EurActiv.pl https://www.euractiv.pl Unia Europejska – najnowsze wiadomości, analizy, wywiady Wed, 14 Mar 2018 14:27:02 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.2 https://www.euractiv.pl/wp-content/uploads/sites/6/2017/03/cropped-ea_favicon_32x32-32x32.png EurActiv.pl https://www.euractiv.pl 32 32 Wielka Brytania wydali 23 rosyjskich dyplomatów w związku z otruciem eks-szpiega https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/wielka-brytania-wydali-23-rosyjskich-dyplomatow-w-zwiazku-z-otruciem-eks-szpiega/ https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/wielka-brytania-wydali-23-rosyjskich-dyplomatow-w-zwiazku-z-otruciem-eks-szpiega/#respond Wed, 14 Mar 2018 13:39:39 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=49250 Brytyjska premier Theresa May poinformowała, że to reakcja na brak rosyjskiej odpowiedzi na postawione przedwczoraj przez Londyn Moskwie ultimatum. Były oficer rosyjskiego wywiadu, który przeszedł na stronę Brytyjczyków został otruty neurotoksyną w niedzielę 4 marca w miasteczku Salisbury nieopodal brytyjskiej...

Artykuł Wielka Brytania wydali 23 rosyjskich dyplomatów w związku z otruciem eks-szpiega pochodzi z serwisu EurActiv.pl.

]]>
Brytyjska premier Theresa May poinformowała, że to reakcja na brak rosyjskiej odpowiedzi na postawione przedwczoraj przez Londyn Moskwie ultimatum. Były oficer rosyjskiego wywiadu, który przeszedł na stronę Brytyjczyków został otruty neurotoksyną w niedzielę 4 marca w miasteczku Salisbury nieopodal brytyjskiej stolicy. Wciąż w stanie krytycznym przebywa w szpitalu.

 

23 rosyjskich dyplomatów ma opuścić Wielką Brytanię w ciągu najbliższych siedmiu dni. Jak poinformowała premier Theresa May zostali oni „zidentyfikowani jako pracujący pod przykryciem funkcjonariusze rosyjskiego wywiadu”. W poniedziałek szefowa brytyjskiego rządu postawiła władzom Rosji ultimatum. Zażądała od Moskwy szczegółowych wyjaśnień w sprawie zastosowania wobec Siergieja Skripala oraz jego córki Julii toksycznej substancji paralityczno-drgawkowej, która poraża układ nerwowy i w wielu przypadkach prowadzi do rychłej śmierci.

Termin ultimatum minął o północy w nocy z wtorku na środę. Przed ogłoszeniem decyzji o uznaniu rosyjskich dyplomatów za persona non grata, Theresa May spotkała się na Downing Street 10 z szefami brytyjskich służb specjalnych. Oświadczyła potem, że „nie ma innych wniosków, jak tylko takie, że to Rosja jest winna temu wydarzeniu”. Dodała, że ze strony rosyjskiej nie nadeszły żadne wyjaśnienia, a jedynie głosy pełne „sarkazmu, pogardy i lekceważenia”.

Theresa May wskazuje na Rosję ws. otrucia byłego szpiega

Brytyjska premier oświadczyła w parlamencie, że byłego funkcjonariusza rosyjskiego wywiadu, który współpracował ze służbami brytyjskimi otruto za pomocą substancji opracowanej w radzieckich laboratoriach wojskowych. Jej zdaniem „jest wysoce prawdopodobne”, że to właśnie Rosja stoi za incydentem, do którego doszło w …

Co jeszcze zrobi Londyn?

Wydalenie rosyjskich dyplomatów to nie jedyne działania jakie podejmie Wielka Brytania. Theresa May poinformowała również o odwołaniu przez Londyn zaproszenia dla rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Wszelkie inne dwustronne rosyjsko-brytyjskie spotkania na wysokim szczeblu zostały bezterminowo zawieszone. Jakiekolwiek rosyjskie państwowe środki finansowe, które „mogłyby stwarzać zagrożenie dla życia i własności obywateli lub rezydentów brytyjskich” zostaną z kolei zamrożone. Wzmożone będą również kontrole samolotów, statków i innych transportów przybywających z Rosji. Natomiast podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej nie pojawią się na rosyjskich stadionach, ani członkowie brytyjskiego rządu, ani przedstawiciele rodziny królewskiej.

W Wielkiej Brytanii zmarł kolejny Rosjanin – biznesowy partner Bieriezowskiego, wroga Putina

Brytyjska policja prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci Nikołaja Głuszkowa, byłego partnera biznesowego Borysa Bieriezowskiego, oligarchy walczącego z Putinem. Głuszkow utrzymywał, że zna różne ważne fakty w sprawie nagłej śmierci Bieriezowskiego.
 
Martwego Nikołaja Głuszkowa znaleźli w poniedziałek wieczorem jego przyjaciele i rodzina …

Były rosyjski szpieg, który od lat 90. XX wieku był współpracownikiem brytyjskiego wywiadu MI6 wciąż tymczasem walczy o życie w szpitalu w Salisbury. Na tym samym oddziale przebywa też jego córka. Oboje są w stanie krytycznym. Poważnie ucierpiał także policjant, który jako pierwszy pospieszył na ratunek parze nieprzytomnych Rosjan. Sierżant Nick Bailey jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Rozmawia już z rodziną, lecz jego rekonwalescencja potrwa bardzo długo. Eksperci z rządowego brytyjskiego ośrodka chemii wojskowej Porton Down zidentyfikowali użytą przez sprawców substancję jako neurotoksynę z grupy tzw. Nowiczoków. To bojowy środek trujący opracowany przez ZSRR w latach 70. i 80. XX wieku.

Według informacji do jakich dotarł dziennik „Daily Mail”, neurotoksynę umieszczono na klamkach samochodu Siergieja Skripala. Policyjni technicy już kilka dni temu zabezpieczyli i odholowali do dalszych badań pojazd rosyjskiego eks-szpiega.

Wielka Brytania chce zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ

Kreml jednak systematycznie zaprzecza jakimkolwiek związkom z atakiem na Skripala i jego córkę. Rosyjska ambasada w Londynie ostrzegła jedynie Wielką Brytanię, że w razie jakichkolwiek działań Moskwa „odpowiednio na nie zareaguje.” Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow tłumaczył, że Rosja „nie miała żadnego motywu”, aby zaatakować Skripala. Po raz kolejny zaoferował też stronie brytyjskiej pomoc w przeprowadzeniu śledztwa. Skrytykował również brytyjskie media, które wydały już wyrok w tej sprawie na Rosję. „Dowiodły swojej >>wartości<<. Nie można im już nigdy wierzyć” – oświadczył.

Tymczasem brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że zażądało zebrania się Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie incydentu w Salisbury. Jak argumentowano, zdarzenie to jest zbieżne z „agresywnym wzorcem działań państwa rosyjskiego”.

UE zabiera głos

Jeszcze zanim Wielka Brytania podjęła kroki dyplomatyczne wobec Rosji, oficjalny głos – jako pierwszy z szefów unijnych instytucji – zabrał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Na Twitterze wyraził „pełną solidarnością z Theresą May w obliczu brutalnego ataku zainicjowanego najprawdopodobniej przez Moskwę”. Dodał, że jest gotów umieścić ten temat w agendzie rozmów unijnych przywódców podczas przyszłotygodniowego szczytu UE w Brukseli.

Wcześniej do omówienia wydarzeń w Salisbury na forum Parlamentu Europejskiego wzywał przewodniczący frakcji Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) Guy Verhofstadt.

Artykuł Wielka Brytania wydali 23 rosyjskich dyplomatów w związku z otruciem eks-szpiega pochodzi z serwisu EurActiv.pl.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/wielka-brytania-wydali-23-rosyjskich-dyplomatow-w-zwiazku-z-otruciem-eks-szpiega/feed/ 0
Spadek liczby nielegalnych imigrantów https://www.euractiv.pl/section/migracje/press_release/spadek-liczby-nielegalnych-imigrantow/ https://www.euractiv.pl/section/migracje/press_release/spadek-liczby-nielegalnych-imigrantow/#respond Wed, 14 Mar 2018 13:00:32 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=press_release&p=49248 W 2017 r. zarejestrowano 205 tys. przypadków nielegalnego przekroczenia granicy, a liczba osób przybywających do UE była o 28 proc. niższa niż w przedkryzysowym roku 2014 r. Presja na krajowe systemy migracyjne zmniejszyła się, jednak nadal utrzymuje się na wysokim...

Artykuł Spadek liczby nielegalnych imigrantów pochodzi z serwisu EurActiv.pl.

]]>
W 2017 r. zarejestrowano 205 tys. przypadków nielegalnego przekroczenia granicy, a liczba osób przybywających do UE była o 28 proc. niższa niż w przedkryzysowym roku 2014 r. Presja na krajowe systemy migracyjne zmniejszyła się, jednak nadal utrzymuje się na wysokim poziomie – w 2017 r. złożono 685 tys. wniosków o udzielenie azylu.

Działania na szlaku środkowośródziemnomorskim jeszcze bardziej przyśpieszyły, a największy nacisk kładzie się na ratowanie życia, ochronę migrantów w czasie ich podróży oraz na dobrowolne powroty i reintegrację w krajach pochodzenia:

 • Ponad 285 tys. migrantów zostało uratowanych w ramach operacji UE na morzu Śródziemnym od lutego 2016 r., a w 2017 r. na pustyni uratowano ponad 2 tys. migrantów porzuconych tam przez przemytników.
 • Wspólna grupa zadaniowa, utworzona w listopadzie 2017 r., w skład której wchodzą Unia Afrykańska, Unia Europejska i ONZ, we współpracy z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM), pomogła ponad 15 tys. migrantom w powrocie z Libii do ich krajów pochodzenia. Ponadto ponad 1300 uchodźców zostało ewakuowanych z Libii w ramach nowego finansowanego przez UE kryzysowego mechanizmu tranzytowego UNHCR. Powinni oni teraz zostać sprawnie przesiedleni do Europy. Kontynuowane będą wspólne działania w celu ewakuacji migrantów znajdujących się w ośrodkach detencyjnych i położenia kresu tragicznym warunkom, w jakich są oni przetrzymywani, jak również w celu zlikwidowania siatek przemytników i handlarzy ludźmi.
 • Fundusz powierniczy UE dla Afryki nadal odgrywa kluczową rolę w usuwaniu podstawowych przyczyn migracji, zapewnianiu ochrony przemieszczającym się migrantom i uchodźcom oraz w zwalczaniu przemytu i handlu ludźmi. Obejmuje on obecnie 147 programów o całkowitym zatwierdzonym budżecie 2,5 mld EUR realizowanych w regionie Sahelu i jeziora Czad, Rogu Afryki i w Afryce Północnej. Wciąż brak jest jednak ponad 1 mld EUR na ważne działania, jakie czekają na realizację.
 • Plan inwestycji zewnętrznych i Europejski Fundusz na rzecz Zrównoważonego Rozwoju cieszyły się dużym zainteresowaniem partnerskich instytucji finansowych i sektora prywatnego. Reakcja na pierwsze zaproszenie do składania wniosków inwestycyjnych w ramach Funduszu Gwarancyjnego była bardzo zachęcająca. Najprawdopodobniej dodatkowe wkłady państw członkowskich będą niezbędne, by móc odpowiedzieć na spore zapotrzebowanie.

Oświadczenie UE-Turcja nadal przynosi rezultaty – liczba przypadków nielegalnego i niebezpiecznego przyjazdu pozostała o 97 proc. mniejsza niż w okresie przed wejściem w życie oświadczenia. Komisja uruchamia dziś drugą transzę Instrumentu Pomocy dla Uchodźców w Turcji w wysokości 3 mld EUR. Pierwsza część tego instrumentu została w pełni zakontraktowana do końca 2017 r. (zob. komunikat prasowy).

OBWE ostrzega: handlarze ludźmi wykorzystują chaos panujący w europejskich punktach przyjmowania uchodźców

W środę 31 stycznia Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE)  przedstawiła raport, według którego handlarze ludźmi wykorzystują chaos panujący w ośrodkach przyjmowania uchodźców w południowej Europie. Migranci i uchodźcy są niepostrzeżenie wywożeni z ośrodków lub wabieni, a następnie …

Wzmocnienie zarządzania granicami zewnętrznymi

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej zapewnia obecnie wsparcie funkcjonariuszom krajowych straży granicznych poprzez oddelegowanie 1350 ekspertów na wszystkie szlaki migracyjne, jednak by realizacja bieżących działań mogła być kontynuowana, niezbędne są większe nakłady na personel i sprzęt. Równocześnie trwają prace nad rozwojem strategii europejskiego zintegrowanego zarządzania granicami. Strategia ta opiera się na założeniu, że zewnętrzne granice UE są wspólnymi granicami, które wymagają wspólnego i skoordynowanego działania władz krajowych i unijnych. W opublikowanym dziś sprawozdaniu przedstawiono główne elementy rozwoju tej strategii, które organy państw członkowskich i Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej powinny teraz wdrożyć.

Osiągnięcia w zakresie powrotów i readmisji

Znacznie poprawiła się współpraca z krajami pochodzenia w zakresie powrotów. Od lata ubiegłego roku przyjęto praktyczne ustalenia w zakresie powrotów z trzema dodatkowymi państwami pochodzenia; prowadzone są także rozmowy z kilkoma dalszymi krajami partnerskimi. Komisja proponuje dziś również wprowadzenie nowego mechanizmu umożliwiającego zastosowanie bardziej rygorystycznych warunków rozpatrywania wniosków wizowych w przypadku gdy kraj partnerski nie współpracuje w wystarczającym stopniu w zakresie readmisji (zob. komunikat prasowy). Coraz więcej operacji powrotowych jest wspieranych przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej, ale państwa członkowskie muszą zagwarantować, że w ramach tych wspólnych operacji faktycznie dochodzi do powrotu migrantów. Od połowy października 2017 r. ze wsparciem Agencji przeprowadzono 135 operacji powrotowych, które objęły około 4 tys. osób.

1400 migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym

Wczoraj (16 stycznia) włoska marynarka, straż przybrzeżna i organizacje pozarządowe pomogły największej liczbie migrantów od kilku miesięcy. W ciągu jednego dnia uratowano z wód Morza Śródziemnego ponad 1,4 tys. osób. To więcej niż dotarło do włoskich brzegów przez pierwsze dwa tygodnie nowego …

Relokacja została prawie zakończona, nadszedł czas na nowy impuls dla przesiedleń

Po blisko dwóch latach unijny program relokacji dobiega pomyślnego końca. Prawie 34 tys. osób, czyli ponad 96 proc. wszystkich zarejestrowanych wnioskodawców zostało relokowanych, przy współpracy prawie wszystkich państw członkowskich. Transfer pozostałych wnioskodawców (149 z Grecji, 933 z Włoch) jest obecnie przygotowywany. Europejski program przesiedleń przyjęty w lipcu 2015 r. został także pomyślnie zakończony w 2017 r. – w sumie 19 432 osoby wymagające szczególnej troski zostały bezpiecznie przeniesione do Europy, a przesiedlenia na mocy oświadczenia UE-Turcja są kontynuowane. W ramach nowego programu przesiedleń Komisji, który objąć ma co najmniej 50 tys. uchodźców, dotychczas 19 państw członkowskich zadeklarowało gotowość przyjęcia blisko 40 tys. osób.

Dalsze działania

W przyszłości różnorodne działania wdrażane przez UE w ramach polityki migracyjnej będą musiały być kontynuowane przy odpowiednim wsparciu zarówno w postaci większych nakładów z budżetu UE, jak i zwiększonego wsparcia ze strony państw członkowskich UE.

 • Reforma systemu dublińskiego: zgodnie z planem politycznym Komisji z grudnia 2017 r. zintensyfikować należy prace w celu osiągnięcia do czerwca 2018 r. kompleksowego porozumienia w sprawie sposobu prowadzenia zrównoważonej polityki migracyjnej.
 • Wspólna grupa zadaniowa UA – UE – ONZ: nadal kontynuowane będą działania w celu pomocy ludziom w opuszczaniu Libii i współpraca z władzami Libii w celu zaprzestania systematycznego przetrzymywania migrantów.
 • Fundusz powierniczy UE dla Afryki: kontynuacja programów wsparcia we wszystkich trzech obszarach geograficznych wymaga zabezpieczenia przez państwa członkowskie odpowiednich środków w celu wypełnienia wszelkich pojawiających się luk w finansowaniu.
 • Plan inwestycji zewnętrznych: państwa członkowskie powinny zapewnić dodatkowe środki na zwiększenie skuteczności i zasięgu planu inwestycji zewnętrznych.
 • Granice zewnętrzne: należy szybko opracować techniczną i operacyjną strategię europejskiego zintegrowanego zarządzania granicami. Państwa członkowskie powinny niezwłocznie uzupełnić braki Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej w zakresie ekspertów i wyposażenia technicznego.
 • Powroty: należy przyspieszyć tempo zawierania kolejnych umów i porozumień o readmisji, ale państwa członkowskie powinny w pełni wykorzystywać istniejące już umowy i szybciej i częściej zawracać osoby w ramach działań Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej.
 • Przesiedlenia: państwa członkowskie powinny jak najszybciej rozpocząć przesiedlenia do krajów priorytetowych w ramach nowego systemu. Należy pilnie przesiedlić uchodźców ewakuowanych z Libii w ramach kryzysowego mechanizmu tranzytowego.
 • Oświadczenie UE–Turcja: oprócz uruchomienia drugiej transzy w wysokości 3 mld EUR w ramach Instrumentu Pomocy dla Uchodźców w Turcji, władze greckie ze swej strony powinny przyspieszyć działania na rzecz zwiększenia tempa powrotów na mocy oświadczenia, w tym poprzez planowane zmiany krajowego ustawodawstwa dotyczącego azylu. Należy także przyspieszyć prace w celu zapewnienia odpowiednich warunków przyjmowania w hotspotach. Rada powinna uruchomić program dobrowolnego przyjmowania ze względów humanitarnych w celu zapewnienia kontynuacji przesiedleń z Turcji.

Kontekst

W dniu 13 maja 2015 r. Komisja Europejska zaproponowała w Europejskim programie w zakresie migracji zakrojoną na szeroką skalę strategię, której celem jest sprostanie najpilniejszym wyzwaniom trwającego obecnie kryzysu, a także wyposażenie UE w narzędzia do lepszego zarządzania migracją w perspektywie średnio- i długoterminowej w dziedzinie nieuregulowanej migracji, granic, azylu i legalnej migracji.

W dzisiejszym komunikacie przedstawiono rozwój sytuacji od listopada 2017 r. i postępy poczynione w kierunku osiągnięcia kompleksowego porozumienia w sprawie migracji w ramach przedstawionego w grudniu 2017 r. planu politycznego Komisji.

Dodatkowe informacje:

Artykuł Spadek liczby nielegalnych imigrantów pochodzi z serwisu EurActiv.pl.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/migracje/press_release/spadek-liczby-nielegalnych-imigrantow/feed/ 0
Parlament zaleca zawarcie układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Wielką Brytanią https://www.euractiv.pl/section/instytucje-ue/press_release/parlament-zaleca-zawarcie-ukladu-o-stowarzyszeniu-miedzy-unia-europejska-i-wielka-brytania/ https://www.euractiv.pl/section/instytucje-ue/press_release/parlament-zaleca-zawarcie-ukladu-o-stowarzyszeniu-miedzy-unia-europejska-i-wielka-brytania/#respond Wed, 14 Mar 2018 12:24:22 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=press_release&p=49244 Parlament Europejski przyjął rezolucję proponującą traktat stowarzyszeniowy dla uregulowania przyszłych relacji między Unią Europejską i Wielką Brytanią.   Biorąc pod uwagę ogłoszone przez rząd brytyjski warunki progowe negocjacji, układ stowarzyszeniowy między UE a Zjednoczonym Królestwem mógłby zapewnić odpowiednie ramy dla...

Artykuł Parlament zaleca zawarcie układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Wielką Brytanią pochodzi z serwisu EurActiv.pl.

]]>
Parlament Europejski przyjął rezolucję proponującą traktat stowarzyszeniowy dla uregulowania przyszłych relacji między Unią Europejską i Wielką Brytanią.

 

Biorąc pod uwagę ogłoszone przez rząd brytyjski warunki progowe negocjacji, układ stowarzyszeniowy między UE a Zjednoczonym Królestwem mógłby zapewnić odpowiednie ramy dla ich przyszłych stosunków, mówi rezolucja przyjęta 544 głosami za, 110 głosami przeciw, przy 51 głosach wstrzymujących się. Układ ten mógłby opierać się na czterech filarach:

 • Stosunki handlowe i gospodarcze
 • Bezpieczeństwo wewnętrzne
 • Współpraca w polityce zagranicznej i obronności
 • Współpraca w wybranych dziedzinach, na przykład w zakresie transgranicznych projektów badawczych i innowacyjnych.

Posłowie nalegają, aby tak skonstruowany układ stowarzyszeniowy jasno definiował wspólne zarządzanie traktatem, obejmujące też solidny mechanizm rozwiązywania sporów.

W rezolucji przygotowanej przez Grupę Sterującą ds. Brexitu w Parlamencie Europejskim podkreśla się wyjątkowość ustroju UE opartego między innymi na wiążących dla wszystkich stron zasadach, wspólnych instytucjach oraz wspólnych mechanizmach nadzoru, egzekwowania prawa i orzekania. Oznacza to, że nawet kraje spoza UE, nawet ustrojowo bardzo zbliżone do Unii i które dysponują identycznym prawodawstwem, nie mogą korzystać z praw, korzyści lub dostępu do rynku w takim samym stopniu jak państwa należące do UE.

Tusk: Po brexicie możliwa tylko umowa o wolnym handlu

Po brexicie możliwa będzie jedynie umowa o wolnym handlu między UE i Wielką Brytanią – zapowiedział wczoraj (7 marca) szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Tego dnia przedstawił w Luksemburgu projekt wytycznych do dalszych negocjacji UE-Wielka Brytania.

Posłowie podkreślają, że bez względu na ostateczny kształt prawny ustaleń dotyczących przyszłych relacji, będą one musiały uwzględniać integralność rynku wewnętrznego, unii celnej i czterech swobód i nie będą mogły stanowić podstawy do derogacji sektorowych. Konieczne jest zagwarantowanie niezależności procesu decyzyjnego i porządku prawnego UE, w tym roli ETS (Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej).

Wypowiedzenie umowy i okres przejściowy 

W rezolucji posłowie poparli przedstawiony 28 lutego przez Komisję Europejska projekt porozumienia w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz dla proponowanych tam rozwiązań przejściowych.

Parlament ponownie podkreślił również konieczność zapewnienia równego i sprawiedliwego traktowania obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii i brytyjskich obywateli UE.

Posłowie z zadowoleniem przyjęli projekt protokołu w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej przedstawiony przez Komisję Europejską, w tym zapisaną w grudniowym wspólnym sprawozdaniu klauzulę zabezpieczającą, która stanowi rozwiązanie awaryjne zapobiegające ewentualnemu „usztywnieniu” granicy i podtrzymuje współpracę Północ-Południe. Posłowie do PE podkreślili też wagę zapewnień ze strony rządu brytyjskiego, że prawa obywateli określone w porozumieniu wielkopiątkowym nie będą ograniczane.

Brexit: Pierwszy oficjalny projekt unijno-brytyjskiego porozumienia

Dokument przedstawił wczoraj (28 lutego) w Brukseli szef unijnego zespołu negocjacyjnego Michel Barnier. Zaznaczył przy tym, że koniecznie jest przyspieszenie tempa negocjacji nad warunkami, na których Wielka Brytania opuści UE. Od tego zależy, zdaniem głównego unijnego negocjatora, sukces prowadzonych rozmów.
 
Przedstawiony …

Co dalej 

Rezolucja stanowi wkład Parlamentu w dyskusję szefów państw lub rządów UE, która odbędzie się 22-23 marca i powinna zakończyć się zaakceptowaniem wytycznych Rady dotyczących negocjacji między Unią Europejską i Wielka Brytanią. Porozumienie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii i przyszły układ stowarzyszeniowy lub umowa międzynarodowa z Wielką Brytanią będą musiały uzyskać zgodę Parlamentu Europejskiego.

Artykuł Parlament zaleca zawarcie układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Wielką Brytanią pochodzi z serwisu EurActiv.pl.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/instytucje-ue/press_release/parlament-zaleca-zawarcie-ukladu-o-stowarzyszeniu-miedzy-unia-europejska-i-wielka-brytania/feed/ 0
Angela Merkel po raz czwarty z rzędu kanclerzem Niemiec https://www.euractiv.pl/section/polityka-wewnetrzna/news/angela-merkel-po-raz-czwarty-z-rzedu-kanclerzem-niemiec/ https://www.euractiv.pl/section/polityka-wewnetrzna/news/angela-merkel-po-raz-czwarty-z-rzedu-kanclerzem-niemiec/#respond Wed, 14 Mar 2018 10:20:37 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=49234 Bundestag udzielił dziś (14 marca) wotum zaufania dla nowego rządu sformowanego przez dwie partie chadeckie – CDU i bawarską CSU oraz socjaldemokratyczną SPD. Ale, jak się okazało, nie wszyscy posłowie nowej koalicji poparli gabinet w pierwszym głosowaniu. Zapowiada się więc...

Artykuł Angela Merkel po raz czwarty z rzędu kanclerzem Niemiec pochodzi z serwisu EurActiv.pl.

]]>
Bundestag udzielił dziś (14 marca) wotum zaufania dla nowego rządu sformowanego przez dwie partie chadeckie – CDU i bawarską CSU oraz socjaldemokratyczną SPD. Ale, jak się okazało, nie wszyscy posłowie nowej koalicji poparli gabinet w pierwszym głosowaniu. Zapowiada się więc niełatwa kadencja dla Angeli Merkel.

 

Za powołaniem nowego rządu opowiedziało się 364 z 709 członków Bundestagu. 9 deputowanych wstrzymało się od głosu. W sumie chadecko-socjaldemokratyczna koalicja dysponuje aż 399 głosami. 35 posłów koalicji nie poparło więc powołania nowego gabinetu. Rząd Angeli Merkel został zatwierdzony tylko 11 głosami przewagi. Już od wielu tygodni przeciw współpracy z CDU/CSU opowiadało się bowiem otwarcie wielu polityków SPD. Czwarta kadencja będzie więc dla Merkel bez wątpienia najtrudniejsza z dotychczasowych.

Po głosowaniu kanclerz udała się na spotkanie z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem, aby oficjalnie odebrać akt mianowania jej szefową rządu federalnego. Potem, znów w Bundestagu, zaplanowana jest uroczystość jej zaprzysiężenia. Członkowie parlamentu zatwierdzają też poszczególnych ministrów. W Bundestagu, podczas głosowania wotum zaufania dla kanclerz Merkel, obecni byli także jej mąż Joachim Sauer oraz 89-letnia matka – Herlind Kasner.

Pierwsze posiedzenie nowego gabinetu zaplanowano natomiast na dzisiejsze popołudnie. SPD udało się wywalczyć podczas koalicyjnych negocjacji, aby to właśnie politycy socjaldemokracji objęli stanowiska ministrów spraw zagranicznych oraz finansów. CDU oddaje więc sprawy fiskalne w inne ręce po raz pierwszy od 12 lat. Ministrem finansów ma zostać tymczasowy przewodniczący SPD Olaf Scholz. Zapowiedział już, że będzie przeciwny zwiększaniu długu publicznego, co jest akurat zgodne z dotychczasową polityką CDU.

Umowa koalicyjna podpisana, Niemcy wreszcie będą miały nowy rząd

Po ponad 5,5 miesiąca doszło wreszcie do podpisania umowy koalicyjnej pomiędzy partiami w Bundestagu. Przedstawiciele kierownictwa chadecji (CDU i CSU) oraz socjaldemokracji (SPD) podpisali wczoraj (12 marca) w Berlinie 177-stronicowy dokument. Na jego mocy Angela Merkel po raz czwarty zasiądzie …

W Paryżu o reformie UE

W piątek, w pierwszą zagraniczną podróż Angela Merkel uda się do Francji. W Paryżu ma rozmawiać z prezydentem Emmanuelem Macronem o jego planach zreformowania Unii Europejskiej. Spotkanie to ma poprzedzić szerszą dyskusję na ten temat z innymi unijnymi przywódcami podczas zaplanowanego na 22-23 marca szczyt UE w Brukseli. Macron od dłuższego czasu wyrażał już niecierpliwość z powodu przedłużającego się w Niemczech kryzysu politycznego. Rząd w Berlinie udało się stworzyć dopiero po niemal 6 miesiącach. „Bez Berlina część mojego europejskiego projektu będzie skazana na porażkę. Jesteśmy całkowicie od siebie zależni. Nawet przez jedną sekundę nie wierzyłem, że projekt europejski bez niemieckiego udziału mógłby się kiedykolwiek udać” – powiedział niedawno prezydent Francji w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Przedwczoraj Angela Merkel zapowiedziała też, że jedną z najważniejszych dla niej rzeczy w najbliższych tygodniach jest przygotowanie europejskiej odpowiedzi na wprowadzenie przez USA ceł na europejskie aluminium i stal. Niemiecka kanclerz prezentuje twarde stanowisko wobec zapowiedzi prezydenta Donalda Trumpa o konieczności rozluźnienia handlowych relacji z UE.

Berlin opowiada się też za zacieśnieniem unijnej współpracy w zakresie obronności, migracji oraz tworzenia Europejskiego Funduszu Walutowego, ale jednocześnie sceptycznie patrzy na plany powołania „ministra finansów strefy euro” czy wprowadzanie poważnych cięć w budżecie UE na lata 2021-2028.

Niemcy: Skrajnie prawicowe trolle próbowały wpłynąć na wynik ostatnich wyborów

Dwa opublikowane w tym tygodniu raporty pokazały nie tylko skalę zjawiska, ale także metody jakimi posługiwali się aktywiści skrajnie prawicowych organizacji, aby szerzyć w niemieckojęzycznym internecie mowę nienawiści oraz agitować przeciw partiom głównego nurtu, a za nacjonalistyczną Alternatywą dla Niemiec …

Artykuł Angela Merkel po raz czwarty z rzędu kanclerzem Niemiec pochodzi z serwisu EurActiv.pl.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/polityka-wewnetrzna/news/angela-merkel-po-raz-czwarty-z-rzedu-kanclerzem-niemiec/feed/ 0
„Księgowy Auschwitz” zmarł zanim trafił do więzienia https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/ksiegowy-auschwitz-zmarl-zanim-trafil-do-wiezienia/ https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/ksiegowy-auschwitz-zmarl-zanim-trafil-do-wiezienia/#respond Wed, 14 Mar 2018 09:40:33 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=49220 Skazany w lipcu 2015 r. za współudział w zabiciu 300 tys. więźniów obozów koncentracyjnych były esesman zmarł w wieku 96 lat. Miał trafić do więzienia na 4 lata, na co wydał mimo jego wieku zgodę sąd. Adwokaci Oskara Gröninga wciąż jednak...

Artykuł „Księgowy Auschwitz” zmarł zanim trafił do więzienia pochodzi z serwisu EurActiv.pl.

]]>
Skazany w lipcu 2015 r. za współudział w zabiciu 300 tys. więźniów obozów koncentracyjnych były esesman zmarł w wieku 96 lat. Miał trafić do więzienia na 4 lata, na co wydał mimo jego wieku zgodę sąd. Adwokaci Oskara Gröninga wciąż jednak przeciągali stawienie się tego byłego strażnika obozu w Auschwitz w zakładzie karnym.

 

96-letni Oskar Gröning zmarł w szpitalu 9 marca. Jego prawnicy poinformowali o tym jednak opinię publiczną dopiero kilka dni później. Były esesman dwukrotnie odwoływał się od wyroku sądu, ale wnioski te zawsze były odrzucane. W grudniu 2017 r. niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Gröning, mimo podeszłego wieku, może odbyć swoją karę. Jedynym warunkiem jest zapewnienie mu odpowiedniej opieki medycznej. Rzeczniczka hanowerskiej prokuratury informowała wówczas, że skazany trafi do więzienia „w najbliższym czasie”.

Adwokatom Gröninga udało się jednak dalej odwlekać stawienie się ich klienta w zakładzie karnym. Pod koniec lutego wysłali m.in. prośbę o ułaskawienie do minister sprawiedliwości Dolnej Saksonii Barbary Havlizy. Ich klient zmarł zanim minister zdążyła udzielić odpowiedzi. Przez lata problemem w skazaniu Gröninga była niemożność udowodnienia mu indywidualnej winy za śmierć więźniów Auschwitz. Nie udało się bowiem odnaleźć żyjących jeszcze świadków tamtych wydarzeń.

Kim był Oskar Gröning?

Nazywany „Księgowym Auschwitz” Gröning był z zawodu i wykształcenia bankierem. Jako nastolatek należał do Hitlerjugend. W wieku 20 lat wstąpił do Waffen-SS. Rok później wysłano go na teren okupowanej przez Niemcy Polski. Służbę odbywał właśnie w obozie koncentracyjnym Auschwitz. W latach 1942-1944 zajmował się przyjmowaniem transportów nowych więźniów na specjalnie wybudowanej stacji kolejowej. Jego zadaniem był odbieranie przywiezionym osobom pieniędzy i kosztowności, a potem przetransferowanie ich do Berlina. Oskarżycielom udało się udowodnić, że przynajmniej raz uczestniczył też w selekcjonowaniu więźniów. Część z nich trafiała do obozów, a cześć do komór gazowych.

Akt oskarżenia wobec Gröninga dotyczył konkretnie lipca i sierpnia 1944 r. W ciągu zaledwie ośmiu tygodni do Auschwitz trafiło wtedy 137 pociągów z ponad 425 tys. węgierskich Żydów. Około 300 tys. z nich zostało zagazowanych w przeciągu następnych kilku tygodni. Oskar Gröning brał udział w tamtych wydarzeniach.

Esesman, który mówił

Były esesman nie wypierał się swojej wojennej działalności. W odróżnieniu od wielu innych nazistowskich zbrodniarzy nie ukrywał się też pod zmienionym nazwiskiem. Zaprzeczał jednak, aby pełnił w Auschwitz jakąkolwiek kierowniczą rolę. Postrzegał siebie bardziej jako świadka niż sprawcę masowych mordów. Przed sądem oświadczył, że ponosi jedynie „moralną winę za ludobójstwo”. „Nie mam co do tego żadnej wątpliwości” – mówił w 2015 r.

Przez lata nie opowiadał jednak o swojej przeszłości. Ale gdy zetknął się z osobami negującymi Holokaust, zaczął mówić o komorach gazowych i krematoriach. „Wierzyłem w nazizm. Byliśmy wtedy przekonani, że naprawdę istnieje jakiś wielki żydowski spisek, że wszyscy zostaliśmy przez Żydów zdradzeni” – powiedział w 2005 r. w wywiadzie dla brytyjskiej telewizji BBC. Po jego śmierci adwokaci rodzin zabitych 1944 r. w Auschwitz węgierskich Żydów oświadczyli, że dla ich klientów najważniejsze było sądowe orzeczenie o winie Gröninga.

Z kolei Christoph Hübner z Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego powiedział Deutsche Welle, że dla wielu ofiar Holokaustu zmarły esesman był jednym z niewielu nazistowskich zbrodniarzy, którzy zdecydowali się mówić o swoich czynach. „Jego postawa pokazuje, jak wielu nazistowskich zbrodniarzy ani nie ma poczucia winy, ani też nie musiało nigdy tłumaczyć się przed żadnym sądem” – podkreślił Christoph Hübner.

Ściganie zbrodniarzy po latach

Zdaniem niemieckich mediów sprawa skazania Gröninga była przełomowa dla tamtejszego wymiaru sprawiedliwości. Wcześniej bowiem, gdy nie można było udowodnić konkretnego przestępstwa popełnionego wobec konkretnego człowieka, przyjmowano zwykle koncepcję tzw. trybika w zbrodniczej maszynie. Wielu byłych zbrodniarzy powoływało się właśnie na taką sytuację.

Jednak od czasu uznania w 2011 r. Johna Demjaniuka (ukraińskiego strażnika obozu w Sobiborze, którego zidentyfikowano po wielu latach w USA) za winnego współudziału w zamordowaniu 28 tys. osób, podejście sądów uległo poważnej zmianie. Jednocześnie (takie dane opublikował tygodnik „Der Spiegel”) dotąd prawomocnie udało się skazać tylko 49 esesmanów, którzy służyli w Auschwitz. W sumie wśród załogi obozu było zaś aż 6,5 tys. żołnierzy SS. Ogromna większość z nich już nie żyje.

Kryzys polsko-izraelski – reperkusje nowelizacji ustawy o IPN

Kryzys polsko-izraelski – szefowie rządów Polski i Izraela rozmawiali w związku incydentem w Tel Awiwie, gdzie na polskiej ambasadzie namalowano swastyki i obraźliwe napisy. Wcześniej poruszenie wywołała wypowiedź premiera Morawickiego porównująca rolę Niemców, Polaków, Żydów, Ukraińców czy Rosjan w Holokauście.

Artykuł „Księgowy Auschwitz” zmarł zanim trafił do więzienia pochodzi z serwisu EurActiv.pl.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/ksiegowy-auschwitz-zmarl-zanim-trafil-do-wiezienia/feed/ 0
Po decyzji irlandzkiego sądu: europejski Trybunał dla Polski może być groźniejszy od artykułu 7 https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/po-decyzji-irlandzkiego-sadu-europejski-trybunal-dla-polski-moze-byc-grozniejszy-od-artykulu-7/ https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/po-decyzji-irlandzkiego-sadu-europejski-trybunal-dla-polski-moze-byc-grozniejszy-od-artykulu-7/#respond Wed, 14 Mar 2018 09:14:37 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=49222 Od tego, co Trybunał Sprawiedliwości UE odpowie irlandzkiej sędzi, może zależeć dalsza reakcja Unii na łamanie praworządności w Polsce. A być może i unijne fundusze dla naszego kraju.   Pytanie irlandzkiego sądu najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, czy...

Artykuł Po decyzji irlandzkiego sądu: europejski Trybunał dla Polski może być groźniejszy od artykułu 7 pochodzi z serwisu EurActiv.pl.

]]>
Od tego, co Trybunał Sprawiedliwości UE odpowie irlandzkiej sędzi, może zależeć dalsza reakcja Unii na łamanie praworządności w Polsce. A być może i unijne fundusze dla naszego kraju.

 

Pytanie irlandzkiego sądu najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, czy można wydać aresztowanego Polaka do Polski, może pchnąć unijnych sędziów do całościowej oceny tego, czy i jak bardzo PiS-owskie zmiany w wymiarze sprawiedliwości łamią zasadę praworządności, w tym prawo do uczciwego sądu. A unijny Trybunał to – zdaniem wielu unijnych ekspertów – narzędzie znacznie twardsze od dyscyplinującego artykułu 7 traktatu o UE. W Trybunale decydują niezawiśli sędziowie, a w ramach artykułu 7.1 deklaracja o zagrożonej praworządności może być przyjęta w – poprzedzonym politycznymi manewrami – głosowaniu ministrów krajów UE oraz Parlamentu Europejskiego.

Irlandzkie pytanie prejudycjalne (pytanie sądu krajowego o wykładnię przepisów UE) obejmuje – jak wynika z relacji irlandzkich mediów – zarzuty znacznie szersze od skargi na ustawę o ustroju sądów powszechnych, którą w grudniu 2017 r. Komisja Europejska postanowiła wnieść do Trybunału w Luksemburgu.

Skargi Komisji są końcowym etapem postępowań antynaruszeniowych wobec wielu krajów UE, które zwykle odwołują się do zwykłych przepisów UE (dyrektyw, rozporządzeń). Mogą prowadzić do olbrzymich grzywien nakładanych przez Trybunał UE. Ale w Unii nie ma zwykłych przepisów o praworządności, więc teraz Bruksela bada teren co do postępowań antynaruszeniowych odwołujących się wprost do prawa pierwotnego, czyli traktatowego.

Bezprecedensowa decyzja irlandzkiego sądu: ekstradycji na razie nie będzie ze względu na wątpliwości wokół praworządności w Polsce

Irlandia nie chce deportować polskiego obywatela poszukiwanego za handel narkotykami. Powód? Naruszenie zasad demokracji i praworządności. To bezprecedensowa sprawa.

Chodzi o 41-letniego Artura C., którego polska policja poszukuje od ponad pięciu lat m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W sumie …

Ostrożna Komisja

Współautor traktatu lizbońskiego Jean-Claude Piris tłumaczył nam niedawno, że takie nowatorskie podejście jest bezsprzecznie zgodne z traktatami UE, ale i tak grudniowa decyzja o skardze Komisji na ustawę o sądach powszechnych jest dość ostrożna.

W kwestii różnicowania sędziowskiego wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet odwołuje się do zwykłych przepisów, czyli do dyrektywy o równości płci w pracy. Ale ponadto Komisja – po nowatorsku odwołując się wprost do Traktatu o UE oraz Karty Praw Podstawowych – zwraca uwagę, że uznaniowość ministra sprawiedliwości przy przedłużaniu kadencji sędziów, którzy osiągnęli wiek emerytalny, podważa niezależność polskich sądów. A troska o ich niezależność to zadanie również Brukseli, bo sędziowie krajowi to – mówiąc w uproszczeniu – jednocześnie „sędziowie UE”, bo orzekają na podstawie unijnych przepisów.

Jednak trzeci zarzut Komisji co do tej ustawy, który dotyczy zbyt silnej roli ministra w obsadzie prezesów sądów, jest podnoszony tylko w ramach artykuł 7, ale nie w grudniowej decyzji o skardze do Trybunału UE. Ponadto Komisja wstrzymała się z rozpoczęciem postępowań przeciwnaruszeniowych co do ustawy o Sądzie Najwyższym oraz o KRS. Po części mogła zdecydować chęć dania szansy rozmowom z nowym premierem Mateuszem Morawieckim, ale prawdopodobnie swą rolę odegrały też obawy Komisji, że w zwykłych przepisach UE nie ma dość silnego zaczepienia dla ewentualnej skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE. I dlatego lepiej, przynajmniej na razie, zdać się na art. 7.

Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą Polski

Europosłowie uchwalili dziś (1 marca) rezolucję, w której wyrazili poparcie dla działań Komisji Europejskiej wobec Polski. KE w grudniu rozpoczęła bowiem pierwszy etap procedury uruchomienia art. 7. unijnego traktatu. Chodzi o możliwość naruszenia unijnej praworządności w związku z przeforsowanymi przez …

Precedensowa sprawa

Odpowiedź na pytanie prejudycjalne z Irlandii będzie miało bezpośredni wpływ na los aresztowanego Polaka, o którego wydanie prosi Polska, a szerzej – na stosowanie europejskiego nakazu aresztowania przez Polskę.

Ale jeśli Trybunał da przy okazji szerszą wykładnię, jak polskie zmiany w wymiarze sprawiedliwości mają się do reguł UE, to może stać się zachętą dla Komisji do śmielszego stosowania postępowań przeciwnaruszeniowych (oraz skarg do Trybunału) wobec „demokracji nieliberalnych” w Unii.

Łatwo sobie też wyobrazić, że nawet tylko odpowiedź prejudycjalna ze stwierdzeniem naruszeń praworządności w Polsce zapewne stałaby się argumentem w debatach o uzależnieniu wypłat funduszy UE od spełniania wymogów państwa prawa.

Średni czas odpowiedzi Trybunału Sprawiedliwości UE na pytania prejudycjalne to 15 miesięcy, ale w sprawie nakazu aresztowania może być znacznie krótszy (nawet do pół roku).

Trybunał UE pytany przez sąd niemiecki stwierdził w 2016 r., że europejski nakaz aresztowania (czyli bardzo uproszczona procedura ekstradycyjna w ramach UE) nie może służyć szybkiemu wydawaniu ludzi do krajów, gdzie warunki w zatłoczonym areszcie czy więzieniu przeczą zasadzie godnego traktowania (chodziło o Węgry i Rumunię). Natomiast w lutym tego roku jeden z irlandzkich sądów wniósł pytanie prejudycjalne, czy europejski nakaz aresztowania można zastosować wobec Brytyjczyka, skoro najprawdopodobniej zostałby osądzony w Wlk. Brytanii już po brexicie, czyli poza unijnym porządkiem prawnym.

Artykuł opublikowany w ramach partnerstwa z Gazetą Wyborczą.

Artykuł Po decyzji irlandzkiego sądu: europejski Trybunał dla Polski może być groźniejszy od artykułu 7 pochodzi z serwisu EurActiv.pl.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/po-decyzji-irlandzkiego-sadu-europejski-trybunal-dla-polski-moze-byc-grozniejszy-od-artykulu-7/feed/ 0
W Wielkiej Brytanii zmarł kolejny Rosjanin – biznesowy partner Bieriezowskiego, wroga Putina https://www.euractiv.pl/section/polityka-wewnetrzna/news/w-wielkiej-brytanii-zmarl-kolejny-rosjanin-biznesowy-partner-bieriezowskiego-wroga-putina/ https://www.euractiv.pl/section/polityka-wewnetrzna/news/w-wielkiej-brytanii-zmarl-kolejny-rosjanin-biznesowy-partner-bieriezowskiego-wroga-putina/#respond Wed, 14 Mar 2018 07:47:35 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=49214 Brytyjska policja prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci Nikołaja Głuszkowa, byłego partnera biznesowego Borysa Bieriezowskiego, oligarchy walczącego z Putinem. Głuszkow utrzymywał, że zna różne ważne fakty w sprawie nagłej śmierci Bieriezowskiego.   Martwego Nikołaja Głuszkowa znaleźli w poniedziałek wieczorem jego przyjaciele...

Artykuł W Wielkiej Brytanii zmarł kolejny Rosjanin – biznesowy partner Bieriezowskiego, wroga Putina pochodzi z serwisu EurActiv.pl.

]]>

Brytyjska policja prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci Nikołaja Głuszkowa, byłego partnera biznesowego Borysa Bieriezowskiego, oligarchy walczącego z Putinem. Głuszkow utrzymywał, że zna różne ważne fakty w sprawie nagłej śmierci Bieriezowskiego.

 

Martwego Nikołaja Głuszkowa znaleźli w poniedziałek wieczorem jego przyjaciele i rodzina w domu w Londynie, gdzie 68-letni rosyjski przedsiębiorca mieszkał od 2010 r. po uzyskaniu azylu politycznego na Wyspach.

Londyńska policja poinformowała, że dochodzenie prowadzi jednostka do zwalczania terroryzmu. Według dziennika „Guardian” policja tłumaczy to ostrożnością – ze względu na relacje zmarłego.

Jednocześnie podkreśliła, że nie ma obecnie żadnych podstaw, by łączyć śmierć Głuszkowa z atakiem neurotoksyną na Jurija Skripała, byłego funkcjonariusza rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i jednocześnie brytyjskiego szpiega. Do ataku na Skripała i jego córkę Julię doszło przed tygodniem w mieście Salisbury.

– O konkretnej przyczynie śmierci [Głuszkowa] nic mi nie wiadomo, ale nie był on już młodym człowiekiem – powiedział w radio „Goworit Moskwa” przedsiębiorca Demian Kudriawcew, który pierwszy w Rosji ogłosił wieść o śmierci Głuszkowa.

Theresa May wskazuje na Rosję ws. otrucia byłego szpiega

Brytyjska premier oświadczyła w parlamencie, że byłego funkcjonariusza rosyjskiego wywiadu, który współpracował ze służbami brytyjskimi otruto za pomocą substancji opracowanej w radzieckich laboratoriach wojskowych. Jej zdaniem „jest wysoce prawdopodobne”, że to właśnie Rosja stoi za incydentem, do którego doszło w …

Partner Bieriezowskiego

Dwa dni przed atakiem na Skripała sąd w Moskwie uznał, że Nikołaj Głuszkow doprowadził 20 lat temu do defraudacji 123 mln dol. z kasy rosyjskich linii lotniczych Aerofłot i zaocznie skazał go za to na osiem lat więzienia.

W latach 90. Głuszkow był partnerem biznesowym Borysa Bieriezowskiego, najbardziej wpływowego wtedy rosyjskiego oligarchy. Po rozpadzie ZSRR Głuszkow kierował finansami koncernu motoryzacyjnego AwtoWAZ, producenta auta Łada, który był kontrolowany przez Bieriezowskiego. A w 1996 r. Głuszkow został także dyrektorem finansowym Aerofłotu, który również znajdował się wtedy w strefie wpływów Bieriezowskiego. Wtedy właśnie według rosyjskich śledczych Głuszkow z Bieriezowskim mieli namówić ówczesnego szefa Aerofłotu, by zaciągnął zagraniczne kredyty, które potem miały zostać skradzione.

W 1999 r., po objęciu władzy przez prezydenta Władimira Putina, Bieriezowski wyjechał na dobrowolną emigrację do Wielkiej Brytanii. A rok później Głuszkow został aresztowany pod zarzutami defraudacji pieniędzy Aerofłotu.

W 2004 r. został za to skazany przez sąd w Moskwie na 3 lata i 3 miesiące więzienia, ale już na sali sądowej został zwolniony – bo cały wyrok z nawiązką spędził w areszcie, czekając na rozprawę. Potem Głuszkow mówił, że został zatrzymany jako zakładnik, bo za jego zwolnienie Putin domagał się od Bieriezowskiego sprzedaży stacji telewizyjnej ORT.

Kolejne procesy o rzekome defraudacje w Aerofłocie władze Rosji wytoczyły Głuszkowowi, gdy dostał już azyl w Wielkiej Brytanii.

Spór z Abramowiczem i tajemnicza śmierć Bierezowskiego

Wkrótce po otrzymaniu azylu na Wyspach Głuszkow został świadkiem na procesie, który Bieriezowski wytoczył Romanowi Abramowiczowi, oligarsze, który zachował dobre relacje z Kremlem i zdobył wielkie wpływy w Wielkiej Brytanii po zakupie klubu piłkarskiego Chelsea.

Bieriezowski oskarżył Abramowicza, że ukradł mu 5 mld dol., sprzedając Gazpromowi koncern naftowym Sibnieft. Jak? Bierezowski twierdził, że był cichym udziałowcem tego Sibnieftu.

Jednak brytyjski sąd odrzucił roszczenia Bierezowskiego.

A w 2013 r. ten słynny rosyjski oligarcha został znaleziony martwy w domu byłej żony w Wielkiej Brytanii. Policja uważała, że popełnił samobójstwo, w co nie wierzyli krewni i przyjaciele oligarchy. Dlatego koroner nie wydał wyroku w sprawie śmierci Bierezowskiego.

Śmierć potencjalnego świadka

W samobójstwo byłego partnera biznesowego nigdy nie uwierzył Głuszkow. W rozmowie z „Guardianem” mówił, że Bierezowski został uduszony, a dopiero potem zainscenizowano jego rzekome samobójstwo. Zwracał też uwagę na to, że w Wielkiej Brytanii w zagadkowych okolicznościach zginęło wielu wpływowych uciekinierów z putinowskiej Rosji – takich jak Bieriezowski i współpracujący z nim Aleksander Litwinienko, otruty izotopem radioaktywnego polonu.

Tymczasem rosyjskie radio Goworit Moskwa zasugerowało w poniedziałek, że Głuszkow mógł umrzeć osłabiony przez AIDS (był gejem)

Artykuł opublikowany w ramach partnerstwa z Gazetą Wyborczą.

Artykuł W Wielkiej Brytanii zmarł kolejny Rosjanin – biznesowy partner Bieriezowskiego, wroga Putina pochodzi z serwisu EurActiv.pl.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/polityka-wewnetrzna/news/w-wielkiej-brytanii-zmarl-kolejny-rosjanin-biznesowy-partner-bieriezowskiego-wroga-putina/feed/ 0
Komisja Europejska podejmuje nowe inicjatywy w kierunku dalszej realizacji europejskiego filaru praw socjalnych https://www.euractiv.pl/section/praca-i-polityka-spoleczna/press_release/komisja-europejska-podejmuje-nowe-inicjatywy-w-kierunku-dalszej-realizacji-europejskiego-filaru-praw-socjalnych/ https://www.euractiv.pl/section/praca-i-polityka-spoleczna/press_release/komisja-europejska-podejmuje-nowe-inicjatywy-w-kierunku-dalszej-realizacji-europejskiego-filaru-praw-socjalnych/#respond Tue, 13 Mar 2018 15:40:45 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=press_release&p=49205 Komisja przedstawiła dziś (13 marca) wniosek dotyczący Europejskiego Urzędu ds. Pracy, zgodnie z zapowiedzią przewodniczącego Jeana-Claude’a Junckera w orędziu o stanie Unii z 2017 r., jak również inicjatywę zmierzającą do zapewnienia dostępu do ochrony socjalnej wszystkim pracownikom i osobom samo-zatrudnionym. Inicjatywom...

Artykuł Komisja Europejska podejmuje nowe inicjatywy w kierunku dalszej realizacji europejskiego filaru praw socjalnych pochodzi z serwisu EurActiv.pl.

]]>
Komisja przedstawiła dziś (13 marca) wniosek dotyczący Europejskiego Urzędu ds. Pracy, zgodnie z zapowiedzią przewodniczącego Jeana-Claude’a Junckera w orędziu o stanie Unii z 2017 r., jak również inicjatywę zmierzającą do zapewnienia dostępu do ochrony socjalnej wszystkim pracownikom i osobom samo-zatrudnionym. Inicjatywom tym towarzyszy komunikat w sprawie monitorowania realizacji europejskiego filaru praw socjalnych, które będzie ściśle powiązane z europejskim semestrem na rzecz koordynacji polityki gospodarczej.
Wiceprzewodniczący do spraw euro i dialogu społecznego Valdis Dombrovskis powiedział: „W Europie mamy obecnie stabilny wzrost gospodarczy; rośnie również zatrudnienie, ale musimy dbać o to, aby wzrost gospodarczy bardziej sprzyjał włączeniu społecznemu i przynosił korzyści wszystkim obywatelom. W pakiecie określono szereg kroków zmierzających w tym kierunku: zapewnienie, aby przepisy umożliwiające ludziom życie i pracę w całej Unii Europejskiej były powszechnie znane i egzekwowane; dalsza realizacja filaru praw socjalnych; nacisk na większe poparcie dla kwestii praw socjalnych i koncentracja na dostępie do ochrony socjalnej. Silniejsza Europa socjalna to Europa bardziej zrównoważona”.
Marianne Thyssen, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, dodała: „Dzisiejszy wniosek dotyczący Europejskiego Urzędu ds. Pracy jest zwieńczeniem naszych wysiłków na rzecz sprawiedliwej mobilności pracowników. Ma on zasadnicze znaczenie dla dobrego funkcjonowania europejskiego rynku pracy. Urząd pomoże obywatelom i przedsiębiorstwom korzystającym z mobilności w znalezieniu właściwych informacji, a państwom członkowskim pozwoli na ściślejszą współpracę w celu egzekwowania uczciwych i skutecznych zasad. Z kolei wniosek w sprawie dostępu do ochrony socjalnej to wyraz naszego dążenia, we współpracy z państwami członkowskimi, do tego, aby nikt nie został pominięty. Staramy się zapewnić, aby obywatele mogli uzyskiwać odpowiednie świadczenia niezależnie od rozwoju sytuacji w świecie pracy”.
W ostatnim dziesięcioleciu liczba obywateli UE mieszkających lub pracujących w innym państwie członkowskim niż państwo pochodzenia wzrosła prawie dwukrotnie – do 17 mln w 2017 r. Europejski Urząd ds. Pracy będzie wspomagać obywateli, przedsiębiorstwa i krajowe organy administracji w jak najpełniejszym wykorzystywaniu możliwości związanych ze swobodą przemieszczania się i w zagwarantowaniu sprawiedliwej mobilności pracowników.

KE: nowe propozycje deregulacji zawodów

We wtorek (10 stycznia) Komisja Europejska zaproponowała poprawki do Dyrektywy usługowej, w celu deregulacji zawodów, jakie uznaje za tkwiące w nazbyt zamkniętych strukturach. Jednym z przykładów pozytywnych zmian ma być Polska

Cel Urzędu jest trojaki. Po pierwsze Urząd będzie dostarczać obywatelom i przedsiębiorstwom informacji o miejscach pracy, możliwościach przygotowania zawodowego, programach mobilności, rekrutacjach i szkoleniach, a także wskazówki dotyczące praw i obowiązków związanych z zamieszkaniem, pracą lub działalnością gospodarczą w innym państwie członkowskim UE.

Po drugie Urząd będzie wspierać współpracę między organami krajowymi w sytuacjach transgranicznych, pomagając im zadbać o to, aby unijnych przepisów chroniących i regulujących mobilność można było łatwo i skutecznie przestrzegać. Swobodny przepływ pracowników regulują dziś liczne akty prawne UE. Wiele z nich – np. przepisy dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w całej UE lub delegowania pracowników w ramach świadczenia usług – podlega obecnie nowelizacji i modernizacji. Chodzi nie tylko o to, aby przepisy te były sprawiedliwsze i dostosowane do potrzeb, ale aby mogły być właściwie stosowane i egzekwowane w sposób sprawiedliwy, prosty i skuteczny we wszystkich sektorach gospodarki. Urząd będzie np. działał na rzecz sprawniejszej wymiany informacji i budowania potencjału organów krajowych; będzie też wspierał je w prowadzeniu skoordynowanych i wspólnych inspekcji. Korzystnie wpłynie to na wzajemne zaufanie między podmiotami i ich codzienną współpracę oraz pozwoli zapobiegać potencjalnym oszustwom i nadużyciom.

Brexit. Brytyjskie firmy rekrutują na potęgę, ale coraz trudniej jest im znaleźć pracowników

Ogłoszony we wtorek raport Konfederacji Zatrudnienia i Rekrutacji pokazuje, że w Wielkiej Brytanii przybywa posad. Ubywa jednak rąk do pracy m.in. z powodu zbliżającego się brexitu.

Po trzecie Europejski Urząd Pracy będzie służyć mediacją i pomocą w rozstrzyganiu sporów transgranicznych, np. w przypadku restrukturyzacji przedsiębiorstw działających w kilku państwach członkowskich.
Europejski Urząd ds. Pracy zostanie powołany jako nowa zdecentralizowana agencja UE i powinien być w pełni gotowy do działania w 2019 r., po zakończeniu procesu legislacyjnego UE. Aby ułatwić ustanowienie Urzędu i zapewnić jego pełną zdolność do działania w krótkim czasie, Komisja powołuje również grupę doradczą złożoną z głównych zainteresowanych stron, która zajmie się praktycznymi aspektami przyszłego funkcjonowania Urzędu.
Komisja przedstawia dziś również wniosek dotyczący zalecenia Rady w sprawie w sprawie dostępu do ochrony socjalnej pracowników i osób samo-zatrudnionych. Systemy ochrony socjalnej muszą stale dostosowywać się do nowych realiów w świecie pracy, wynikających z nowego stylu życia, praktyk biznesowych oraz transformacji cyfrowej. Obecnie prawie 40 % osób jest zatrudnionych w nietypowym trybie (tzn. nie mają umowy na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy) bądź pracuje na własny rachunek. Takim osobom często nie przysługuje w pełni zabezpieczenie społeczne, np. ubezpieczenie od utraty pracy czy prawa emerytalne. Zgodnie z założeniami europejskiego filaru praw socjalnych przedstawiany wniosek ma wyznaczyć państwom członkowskim kierunek działań w zakresie wsparcia dostępu do ochrony socjalnej dla wszystkich pracowników i osób samo-zatrudnionych, w szczególności tych osób, które ze względu na swój status zatrudnienia nie są w wystarczającym stopniu objęte systemami zabezpieczenia społecznego.
W zaleceniu przewidziano:
 • zniwelowanie formalnych różnic zakresu systemów zabezpieczenia społecznego poprzez zapewnienie, aby pracownicy i osoby samo-zatrudnione pracujące w porównywalnych warunkach mogły przystępować do analogicznych systemów;
 • zaoferowanie tym osobom możliwości nabywania odpowiednich uprawnień i korzystania z nich;
 • ułatwienie przenoszenia nabytych uprawnień w zakresie zabezpieczenia społecznego z jednego miejsca pracy do innego;
 • zapewnienie pracownikom i osobom pracującym na własny rachunek przejrzystych informacji na temat ich praw i obowiązków w zakresie ochrony socjalnej.
Wreszcie, w uzupełnieniu już podjętych i przyszłych inicjatyw na szczeblu UE, Komisja przedstawia swoje opinie w zakresie monitorowania realizacji europejskiego filaru praw socjalnych. Służyć temu będzie konkretnie uwzględnienie priorytetów europejskiego filaru praw socjalnych w rocznym cyklu europejskiego semestru na rzecz koordynacji polityki gospodarczej, który obejmuje analizę podjętych działań i poczynionych postępów na szczeblu krajowym, świadczenie pomocy technicznej, analizy porównawcze i wymianę dobrych praktyk, a także przegląd wyników w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych, m.in. za pomocą nowej tablicy wskaźników społecznych. Umożliwi ona śledzenie tendencji i wyników we wszystkich państwach członkowskich UE w trzech obszarach objętych zasadami filaru praw socjalnych. Dziś publikowany jest również dokument roboczy służb Komisji, przypominający ramy prawne każdej z zasad europejskiego filaru praw socjalnych, z poszanowaniem odpowiednich kompetencji UE i państw członkowskich, w tym roli partnerów społecznych, oraz niedawne działania na szczeblu unijnym w poszczególnych obszarach.

Dalsze działania

Europejski Urząd ds. Pracy: Zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą wniosek dotyczący rozporządzenia zostanie teraz rozpatrzony przez Parlament Europejski i Radę. Komisja dąży do tego, aby Urząd zaczął działać w 2019 r.
Dostęp do ochrony socjalnej: Sprawa zostanie teraz rozpatrzona przez Radę, która może przyjmować zalecenia na podstawie wniosku Komisji w dziedzinach należących do kompetencji UE.
Ogłoszony dziś pakiet inicjatyw Komisja przedstawi krajowym ministrom ds. zatrudnienia i spraw społecznych podczas posiedzenia Rady w Brukseli w dniu 15 marca. Podczas posiedzenia Rady Europejskiej w dnach 22 i 23 marca 2018 r. szefowie państw i rządów powrócą też do kwestii realizacji europejskiego filaru praw socjalnych.

Kontekst

Zamiar powołania przez Komisję Europejskiego Urzędu ds. Pracy ogłosił przewodniczący Juncker w swoim orędziu o stanie Unii z 13 września 2017 r. Europejski Urząd ds. Pracy będzie stanowić uzupełnienie i usprawnienie realizacji prowadzonych już inicjatyw na rzecz sprawiedliwej mobilności, w tym reformy dyrektywy dotyczącej delegowania pracownikówprzepisów szczegółowych w sektorze międzynarodowego transportu drogowego oraz modernizacji przepisów UE w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Większa elastyczność rynku pracy i rosnąca różnorodność form zatrudnienia przyczyniły się do powstania nowych miejsc pracy i umożliwiły wielu ludziom podjęcie aktywności zawodowej, jak przypomniano w trakcie konsultacji w sprawie europejskiego filaru praw socjalnych i dokumentu otwierającego debatę na temat społecznego wymiaru Europy. W konsekwencji powstał jednak również szereg braków w zakresie ochrony socjalnej, które należy zniwelować. Wniosek Komisji dotyczący zalecenia Rady w sprawie dostępu do ochrony socjalnej stanowi reakcję na zmieniające się realia rynku pracy, a w szczególności na pojawienie się w ostatnich latach nowych form pracy. Inicjatywę tę zapowiedziano w kwietniu 2017 r. wraz z europejskim filarem praw socjalnych. Jest ona częścią programów prac Komisji na lata 2017 i 2018; była też przedmiotem dwuetapowych konsultacji z partnerami społecznymi UE.
Inicjatywy te są przedstawiane w ramach realizacji europejskiego filaru praw socjalnych, ogłoszonego wspólnie na Szczycie Społecznym na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu w listopadzie 2017 r. Realizacja europejskiego filaru praw socjalnych jest wspólnym zobowiązaniem politycznym, a jej monitorowanie ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia wymiernych postępów w praktyce. Dlatego też w dzisiejszym komunikacie Komisja podsumowuje inicjatywy podjęte dotychczas w celu realizacji filaru, w tym inicjatywę dotyczącą równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz wniosek dotyczący przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej.

Więcej informacji:

Artykuł Komisja Europejska podejmuje nowe inicjatywy w kierunku dalszej realizacji europejskiego filaru praw socjalnych pochodzi z serwisu EurActiv.pl.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/praca-i-polityka-spoleczna/press_release/komisja-europejska-podejmuje-nowe-inicjatywy-w-kierunku-dalszej-realizacji-europejskiego-filaru-praw-socjalnych/feed/ 0
Bezprecedensowa decyzja irlandzkiego sądu: ekstradycji na razie nie będzie ze względu na wątpliwości wokół praworządności w Polsce https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/49199/ https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/49199/#respond Tue, 13 Mar 2018 12:28:22 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=49199 Irlandia nie chce deportować polskiego obywatela poszukiwanego za handel narkotykami. Powód? Naruszenie zasad demokracji i praworządności. To bezprecedensowa sprawa. Chodzi o 41-letniego Artura C., którego polska policja poszukuje od ponad pięciu lat m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W...

Artykuł Bezprecedensowa decyzja irlandzkiego sądu: ekstradycji na razie nie będzie ze względu na wątpliwości wokół praworządności w Polsce pochodzi z serwisu EurActiv.pl.

]]>

Irlandia nie chce deportować polskiego obywatela poszukiwanego za handel narkotykami. Powód? Naruszenie zasad demokracji i praworządności. To bezprecedensowa sprawa.

Chodzi o 41-letniego Artura C., którego polska policja poszukuje od ponad pięciu lat m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W sumie wydano za nim aż trzy międzynarodowe listy gończe. Dziewięć miesięcy temu Artura C. zatrzymali policjanci w Irlandii, gdzie mieszka od dłuższego czasu. Ponieważ Polska wydała za nim europejski nakaz aresztowania, który umożliwia szybką ekstradycję poszukiwanego do innego kraju UE, gdzie popełnił przestępstwo, sprawa wydawała się przesądzona. Tylko w pierwszej połowie zeszłego roku na podstawie ENA do Polski deportowano ponad 750 osób, z czego 16 z Irlandii.

Ale sprawa Artura C., którą jak inne wnioski o ekstradycję rozpatrywała sędzia Wysokiego Trybunału w Dublinie (sądu wyższej instancji) Aileen Donnelly, mocno się skomplikowała, a co gorsza, może stanowić precedens.

Obrońcy: Poszukiwany nie ma szans na sprawiedliwy proces w Polsce

Na pierwszej rozprawie ekstradycyjnej w lutym obrońcy Polaka podnieśli wiele argumentów przeciwko wydawaniu go polskim władzom. Zaczęli od tego, że Artur C. ułożył sobie w Irlandii życie. Padł też argument, że poszukiwany nie ma szans na sprawiedliwy proces w Polsce. Rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło reformy, które naruszyły praworządność i zniszczyły niezależne sądownictwo. Argument zadziałał, bo sędzia Donnelly odroczyła rozprawę, mówiąc, że sprawa jest delikatna i jej rozstrzygnięcie zajmie sporo czasu.

Państwa bałtyckie przeciwko unijnym karom dla Polski

Państwa bałtyckie przeciwko unijnym karom dla Polski. Wszyscy trzej szefowie rządów państw bałtyckich opowiedzieli się w piątek (9 marca) w Wilnie przeciwko nakładaniu unijnych kar na Polskę w wyniku sporu polskich władz z Komisja Europejska ws. praworządności, a zwłaszcza reformy …

W poniedziałek podczas kolejnego posiedzenia ogłosiła, że poprosi o rozstrzygnięcie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (najwyższy sąd w systemie prawnym UE). – Ostatnie zmiany w polskim prawodawstwie odnośnie do wymiaru sprawiedliwości są tak wielkie, że [irlandzki] Wysoki Trybunał zmuszony jest uznać, że w Polsce naruszono praworządność i złamano zasady demokracji – orzekła sędzia cytowana przez „Irish Tmes”. Donelly, opierając się na dokumentach Komisji Europejskiej i Komisji Weneckiej, które od dwóch lat apelują do rządu PiS o przestrzeganie praworządności, nie zostawiła na reformach sądownictwa PiS suchej nitki. Z tonu jej wypowiedzi wynika, że skala zmian przeprowadzonych w polskim sądownictwie ją zaszokowała. Sędzia uznała, że Polska „postępuje wbrew traktatowi europejskiemu” i „nie przestrzega wspólnych europejskich wartości, które muszą być przestrzegane”.

„W Polsce doszło do celowej, przekalkulowanej i prowokacyjnej zmiany prawa”

Dotychczas europejscy sędziowie krytykowali zamach PiS na sądownictwo podczas konferencji czy w wywiadach. Sędzia Donelly jest pierwszą sędzią UE, która krytykę Polski zawarła w swoim orzeczeniu. – W Polsce doszło do celowej, przekalkulowanej i prowokacyjnej zmiany prawa, która doprowadziła do demontażu niezależności sądownictwa, kluczowego składnika państwa prawa. Zgodność polskiego prawa z konstytucją nie może być zagwarantowana w efektywny sposób, ponieważ niezależność sądownictwa i legitymacja Trybunału Konstytucyjnego została w poważny sposób podważona – orzekła sędzia, krytykując jednocześnie polskie władze za to, że zbyt słabo angażowały się w konstruktywny dialog w sprawie sądownictwa z instytucjami europejskimi.

Biała Księga ws. reformy polskiego sądownictwa już w Brukseli

Biała Księga ws. reformy polskiego sądownictwa już w Brukseli. Złożył ją tam wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu poinformował, że dokument rozesłano również do stolic wszystkich państw członkowskich UE i zapowiedział, że otrzyma go też każdy z europosłów.

Irlandzka sędzia podkreśliła też, że „gdyby wydano Artura C. do Polski, to musiałby on stanąć tam przed wymiarem sprawiedliwości, gdzie minister sprawiedliwości jest jednocześnie prokuratorem i ma wpływ na przewodniczących sądów”. A to zdaniem sędzi Donelly może mieć wpływ na wyrok w jego sprawie.

Wniosek do Trybunał Sprawiedliwości UE ma zostać wysłany w przyszłym tygodniu. Nie wiadomo, kiedy rozpatrzą go sędziowie. Bez wątpienia poniedziałkowe orzeczenie ma jednak precedensowy charakter, a irlandzkim śladem mogą pójść sędziowie orzekający w sprawach ekstradycji do Polski na bazie ENA w innych krajach. To zaś może poważnie utrudnić polskiej policji ściganie przestępców. A sprawy – teoretycznie – mogą pójść jeszcze dalej. Kwestię łamania w Polsce praworządności i demokracji mogą poruszać unijne sądy zajmujące się sprawami rodzinnymi, a także gospodarczymi.

Rząd PiS powtarzał, że spór z Komisją Europejską o praworządność to wymysł podburzanych przez opozycję brukselskich elit, który w żadne sposób nie odbije się na funkcjonowaniu Polski w Unii. Decyzja sędzi z Dublina pokazuje, jak bardzo politycy PiS się mylili.

Artykuł opublikowany na podstawie partnerstwa z Gazetą Wyborczą.

Artykuł Bezprecedensowa decyzja irlandzkiego sądu: ekstradycji na razie nie będzie ze względu na wątpliwości wokół praworządności w Polsce pochodzi z serwisu EurActiv.pl.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/49199/feed/ 0
Jak Wspólna Polityka Rolna wpływa na zmiany w polskim rolnictwie? – WIDEO https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/video/jak-wspolna-polityka-rolna-wplywa-na-zmiany-w-polskim-rolnictwie/ https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/video/jak-wspolna-polityka-rolna-wplywa-na-zmiany-w-polskim-rolnictwie/#respond Tue, 13 Mar 2018 08:39:22 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=video&p=49079 5 marca 2018 w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Warszawie odbyła się debata ekspercka EURACTIV.pl „Jak Wspólna Polityka Rolna wpływa na zmiany w polskim rolnictwie oraz wspiera rozwój obszarów wiejskich?” – przedstawiamy relację wideo z wydarzenia.   Wspólna Polityka Rolna...

Artykuł Jak Wspólna Polityka Rolna wpływa na zmiany w polskim rolnictwie? – WIDEO pochodzi z serwisu EurActiv.pl.

]]>
5 marca 2018 w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Warszawie odbyła się debata ekspercka EURACTIV.pl „Jak Wspólna Polityka Rolna wpływa na zmiany w polskim rolnictwie oraz wspiera rozwój obszarów wiejskich?” – przedstawiamy relację wideo z wydarzenia.

 

Wspólna Polityka Rolna jest często niedoszacowana jako narzędzie mogące zapewnić zrównoważony i sprzyjający włączeniu społecznemu rozwój. Debata miała na celu przyjrzenie się jak Wspólna Polityka Rolna wpłynęła na zmiany w polskim rolnictwie w ciągu ostatnich lat oraz jakimi dysponuje mechanizmami, aby stymulować rozwój obszarów wiejskich. Zaadresowane zostały również wyzwania przed którymi stoi polska wieś oraz rozmawiano na temat przyszłych perspektyw rozwoju rolnictwa w kontekście nowych unijnych ram finansowych i konieczności sprostania wymogom nowoczesności.

Paneliści:

Jerzy Bogdan Plewa, Dyrektor Generalny w Dyrekcji ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Komisja Europejska

Ryszard Zarudzki, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Czesław Siekierski, Przewodniczący Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Parlament Europejski

Jan Krzysztof Ardanowski, Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Sejm RP

Maria Fajger, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

dr hab. Renata Grochowska, prof. nadzw., Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Państwowy Instytut Badawczy

Debatę moderowała dr Iwona Nurzyńska z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.

Współorganizatorem wydarzenia było Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego.

Debata odbyła się dzięki wsparciu środków Komisji Europejskiej w Polsce, patrona honorowego wydarzenia.

Patronat honorowy objęło również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Partnerem medialnym był portal AgroNews.

 

Artykuł Jak Wspólna Polityka Rolna wpływa na zmiany w polskim rolnictwie? – WIDEO pochodzi z serwisu EurActiv.pl.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/video/jak-wspolna-polityka-rolna-wplywa-na-zmiany-w-polskim-rolnictwie/feed/ 0