Leszek Kadej

Gaz w Ameryce najdroższy od rewolucji łupkowej

Od czasu łupkowej rewolucji rynkowe ceny gazu w Ameryce nie były tak wysokie.

Niezależność energetyczna: Rynek zainteresowany pływającym terminalem LNG w Gdańsku

Rynek jest zainteresowany usługami regazyfikacji w stopniu, który pozwala przejść do następnej fazy inwestycji.

Czyste Powietrze na zakręcie. Czy kłopoty z gazem zaważą na wymianie kopciuchów?

Czy wyższe ceny gazu i problemy z przyłączem do sieci mogą odstraszyć część Polaków od wymiany kopciuchów, głównego źródła smogu w Polsce?
polska-transformacja-energetyka-energia-nuklearna-cop26-klimat-srodowisko
Gospodarka 13-01-2022

Lex PGNiG: Rząd chce zamrozić ceny gazu, przy okazji szykując tłusty kąsek dla gazowego czempiona

10 mld złotych mają wynieść w tym roku rekompensaty dla sprzedawców gazu po cenie regulowanej, poniżej rynkowej.
polska-atom-energia-nuklearna-synthos-sołowow-SMR-klimat-ekologia

Jak będzie wyglądał Polski atom?

Ponieważ Polska likwiduje źródła węglowe, energetyka atomowa może odgrywać istotną rolę w głębokiej dekarbonizacji i zaspokajaniu potrzeb energetycznych rozwijającej się gospodarki, przekonują eksperci.
polska-energia-blackout-energetyka-prąd-inflacja-unia-europejska-sieci-przesyłowe-zima

Czy Polsce grozi blackout? Operatorzy uspokajają, ale…

Polska w poniedziałek musiała sięgnąć po awaryjny import energii od aż 4 sąsiadów, aby utrzymać rezerwy mocy na bezpiecznym poziomie.
Polska-energia-enrgetyka-blackout-wegiel-CO2-emisje-klimat-ekologia-prad

Polska pół roku bez prądu? Najczarniejsza z prognoz na 2030 r.

Europejska organizacja operatorów przesyłowych energii elektrycznej ENTSO-E opublikowała właśnie European Resource Adequacy Assessment (ERAA) 2021.

Europa reaguje na gigantyczne wzrosty cen energii

Grecja, Hiszpania, Włochy, a w końcu i Francja - pod naporem rosnących cen energii rządy tych krajów zaczynają uruchamiać mechanizmy pomocy dla gospodarstw domowych.
Gazociąg na Słowację ma być główną drogą dla gazu płynącego południkowo, korytarzem Północ-Południe, prostopadle do tradycyjnych dróg przesyłu - ze Wschodu na Zachód.

Słowackie plany wokół gazowego interkonektora z Polską

Na Słowacji oficjalnie ruszyła budowa gazociągu łączącego oba kraje. Ma być częścią gazowego korytarza Eastring, biegnącego dalej przez Węgry, Rumunię i Bułgarię.   Gaz-System zacznie budować polski odcinek w przyszłym roku. Kilka dni później Słowacy pokazali, jakie nadzieje wiążą z...
Gospodarka 09-03-2018

Kto ukradł prąd za 3 mln euro i spowolnił europejskie zegary?

Tajemniczy spadek częstotliwości w sieci energetycznej zelektryzował europejską opinię publiczną. Poszukiwania źródła zjawiska wiodą na Bałkany, gdzie kuleje współpraca państw, nawet w tak fundamentalnej kwestii jak sieć energetyczna.   Sieci energetyczne większej części Europy są ze sobą zsynchronizowane. Obszar tej...

Australijska branża gazowa nad Bałtykiem

Australia w Polsce raczej nie kojarzy się z gazem. Tymczasem kraj ten jest prawdziwą potęgą, zarówno jeśli chodzi o złoża, jak i na przykład skraplanie gazu. Australijczycy będą doradzać Gaz-Systemowi przy Baltic Pipe, ale mają do zaoferowania również swoje technologie.

Ukraińskie marzenia o energetycznym moście

Kijów chce przyciągnąć chętnych do inwestycji w tamtejsze elektrownie i eksportu prądu do UE. W polskim rządzie trudno będzie znaleźć entuzjastów tego pomysłu.
Terminal gazowy źródło: flickr.com_BartoloMontoya

Gazoport w Świnoujściu stanie się hubem dla krajów nadbałtyckich?

Gaz-System podjął decyzję o rozbudowie morskiej części terminala LNG w Świnoujściu. Do 2021 r. ma powstać drugie nabrzeże, umożliwiające na przykład bunkrowanie statków i przeładunek skroplonego gazu na mniejsze jednostki w celu rozwiezienia do mniejszych odbiorców nad Bałtykiem.

Największa bariera dla samochodów na prąd? Niechęć przemysłu motoryzacyjnego

To nie infrastruktura, ale samochodowi potentaci są główną barierą dla rozwoju elektromobilności w Europie. Taką tezę stawia brukselski think-tank Transport&Environment. Wybór „elektryków” a nakłady na reklamę i marketing, z drobnymi wyjątkami, marginalne – argumentuje.