta edycja LSE SU Polish Economic Forum, największej konferencji o Polsce poza granicami kraju, która co roku przyciąga ponad 700 uczestników.
W przyszłą środę 22 listopada o godzinie 15:00 odbędzie się debata pt. „Eurosceptyczna międzynarodówka u bram Brukseli? Stan i perspektywy budowania populistycznych sojuszy w UE i rola Węgier w tym procesie” organizowana przez Instytut Political Capital i Heinrich Böll Stiftung.
Już w dniach 26-28 września odbędzie się Kongres Nowej Mobilności 2023 w Łodzi – weźmie w nim udział EIT Urban Mobility, inicjatywa Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii.