EURACTIV.de Home EURACTIV.de Wszystko
Poparł jednak decyzję Bundestagu uderzającą w swojego poprzednika.
„Austria była neutralna, jest neutralna i pozostaje neutralna”, powiedział austriacki kanclerz.
Niektóre rządy w Europie rozważają możliwość wywłaszczenia lub nacjonalizacji infrastruktury energetycznej należącej do firm powiązanych z Rosją.
Koniec prac Konferencji w sprawie przyszłości Europy stał się bodźcem do dyskusji na temat reform w Unii Europejskiej.
Austria przedłużyła kontrolę na granicy lądowej z Węgrami i Słowenią, którą wprowadziła podczas kryzysu migracyjnego w 2015 r.
„Potrzebna jest otwartość na zmiany w traktatach”, powiedziała niemiecka minister stanu ds. Europy i Klimatu Anna Lührmann.
Austriacki rząd przekaże Ukrainie środki zebrane przez samych obywateli.
Jeśli Szwecja i Finlandia zdecydują się ubiegać o członkostwo w NATO, to mogą w tej kwestii liczyć na poparcie Niemiec, zapewnił kanclerz Olaf Scholz.
Szef austriackiej dyplomacji wywołał ostatnio kontrowersje, sugerując Ukrainie, by wzięła pod uwagę inne sposoby zacieśnienia relacji z UE niż oficjalne członkostwo.
Przyczyną zmiany zdania przez Berlin w tej sprawie ma być postęp w zmniejszaniu uzależnienia od rosyjskich surowców, jaki poczyniono w ostatnich tygodniach.
Chodzi o jego związki z Kremlem.
Francja ma szansę stać się nowym liderem.
Austriacki gigant naftowy OMV zaprzestał w marcu importu i przetwarzania rosyjskiej ropy, potwierdził rzecznik firmy.
Komentatorzy krytykują decyzje niemieckiego kanclerza ws. wydatków na obronność oraz dostaw broni dla Ukrainy.
Ukraiński prezydent nie może wystąpić w formie zdalnej w austriackim parlamencie, podobnie jak robił to już w parlamentach innych krajów.
Kanclerz Austrii Karl Nehammer przyznał, że „nie jest dumny” z niedawnego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Wielu europejskich polityków apeluje o to, by w drugiej turze nie głosować na Marine Le Pen, ponieważ miałoby to negatywne konsekwencje dla Europy.
W sobotę Nehammer odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Austria póki co nie chce iść w ślady wielu innych państw UE i podobnie jak one wydalić część rosyjskich dyplomatów.
Unijni przywódcy zastanawiają się nad piątym pakietem sankcji, w związku z masakrą, jakiej dopuścili się Rosjanie w ukraińskim mieście Bucza.
Ma to pomóc w utrzymaniu "bezpieczeństwa dostaw".
"Dalsze opóźnienia w tej kwestii osłabiają Bałkany Zachodnie. Region staje się podatny na wpływy stron trzecich", podkreślił szef niemieckiego rządu.
Bawaria i Dolna Saksonia będą karać za wykorzystywanie symbolu inwazji Władimira Putina w przestrzeni publicznej.
Należąca obecnie do opozycji Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ) zwiera już szyki i przygotowuje się na wybory w 2024 r.
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij
tutaj .
Zgadzam się