Praktyki w EURACTIV.pl

Praktyki dziennikarskie w EURACTIV.pl / fot. Kinga Cichewicz / unsplash

Praktyki dziennikarskie w EURACTIV.pl / fot. Kinga Cichewicz / unsplash

Chcesz zrobić coś ważnego w czasach pandemii? Zachęcamy do odbycia praktyk w redakcji EURACTIV.pl, która każdego dnia od świtu do nocy dostarcza rzetelnych, najbardziej aktualnych informacji. W marcu nasze artykuły przeczytało ponad 1,5 miliona czytelników.


Wolne media mają fundamentalne znaczenie dla trwałości systemu demokratycznego. To dzięki dostarczanym przez nie informacjom obywatele mogą podejmować świadome wybory nie tylko przy urnach wyborczych, ale też każdego dnia, wbrew wszechobecnym fake newsom. Redakcja EURACTIV.pl każdego dnia realizuje tę dziennikarską misję, pozostawiając czytelnikom możliwość wyrobienia sobie własnego zdania.

Nasze artykuły śledzi miesięcznie ponad milion czytelników. Na ten poziom zaufania codziennie pracuje niewielki, ale zgrany zespół. Zespół, do którego zapraszamy też Was – do odbycia praktyk. Oczywiście ze względu na bezpieczeństwo, będą to praktyki realizowane zdalnie.

Wymagamy nienagannej polszczyzny, dobrej znajomości języka angielskiego oraz zainteresowania sprawami europejskimi. My oferujemy szybki kurs nie tylko dziennikarstwa i europeistyki. Zdobędziecie u nas doświadczenie, które przyda się Wam w każdej pracy, zaświadczenie o odbyciu praktyk, zaś dla najlepszych praktykantów referencje i możliwość opublikowania tekstów także w anglojęzycznym, ogólnoeuropejskim EURACTIV.com. A po praktykach – zobaczymy 😉

Zainteresowanych prosimy o nadesłanie CV na adres: euractiv@euractiv.pl wraz z krótkim (maksymalnie jednostronicowym) listem motywacyjnym oraz przetłumaczonym na język polski aktualnym artykułem ze strony www.euractiv.com. Prosimy też o informację, kiedy możecie zacząć i jaka będzie Wasza dostępność w najbliższym czasie. Na tej podstawie skontaktujemy się z wybranymi kandydatami.

Jeżeli chcesz stać się członkiem wyjątkowego zespołu dziennikarskiego, nie zwlekaj i aplikuj już dziś!


Poznaj opinię naszych byłych praktykantów o pracy w EURACTIV.pl


Wojciech Łobodziński

Pracując już wcześniej w kilku redakcjach publicystyczno-analitycznych chciałem nauczyć się czegoś nowego, otworzyć się na nowe przestrzenie pracy dziennikarskiej. Udało mi się to osiągnąć właśnie we współpracy z zespołem EURACTIV.pl. Praca z tak doświadczonymi osobami pozwoliła mi nauczyć się nowych umiejętności – w tym tworzenia podcastów od strony produkcyjnej, ale nie tylko – jak i zawrzeć kilka nowych znajomości, które utrzymuję do dziś. Ponadto moje publikacje miały okazję po raz pierwszy ukazać się w języku angielskim, dzięki temu przełamałem kolejną barierę językową. Od tego momentu regularnie zdarza mi się publikować w tym języku. Staż w redakcji będę bardzo miło wspominał przez jeszcze długi czas.


Raffaella Margaryan

Praktyki były dla mnie doskonałą okazją, aby dowiedzieć się, jak funkcjonuje redakcja portalu i na czym polega codzienna praca zespołu. Udoskonaliłam swoją umiejętność redagowania tekstów dzięki cennym poradom dziennikarzy EURACTIV.pl, a także nauczyłam się pracować w dynamicznym środowisku przy kilku projektach na raz. Dzięki praktykom miałam też możliwość pomocy w przygotowaniu kilku międzynarodowych webinarów współorganizowanych przez portal z udziałem świetnych ekspertów-panelistów, np. na temat mechanizmu sprawiedliwej transformacji Unii Europejskiej czy wspólnych wyzwań Polski i Czech w zakresie bezpieczeństwa. Praca w EURACTIV.pl była dla mnie niezwykle angażująca, pełna ciekawych i odpowiedzialnych zadań, mimo że praktyki odbywałam całkowicie w trybie zdalnym.


Hubert Taładaj

Kilkumiesięczne praktyki w redakcji EURACTIV.pl były dla mnie dużym wyzwaniem, choć rozpoczynając przygodę z europejskimi mediami, miałem już minimalne doświadczenie jako dziennikarz czy znawca zagadnień unijnych. Mimo to, praca razem ze znakomitymi dziennikarzami i ekspertami w dziedzinie Unii Europejskiej wiele mnie nauczyła. Mogłem na nowo poznać tajniki tworzenia przyjemnych dla oka i do czytania artykułów, a także rozwinąć swoje umiejętności w zakresie researchu dziennikarskiego i tłumaczenia tekstów z języków obcych. Przygoda z EURACTIV.pl dała mi możliwość obserwowania życia Unii z innej perspektywy – sam mogłem informować o wydarzeniach z Europy i dzielić się nimi w ramach artykułów prasowych dla EURACTIV.pl. Pod kątem moich studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji UW praktyki dały mi taką wiedzę, jakiej nie można nabyć w drodze przeczytania unijnych Traktatów – wiedzę praktyczną i umiejętność analizowania dynamiki procesów na naszym kontynencie. Wszystkim osobom, z którymi miałem styczność w redakcji, serdecznie dziękuję za wspólną pracę i wiele fascynujących rozmów!


Kinga Jaromin

Moja praktyka w EURACTIV Polska polegała na koordynowaniu projektu „Team Europe goes Oxford”, czyli cyklu debat oksfordzkich dla studentów uczelni, które odbywały się w ośmiu polskich miastach. W czasie trwania projektu blisko współpracowałam z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie i we Wrocławiu, z siecią ekspertów Team Europe oraz z Centrami Dokumentacji Europejskiej. Projekt był bardzo ambitny i pozwolił mi na rozwinięcie wielu ważnych umiejętności, a przy tym dał szansę na nawiązanie ciekawych kontaktów. Niezależność, którą mogłam się cieszyć w wykonywaniu swoich obowiązków pozwoliła mi kształtować charakter całego projektu, co dało mi sporo satysfakcji. Odpowiedzialne zadania, możliwość wprowadzania swoich pomysłów w życie, a przy tym świetna atmosfera w pracy to najważniejsze cechy praktyki w EURACTIV, którą serdecznie polecam.


Patrycja Grzybowska

„Może zabrzmi to banalnie, ale praktyki w EURACTIV pozwoliły mi rozwinąć skrzydła! Mogłam pogłębiać wiedzę w mojej ulubionej dziedzinie – energetyce, a jednocześnie sprawdzić się w innych tematach, jak np. rynek wewnętrzny, polityka społeczna, czy zagraniczna UE. Przygotowując teksty nauczyłam się także wykorzystywać dane z tabel i wykresów, które wcześniej jak każdego humanistę mnie przerażały. Dziś, pracując jako PR Manager w agencji Prime Time PR, wykorzystuję tę umiejętność przygotowując artykuły dla klientów z różnych branż.”


Alan Lis

Praktyki w EURACTIV.pl to świetne doświadczenie, które pozwala rozwinąć wiele umiejętności przydatnych nie tylko w dziennikarskim fachu. Od pierwszego dnia nowy członek zespołu jest narażony na kontakt z grupą przesympatycznych osób tworzących EURACTIV.pl, którzy zawsze są chętni do pomocy i służą swoją radą i doświadczeniem. W trakcie praktyk można robić masę różnych rzeczy. W moim przypadku było to pisanie artykułów dotyczących spraw europejskich, tłumaczenie tekstów z języka polskiego na angielski i na odwrót, jak również przeprowadzanie wywiadów z ekspertami. Miałem również okazję wziąć udział w jednej z debat organizowanych przez redakcję, w której udział wziął m.in. Radosław Sikorski. Niezmiernie ciekawym projektem, który obecnie realizuje EURACTIV.pl jest prowadzenie relacji „na żywo” dotyczącej walki z pandemią koronawirusa na frontach polskim, europejskim, a także światowym. Syntezując informacje z różnych źródeł, EURACTIV stara się przedstawić swoim czytelnikom- a tych jest ponad milion miesięcznie!- informacje najrzetelniej jak tylko się da, dzięki czemu zaangażowani w ten projekt mają poczucie, że robią tym samym coś ważnego. Zachęcam wszystkich z całego serca do wzięcia udziału w praktykach – to świetny sposób na zyskanie cennego doświadczenia, zwłaszcza teraz, kiedy wobec przymusowego pozostania w domu, jest trochę więcej czasu do wykorzystania!


Iza Pierzchała

„Staż w EURACTIV to jak na razie najciekawsze doświadczenie w moim życiu zawodowym. Już w pierwszym tygodniu pracy zostałam obdarzona zaufaniem zespołu i miałam szansę być uczestnikiem inspirujących konferencji. Redakcja EURACTIV pozwala na szybki rozwój, a to dzięki różnorodności zadań – nauczyłam się jak pisać dobre artykuły informacyjne, jak stawiać trafne pytania w wywiadach, jak przygotować ofertę biznesową, jak zorganizować konferencję, czy poprowadzić własny projekt z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Dowiedziałam się, jakie to cudowne uczucie napisać artykuł z komisji sejmowej szybciej niż wszystkie inne redakcje! Za szczególnie cenne uważam doświadczenie międzynarodowe, ponieważ EURACTIV jest siecią europejskich redakcji, dzięki czemu często współpracuje z dziennikarzami z innych krajów przy realizacji projektów. Dzięki EURACTIV odważyłam się rozmawiać z ludźmi i stawiać przed sobą coraz większe wyzwania!”


Kinga Prokop

Studiuję dziennikarstwo, ale żadne zajęcia nie dały mi tyle praktycznych umiejętności z zakresu pisania co staż w EURACTIV.pl. W trakcie moich praktyk tłumaczyłam i pisałam własne teksty z zakresu szeroko pojętych stosunków międzynarodowych. Praca w redakcji dała mi niezbędne umiejętności warsztatowe, jak znajomość zasad konstruowania poprawnego tekstu informacyjnego. W czasie praktyk w EURACTIV zyskałam jednak znacznie więcej. Poszerzyłam swoją wiedzę o świecie i zachodzących w nim procesach, a także wyrobiłam w sobie ważne w zawodzie dziennikarza cechy: sumienność, rzetelność i skrupulatność. Dzięki EURACTIV udało mi się też wyjechać do Brukseli gdzie mogłam na własne oczy zobaczyć miejsca w których zapadają istotne dla losów Unii Europejskiej decyzje i poznać ludzi, którzy je podejmują.


Viorica-Valeria Ciobanu

Jako studentka drugiego roku Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim byłam zawsze zainteresowana zrozumieniem wydarzeń rozgrywających się na arenie międzynarodowej. Jako osoba dla której język polski nie jest językiem ojczystym, byłam szczególnie zainteresowana doskonaleniem swojej polszczyzny. Praktyka w redakcji EURACTIV.pl  w pełni spełniła moje oczekiwania. W ciągu trzech miesięcy zdobyłam ogromne doświadczenie w pisaniu własnych tekstów oraz w tłumaczeniu artykułów z języka angielskiego i rumuńskiego na tematy dotyczące Unii Europejskiej. Dzięki EURACTIV.pl miałam wyjątkową okazję brać udział w konferencjach, warsztatach dziennikarskich oraz w spotkaniach z europosłami. Redaktor naczelna wspierała rozwój moich umiejętności, a koledzy z redakcji byli bardzo pomocni. Jestem zadowolona z mojego pierwszego uniwersyteckiego stażu w ramach EURACTIV.pl.