Chiny wystąpiły do Unii Europejskiej z prośbą o pomoc. Chiński system opieki zdrowotnej jest przeciążony z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Brakuje także maseczek higienicznych czy sprzętu ochronnego dla służb medycznych.
Trzy osoby zostały ranne w wyniku ataku nożownika w położonej na południu Londynu dzielnicy Lambeth. Policji udało się zastrzelić napastnika. Okazało się, że ten kilka dni temu wyszedł z więzienia, gdzie trafił za przestępstwa o charakterze terrorystycznym.
Przywódcy 17 państw członkowskich tworzących tzw. Grupę Przyjaciół Spójności spotkali się w Portugalii. Po raz kolejny sprzeciwili się cięciom środków na politykę spójności w przyszłym unijnym budżecie. Zamiast tego wolą zmniejszyć unijną biurokrację i wydatki na obronność.
Dokładnie o północy polskiego czasu (w Londynie była wówczas 23:00) brexit stał się faktem, a Wielka Brytania po 47 latach członkostwa opuściła Unię Europejską. Zwolennicy wyjścia z UE świętowali, zaś przeciwnicy spotykali się w milczeniu trzymając świece.
Dziś wraz z wybiciem północy zakończy się członkostwo Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Trwało ono 47 lat. Przez ten czas UE mocno się zmieniała, tak jak i sama Wielka Brytania.
Europejski Trybunał Obrachunkowy poinformował, że rozpoczyna kontrolę w unijnej agencji granicznej Frontex. Kontrolerzy chcą sprawdzić, czy działa on odpowiednio szybko i skutecznie.
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła globalny stan wyjątkowy w związku z epidemią chińskiego koronawirusa. Wirus przenosi się bowiem do coraz większej liczby krajów.
Europosłowie na mini-sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli zatwierdzili umowę brexitową, która określa warunki opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Pożegnano też brytyjskich europosłów, dla których było to już ostatnie posiedzenie.
Unijny Mechanizm Ochrony Ludności uruchomiono na wniosek Francji. Chodzi o to, aby ułatwić ewakuację z Chin obywateli państw członkowskich. W prowincji Hubei trwa bowiem epidemia koronawirusa wywołującego ostre zapalenie płuc.
Hiszpański rząd zaproponował wprowadzenie przepisów ograniczających ruch samochodowy we wszystkich miastach powyżej 50 tys. mieszkańców. Miałyby w nich powstać strefy, do których mogłyby wjechać jedynie pojazdy spełniające określone normy środowiskowe.
Prezydent USA przedstawił plan rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Wielka Brytania wezwała obie strony do jego rozważenia, a Niemcy apelują, aby odpowiedź na niego opracowała cała UE.
W Niemczech potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia nowym wirusem ostrego zapalenia płuc, którego epidemia wybuchła w chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei. Nikt z chorych nie był jednak w Azji. Zarazili się od współpracownicy jednego z nich, która przyjechała z Chin.
Brytyjski rząd nie zablokował chińskiemu koncernowi Huawei możliwości współtworzenia sieci telekomunikacyjnej piątej generacji (5G). Uznał jednak, że nałoży na Chińczyków ograniczenia.
Kolejne państwa członkowskie UE deklarują, że pomogą swoim obywatelom w wydostaniu się z chińskiego miasta, gdzie wybuchła epidemia nowego koronawirusa. Mówią o tym już m.in. władze Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Belgii. Być może ewakuację będą koordynować służby unijne.
Ambasadorowie państw członkowskich akredytowani przy instytucjach europejskich poparli rozszerzenie unijnych sankcji na Rosję za aneksję Krymu. Dziś formalnie tę decyzję zatwierdzą ministrowie ds. europejskich.
Centrolewicowy premier Słowenii Marjan Šarec poinformował, że rezygnuje z zajmowanego stanowiska. Swoją dymisję przesłał już do parlamentu. Wyjaśnił, że jego mniejszościowy gabinet nie może dłużej funkcjonować i wezwał do przeprowadzenie przedterminowych wyborów.
W przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu premier Holandii po raz pierwszy przeprosił społeczność żydowską za prześladowania z czasów II wojny światowej. Dziś przypada także 75. rocznica wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
Szkocja to lider energetyki odnawialnej w Europie. Według rządowych planów do końca bieżącego roku cały szkocki popyt na prąd mają zapewniać źródła odnawialne. Wiele wskazuje na to, że uda się ten cel osiągnąć jeszcze przed zaplanowaną na listopad konferencją klimatyczną...
Charles Michel zaprosił przywódców państw członkowskich do Brukseli na 20 lutego. Przewodniczący Rady Europejskiej liczy, że uda się znaleźć kompromis w sprawie kształtu unijnego budżetu na lata 2021-2027. Na razie jednak rozbieżności są duże.
Unijna pomoc humanitarna ma wesprzeć mieszkańców rejonu jeziora Czad, gdzie toczy się od dłuższego czasu konflikt zbrojny. Paramilitarna organizacja Boko Haram nie tylko zwalcza tam nigeryjskie siły rządowe, ale także atakuje cywilów.
Polskie Linie Lotnicze LOT kupiły niemieckiego przewoźnika czarterowego Condor Air. Tym samym polski narodowy przewoźnik będzie mieć 20 proc. niemieckiego rynku rejsów czarterowych. LOT chce bowiem poszerzyć swoją ofertę dla biur podróży.
Amerykański koncern Tesla stał się największym sprzedawcą samochodów elektrycznych w Europie Zachodniej. Spółka Elona Muska sprzedaje ich na tym rynku więcej niż niemiecki Volkswagen i francuski Renault razem wzięte.
Cztery osoby trafiły do szpitala w Wielkiej Brytanii z podejrzeniem zakażenia nowym koronawirusem z Chin. O kolejnych możliwych zakażeniach mówi się też na Ukrainie i Białorusi. Wszystkie chore osoby wróciły niedawno z okolic miasta Wuhan, gdzie rozpoczęła się epidemia.
Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos przedstawiono raport na temat luki podatkowej w Unii Europejskiej. Wynika z niego, że skumulowane straty podatkowe za ostatnie 7 lat są wyższe niż wartość całych wieloletnich rami finansowych na lata 2014-2020.