Magda Swiderska

Brytyjczycy wybrali Brexit przez migrantów

Ponad połowa Brytyjczyków zagłosowała w referendum 23 czerwca nie przeciwko Unii, a przeciwko emigracji. Brytyjczycy chcieli odzyskać kontrolę nad swoimi granicami.

Gruzińskie Marzenie wygrywa wybory

Zakończyła się druga tura wyborów parlamentarnych w Gruzji. Niekwestionowane zwycięstwo odniosła rządząca partia Gruzińskie Marzenie - Demokratyczna Gruzja, zdobywając ponad trzy czwarte miejsc w parlamencie - wynika z informacji podanych dziś (31 października) przez Centralną Komisję Wyborczą.

Chorwacja wesprze Bośnię i Hercegowinę w staraniach o członkostwo w UE

Chorwacja to "najmłodszy" członek Unii Europejskiej - dołączyła do wspólnoty w 2013 r. Teraz państwo to będzie dzielić się swoimi doświadczeniami, by pomóc sąsiadowi - Bośni i Hercegowinie w drodze do unijnej akcesji.
Gospodarka 31-10-2016

CETA podpisana

Przedstawiciele Unii Europejskiej i Kanady podpisali wczoraj (30 października) w Brukseli Kompleksową Umowę Gospodarczo-Handlową (CETA). "Musieliśmy pokonać wiele przeszkód, ale możemy teraz świętować" - skomentował zawarcie porozumienia Donald Tusk.
28-10-2016

IV Europejski Kongres Mobilności Pracy Delegowanie pracowników – percepcja i rzeczywistość

Eksperci z całej Europy na największym wydarzeniu o delegowaniu pracowników
Bundestag

Niemcy: wzmocnienie wywiadu zagranicznego

21 października Bundestag uchwalił nowelizację dwóch ustaw: o Federalnej Służbie Wywiadowczej (BND) i o Gremium Kontrolnym Parlamentu. Jest to największa zmiana przepisów regulujących pracę niemieckiego wywiadu zagranicznego od 1990 roku.
Wschód Europy 28-10-2016

Wybory w Mołdawii: Europa czy Rosja?

W niedzielę Mołdawia wybierze nowego prezydenta. Tak jak w przypadku wyborów parlamentarnych, niedzielne głosowanie postrzegane jest jako wybór między poparciem dla UE a poparciem dla Rosji.
Demokracja 28-10-2016

Odpowiedź Polski na zalecenia KE

Polska nie będzie wprowadzać żadnych zaleceń niezgodnych z interesem państwa i obywateli – oświadczyła wczoraj (27 października) premier Beata Szydło. Wczoraj minął termin, w którym Polska powinna była wysłać Komisji swoją odpowiedź na jej zalecenia dotyczące rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Demokracja 27-10-2016

Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar laureatkami Nagrody im. Sacharowa

[Informacja prasowa: Parlament Europejski] Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar zostały laureatkami Nagrody im. Sacharowa za 2016 rok. Decyzję podjęli w czwartek, 27 października, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz i liderzy grup politycznych. Ceremonia wręczenia wyróżnienia odbędzie się 14 grudnia na sesji plenarnej w Strasburgu.

Zjednoczenie Cypru już za miesiąc?

Przywódcy obu części Cypru, podzielonej wyspy na Morzu Śródziemnym za miesiąc mają spotkać się na kolejnej rundzie rozmów zjednoczeniowych. Ma to umożliwić przedstawienie planu połączenia północnego i południowego Cypru w jedno państwo jeszcze przed końcem roku.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, źródło: https://www.nato.int

NATO zaniepokojone działaniami Rosji

Ministrowie obrony państw NATO zdecydowali wczoraj (26 października) w Brukseli o składzie wojsk, które od nowego roku wzmocnią wschodnią flankę Sojuszu. Tego samego dnia dwa rosyjskie okręty wpłynęły na Bałtyk wzmacniając tym samym Flotę Bałtycką.
26-10-2016

Europa. Otaczają nas cuda. Faza II: Gra Cudów

Zobacz, jak dobrze znasz europejskie atrakcje turystyczne i zagraj w „Grę Cudów”.

Kontrole na wewnętrznych granicach Schengen znów przedłużone

Komisja Europejska zezwoliła wczoraj pięciu państwom strefy Schengen: Austrii, Danii, Niemcom, Norwegii i Szwecji, na przedłużenie kontroli granicznych o kolejne trzy miesiące. Węgry natomiast rozpoczęły budowę wzmocnionego ogrodzenia na swojej granicy.
 InfografikiPromoted content
Gospodarka 25-10-2016

PRZYSZŁOŚĆ EUROPEJSKIEJ POLITYKI OBRONNEJ

Download PDF  

W ciągu 25 lat od zakończenia zimnej wojny, państwa europejskie korzystały z ”dywidendy pokojowej” i znacząco zmniejszały wydatki na obronność. W ostatnim czasie trend ten zaczął się jednak odwracać – w obliczu bezprecedensowych zagrożeń dla swojego bezpieczeństwa, państwa członkowskie Unii...
Gospodarka 25-10-2016

Czwartkowy termin szczytu UE-Kanada wciąż w mocy?

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przyznał wczoraj, że czwartkowy szczyt UE-Kanada wciąż jest możliwy. Także minister handlu Kanady Chrystia Freeland poinformowała, że premier jej kraju Justin Trudeau będzie w czwartek uczestniczył w szczycie w Brukseli, poświęconym porozumieniu o wolnym handlu (CETA).