Hubert Taładaj

Bundestag

Bundestag: Reparacje wojenne dla Polski nieuzasadnione

Reparacje wojenne na rzecz Polski za straty podczas II wojny światowej są nieuzasadnione – stwierdzili eksperci Bundestagu w opinii zleconej przez wiceprzewodniczącego izby niższej niemieckiego parlamentu.
Premier Słowenii Miro Cerar

Premier Słowenii krytycznie o stanie polskiej praworządności

Premier Słowenii Miro Cerar w miniony piątek (25 sierpnia) przyznał, że obecnie w Polsce odbywają się procesy zagrażające rządom prawa. Odniósł się również do potrzeby silniejszej integracji państw Unii Europejskiej.
Brigitte i Emmanuel Macron, francuska para prezydencka
Demokracja 21-08-2017

Brigitte Macron: oficjalnie żona prezydenta – nieoficjalnie pierwsza dama

Brigitte Macron nie otrzyma oficjalnego statusu „pierwszej damy”. Pałac Elizejski opublikował dziś (21 sierpnia) statut transparentności żony prezydenta Francji.   9 sierpnia administracja prezydenta Emmanuela Macrona poinformowała, że wycofuje się z pomysłu zinstytucjonalizowania roli pierwszej damy Francji. Rezygnując z uprawomocnienia statusu...
Sebastian Kurz, minister spraw zagranicznych Austrii

Kurz: Turcja i tak bez szans na członkostwo w UE

Recep Tayyip Erdogan w sobotę (19 sierpnia) wezwał niemieckich Turków do niegłosowania na rządzącą „wielką koalicję”. Szef austriackiego MSZ Sebastian Kurz skrytykował prezydenta Turcji za próby ingerowania w wynik wrześniowych wyborów parlamentarnych w Niemczech.
Corina Cretu, unijna komisarz ds. polityki regionalnej
Polityka regionalna 18-08-2017

Komisja Europejska gotowa pomóc Polsce po nawałnicach

Komisja Europejska jest otwarta do udzielenia pomocy finansowej dla poszkodowanych w nawałnicach, które w ostatnim czasie nawiedziły Polskę. Wczoraj (17 sierpnia) unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu zapowiedziała, że rozmowy na ten temat się rozpoczną, jeśli polski rząd wyśle stosowny wniosek.
Kanclerz Austrii Christian Kern

Austria: „Sprawa Silbersteina” pogrąży SPÖ?

Izraelski konsultant austriackich socjaldemokratów Tal Silberstein został zatrzymany w poniedziałek (14 sierpnia) pod zarzutem prania brudnych pieniędzy. Afera nazywana w mediach „sprawą Silbersteina” może zmniejszyć szansę SPÖ na utrzymanie się u władzy.
The Democrats

Demokraci – nowa siła na brytyjskiej scenie politycznej?

W Wlk. Brytanii powstanie nowa partia polityczna o poglądach proeuropejskich – Demokraci. Jej liderem będzie były szef sztabu ministra ds. brexitu Davida Davisa, a głównym celem Demokratów będzie zatrzymanie procesu wyjścia Londynu z Unii Europejskiej.
Federica Mogherini

Korea Północna: UE wzywa Kim Dzong Una do zaprzestania prowokacji

Istnieje pilna potrzeba deeskalacji nastrojów w związku z sytuacją na Półwyspie Koreańskim. Jest to priorytet UE i reszty międzynarodowej wspólnoty – stwierdziła w oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Wczoraj (14 sierpnia) Korea Północna była głównym tematem posiedzenia unijnego Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa.
Federica Mogherini

Korea Północna: Nadzwyczajne kroki Mogherini po szczycie ASEAN

Korea Północna ponownie na świeczniku Unii Europejskiej. Federica Mogherini zwołała na dzisiaj (14 sierpnia) nadzwyczajne posiedzenie unijnego Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa w sprawie podjęcia dalszych kroków wobec Pjongjangu.
Pierwszy wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans i prawo o ustroju sądów powszechnych

Ustawa o sądach wchodzi w życie jutro – co zrobi Komisja?

Jutro (12 sierpnia) wchodzi w życie nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, która przyzna znaczące kompetencje ministrowi sprawiedliwości-prokuratorowi generalnemu Zbigniewowi Ziobro. Jakie kroki wobec Polski może podjąć Komisja Europejska w związku z tą znaczącą ustawą dla polskiego sądownictwa?
Francuska para prezydencka - Brigitte i Emmanuel Macron

Brigitte Macron bez oficjalnego statusu pierwszej damy

Emmanuel Macron w kampanii wyborczej zapowiadał zinstytucjonalizowanie roli pierwszej damy Francji. Po protestach przeciwko ewentualnemu finansowaniu działalności pierwszej damy z pieniędzy państwa, Brigitte Macron pozostanie „jedynie” żoną prezydenta.
B. prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili

Saakaszwili w Polsce – co dalej?

Micheil Saakaszwili brał udział w uroczystościach związanych z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Były prezydent Gruzji ma poważne problemy – Tbilisi wydało za nim list gończy, a na dodatek nie ma żadnego obywatelstwa.
Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy i prezes PSG Nasser Al-Khelaifi

Sarkozy stanie przed sądem za piłkarskie MŚ dla Kataru?

Francuska prokuratura może wszcząć postępowanie przeciwko byłemu prezydentowi Francji Nicolasowi Sarkozy’emu ws. wyboru gospodarza piłkarskich mistrzostw świata w 2022 r. – poinformowała w czwartek (3 sierpnia) „The Daily Telegraph”.

Czy gorszy stan brytyjskiej gospodarki jest ceną wartą Brexitu? – sondaże

Sześciu na dziesięciu głosujących za wyjściem Wlk. Brytanii z UE uważa, że znaczący regres brytyjskiej gospodarki jest ceną wartą Brexitu – wynika z sondażu YouGov.
Premier Słowacji Robert Fico i przewodniczący KE Jean-Claude Juncker po spotkaniu w Brukseli
Rolnictwo 31-07-2017

Juncker: różnice w jakości żywności między Europą Wschodnią i Zachodnią są „niedopuszczalne”

Komisja Europejska włącza się aktywniej w kwestię różnicy w jakości żywności między państwami Europy Zachodniej i Wschodniej. Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker wezwał producentów do równego traktowania wszystkich państw członkowskich.
Demokracja 28-07-2017

Kanclerz Austrii: Mamy w domu podpalaczy

Kanclerz Austrii Christian Kern wypowiedział się w sprawie polityki prowadzonej przez Polskę i Węgry. „Polska i Węgry to państwa, które wykazują bardzo luźną gotowość do przestrzegania europejskich reguł” – powiedział Kern w wywiadzie dla jednej z niemieckich gazet.   Jednym...
Prezydent Andrzej Duda

Dwa prezydenckie weta ws. reformy sądownictwa – jest reakcja UE i zagranicznych mediów

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym i nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, przekazując je Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Jednocześnie podpisał nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych.
Nowi liderzy Liberalnych Demokratów: wiceszef Jo Swinson i szef Sir Vince Cable

Nowy szef Liberalnych Demokratów wybrany

Sir Vince Cable został wybrany w czwartek (20 czerwca) na nowego lidera brytyjskich Liberalnych Demokratów. Były minister w gabinecie Davida Camerona nie miał kontrkandydatów.
Lider SPD Martin Schulz i kanclerz Niemiec Angela Merkel
Demokracja 17-07-2017

O uchodźcach w niemieckiej kampanii wyborczej

Temat uchodźców umocnił się na pierwszym planie kampanii przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech. Angela Merkel wypowiedziała się o postulatach CSU w tym zakresie, a Martin Schulz o wpływie polityki ws. uchodźców na dotacje z budżetu UE.
Projekt ustawy European Union (Withdrawal) Bill

Brexit: Co zawiera European Union (Withdrawal) Bill?

Wczoraj (13 lipca) brytyjski rząd opublikował European Union (Withdrawal) Bill, czyli 62-stronnicowy projekt ustawy o opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wlk. Brytanię.
Gianni Pittella, Manfred Weber i Guy Verhofstadt

Czołowi europosłowie: brytyjska propozycja ws. obywateli UE „niewypałem”

Propozycja Wlk. Brytanii dotycząca praw obywateli Unii Europejskiej po uprawomocnieniu się Brexitu to niewypał – tak uważają najważniejsi deputowani do Parlamentu Europejskiego we wspólnym tekście na łamach „The Guardian”.
Sala rozpraw Wielkiej Izby Trybunału Sprawiedliwości UE

Uber i kluczowa opinia z Trybunału Sprawiedliwości

Państwa członkowskie UE mogą zakazać nielegalnego prowadzenia działalności przewozowej takiej jak UberPop – tak wynika z opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.   We wtorek (4 lipca) jeden z 11 rzeczników generalnych Trybunału Sprawiedliwości, prof. Maciej Szpunar wydał opinię w...

Firmy energetyczne popierają unijną politykę dot. gazów cieplarnianych

Inicjatywa „Make Power Clean”, zrzeszająca 13 dużych koncernów energetycznych, opowiedziała się za ograniczeniem dotacji na rzecz elektrowni emitujących zbyt dużą ilość gazów cieplarnianych.   „Make Power Clean” została powołana przez najważniejsze firmy paliwowe w Europie we współpracy ze stowarzyszeniami europejskiego...
Komisarz ds. ekonomicznych Pierre Moscovici
Instytucje UE 03-07-2017

Moscovici chce kandydować na przewodniczącego Komisji

Pierre Moscovici zadeklarował chęć kandydowania na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Komisarz ds. ekonomicznych i finansowych, podatków i ceł może być kandydatem europejskich socjalistów w 2019 r.   „Kandydowanie na urząd przewodniczącego Komisji Europejskiej mogłoby mnie zainteresować” – powiedział komisarz ds. ekonomicznych...