EURACTIV Network – EURACTIV.pl https://www.euractiv.pl Unia Europejska – najnowsze wiadomości, analizy, wywiady Thu, 06 Jun 2019 14:57:39 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.9 https://www.euractiv.pl/wp-content/uploads/sites/6/2017/03/cropped-ea_favicon_32x32-32x32.png EURACTIV Network – EURACTIV.pl https://www.euractiv.pl 32 32 Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 6 czerwca https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-czwartek-6-czerwca/ https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-czwartek-6-czerwca/#respond Thu, 06 Jun 2019 09:54:39 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=67147 Holandia blokuje przyjęcie Bułgarii do strefy Schengen. Włochy wykluczają prowadzenie oszczędniejszej polityki fiskalnej. Viktor Orban zamierza przejąć kontrolę nad Węgierską Akademią Nauk. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

SOFIA

Korupcja na drodze. Bezwizowe podróżne na razie nie dla Bułgarów. Holandia ponownie zablokowała przystąpienie tego państwa do strefy Schengen z powodu korupcji. Jednak tym razem dodatkowym powodem jest handel ludźmi.

Komisja Europejska wspiera Sofię w wysiłkach do dołączenia do Schengen. Według europejskich urzędników Bułgaria spełniła techniczne kryteria członkostwa. Holandia oponuje jednak przeciw ambicjom bałkańskiego państwa. Podczas wczorajszej wizyty holenderskiego ministra spraw zagranicznych Stefa Bloka w Sofii, powtórzył on raz jeszcze sprzeciw Hagi.

Holendrzy bardzo poważnie potraktowali skandale dotyczące przekupywania urzędników w celu zdobycia bułgarskich paszportów. Zdaniem Hagi to wystarczający argument za blokowaniem wstępu Bułgarom do Schengen.

Nominacja do EBI. Bułgarski rząd nominował Lilyanę Pavlovą na członka Komitetu Zarządzającego Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Pavlova jest jednocześnie jedną z nowo wybranych europarlamentarzystek. Jej miejsce zajmie Emil Raadev. 

RZYM

Włochy nie zmienią polityki fiskalnej. Włoski rząd będzie dążył do zmiany unijnych reguł fiskalnych, zapowiedział premier Giuseppe Conte po tym, jak Komisja Europejska uruchomiła procedurę nadmiernego deficytu wobec Rzymu. Obie partie tworzące rządzącą koalicję wykluczyły jakiekolwiek działania naprawcze dotyczące budżetu Włoch, jak chociażby wycofanie się z kosztownej reformy emerytalnej czy promowanego przez Ruch 5 Gwiazd dochodu podstawowego dla bezrobotnych.

BUDAPESZT

Orban chce przejąć kontrolę nad nauką. Węgierski rząd planuje przejąć kontrolę nad Węgierską Akademią Nauk (MTA). Minister innowacji Laszlo Palkovics przestawił projekt we wtorkowy wieczór, pomimo silnej krytyki ze strony MTA oraz publicznych demonstracji. Rząd przekonuje, że zmiany przyczynią się do zwiększenia konkurencyjności i zwiększenia finansowania węgierskiej nauki.

LONDYN

Corbyn antysemitą? Matt Hancock, sekretarz zdrowia i kandydat na przywódcę Partii Konserwatywnej, wzbudził kontrowersje twierdząc, że w przypadku zwycięstwa Partii Pracy w następnych wyborach parlamentarnych Jeremy Corbyn byłby „pierwszym antysemickim przywódcą zachodniego narodu od czasów II wojny światowej”.

BRUKSELA

KE ostrzega. Komisja Europejska ostrzega Belgię w sprawie stanu finansów publicznych. Państwu daleko jednak do sytuacji Włoch, którym KE grozi uruchomieniem procedury nadmiernego zadłużenia.

BERLIN

Bez pośpiechu. Współprzewodniczący Partii Zielonych Robert Habeck powiedział w wywiadzie dla „Die Zeit”, że chciałby, aby obecna koalicja rządząca dotrwała do wyborów w 2021 r.

PARYŻ

Narodowa frakcja. Minister ds. europejskich Amélie de Montchalin ma nadzieję zgromadzić francuskich europarlamentarzystów we frakcji narodowej w Parlamencie Europejskim. Wszystko po, by skupić się na realizacji francuskich priorytetów. W piątek dojdzie do prezentacji priorytetów rządów odnośnie spraw europejskich. Zaproszono wszystkich nowo wybranych deputowanych. 

Inicjatywa nie zyskała jednak popularności wśród zaproszonych. Reprezentujący Socjalistów Raphael Glucksmann, powiedział, że nie weźmie udziału w spotkaniu i nie będzie współpracował z frakcją narodową, jeśli takowa powstanie.

WARSZAWA

„Nie dla Grybauskaite”. Według doniesień prasowych Polska jest niechętna poparciu byłej prezydent Litwy Dalii Grybauskaite na najwyzsze unijne stanowiska. Polska wraz z pozostałymi państwami Grupy Wyszehradzkiej zobowiązały się do wsparcia Słowaka Marosa Sefcovica.

PRAGA

Grupa Zielonych w Parlamencie Europejskim, w skład której wchodzą czescy Piraci, wysłała listy do Komisji Europejskiej i Rady UE w sprawie podejrzewanego konfliktu interesów premiera Czech Andreja Babisza.

UE powinna – zdaniem Piratów – sprawdzić wszystkie dotacje skierowane do Agrofert, firmy należącej do Babisza.

BUKARESZT

Pakt prounijny. Prezydent Klaus Iohannis zaprosił wszystkie partie polityczne do podpisania krajowego paktu, którego celem jest wzmocnienie proeuropejskiego kursu Rumunii. Ruch ten następuje po dwóch dniach konsultacji z partiami parlamentarnymi.

Strony zgodziły się do włączenia do prawodawstwa wyników niedawnego referendum w sprawie wymiaru sprawiedliwości, w którym obywatele w przeważającej części głosowali przeciwko ułaskawieniu skazanych za korupcję oraz zgodzie na specjalne pełnomocnictwa rządu na rzecz zmian w ustawodawstwie antykorupcyjnym.

 ATENY

Wątpliwości co do greckiej nadwyżki. Komisja Europejska uważa, że greckie reformy spowolniły w ostatnich miesiącach. Komisja Europejska zastanawia się czy Grecja osiągnie zapowiadaną nadwyżkę na poziomie 3,5 proc. PKB. Szczególnie, że premier Alexis Tsipras ogłosił w maju nowe kosztowne reformy prospołeczne. Ministerstwo finansów informuje, że nadwyżka będzie większa i osiągnie 4,1 proc. PKB.

NIKOZJA

Umowa gazowa związana z cenami ropy. Minister ds. energetyki Cypru George Lakkotrypis ogłosił w środę, że podpisano wstępne porozumienie z przedsiębiorstwami energetycznymi Shell, Delek oraz Noble, w celu wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru, która znajduje się we wschodniej części Morza Śródziemnego. 

Lakkotrypis wyjaśnił, że Cypr otrzyma przynajmniej 9,4 mld dolarów w ciągu 18 lat, czyli 520 mln euro rocznie począwszy od 2024 i 2025 r. PKB Cypru wynosi obecnie 21,5 mld euro. Oczekuje się, że wkrótce zostanie sfinalizowana kolejna umowa z ENI-TOTAL.

ZAGRZEB

Partia konserwatywna w kłopotach. Słabszy od oczekiwań wynik wyborczy do Parlamentu Europejskiego spowodował wzrost głosów wzywających do zmiany przywództwa w Chorwackiej Partii Konserwatywnej (HDZ).

LUBLANA

Cerar zostaje w rządzie. Słoweński minister spraw zagranicznych Miro Cerar zapowiedział, że nie będzie kandydował na przewodniczącego Partii Nowoczesnego Centrum. Ugrupowanie w ostatnich wyborach do PE otrzymało zaledwie 1,6 proc. w porównaniu do 35 proc. w 2014 r.

WILNO

Problemy podatkowe. Komisja Europejska wezwała Litwę do skuteczniejszego działania w zakresie poboru podatków. Bruksela stwierdziła również, że Wilno powinno poprawić finansowanie swojego systemu opieki zdrowotnej, w świetle niskich wydatków społecznych, rosnącego ubóstwa i wykluczenia społecznego.

BELGRAD

Orbán i Vucić ograniczają wolność mediów. Rządy Węgier i Serbii przyczyniły się do znacznego ograniczenia niezależności mediów, wynika z raportu Freedom House. Autorzy zarzucają obu państwom uzależnienie państwowych mediów od czynników politycznych.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-czwartek-6-czerwca/feed/ 0
Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 5 czerwca https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-sroda-5-czerwca/ https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-sroda-5-czerwca/#respond Wed, 05 Jun 2019 08:53:29 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=67061 W Pradze największy protest od 1989 r. Manifestanci domagają się ustąpienia premiera Babisza. W Danii socjaldemokraci są faworytami dzisiejszych wyborów parlamentarnych. Grecja wzywa Niemcy do wypłacenia reparacji za I i II wojnę światową. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”

 

PRAGA

Europejski atak na interesy Babisza. 120 tysięcy osób wyszło wczoraj na ulice Pragi, domagając się dymisji premiera Andreja Babisza. Czeskie media podkreślają, że był to największy protest w tym kraju od czasu aksamitnej rewolucji.

Czesi protestują w związku z oskarżeniami formułowanymi wobec premiera o korupcję. Babisz – drugi najbogatszy człowiek w Republice Czeskiej – jest oskarżony o defraudację unijnych funduszy. Istnieją podejrzenia, że mimo pełnienia funkcji publicznych, polityk nadal jest właścicielem firmy z branży chemicznej Agrofert, która otrzymała fundusze unijne.

W związku z tym KE domaga się zwrotu od Czech 17,5 mln euro dotacji. Babisz powiedział m. in. że „wątpliwy audyt jest atakiem na Czechy”. Dodał, że żadne pieniądze nie zostaną zwrócone.

KOPENHAGA

Duńskie wybory. Sondaże sugerują, że Partia Socjaldemokratyczna zwycięży w dzisiejszych wyborach parlamentarnych, choć nie uzyska samodzielnej większości. Wybory prawdopodobnie zakończą cztery lata rządów koalicji Partii Liberalnej i Sojuszu Liberalnego i Konserwatywnej Partii Ludowej, kierowanej przez premiera Larsa Løkke Rasmussena

Duńskie media zwracają uwagę, że socjaldemokraci przywłaszczyli sobie w ostatnich miesiącach część antyimigranckiej retoryki, z której do tej pory najwięcej korzystała Duńska Partia Ludowa.

ATENY

Reparacje wojenne. Grecki ambasador w Berlinie zażądał od niemieckiego ministerstwua spraw zagranicznych podjęcia rozmów na temat reparacji wojennych za I i II wojnę światową. W kwietniu grecki parlament przyjął propozycję formalnego dochodzenia odszkodowań od Niemiec za zbrodnie wojenne. Berlin odrzucił żądania, twierdząc, że nie ma podstaw do reparacji.

LONDYN

Spotkanie Trumpa i Corbyna. Prezydent USA Donald Trump przyznał, że jednak nie będzie miał problemu ze spotkaniem z przewodniczącym Partii Pracy Jeremym Corbynem.

Corbyn podczas wczorajszego protestu przeciwko Trumpowi na Trafalgar Square powiedział, że jest „rozczarowany” atakiem Trumpa na burmistrza Londynu Sadiqa Khana.

We wtorek Trump spotkał się m. in. z liderem Partii Brexit Nigelem Farage’m. Rozmawiał także przez telefon z byłym ministrem spraw zagranicznych Borisem Johnsonem.

BERLIN

Niepewność koalicji rządzącej rzutuje na biznes. Dieter Kempf, szef Federacji Niemieckiego Przemysłu (BDI), stwierdził, że obecne „targi polityczne” szkodzą środowisku biznesowemu.

MADRYT

Tusk w Madrycie. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk spotka się w czwartek z premierem Pedro Sanchezem. Rozmowy mają dotyczyć kluczowych spraw dla UE, w tym rozdziału stanowisk w nowej Komisji Europejskiej. Najbliższy szczyt przywódców UE odbędzie się w drugiej połowie czerwca w Brukseli.

RZYM

Zawieszenie broni. Ultimatum premiera Giuseppe Conte podziałało. Przywódcy partii tworzących rządzącą koalicję Luigi Di Maio Matteo Salvini odbyli wczoraj „przyjazną” rozmowę telefoniczną, aby załagodzić napięcia między Ruchem 5 Gwiazd a Ligą.

Rezultatem odwilży jest wznowienie prac na kodeksem zamówień – zawieszonych od wielu tygodni z powodu brak zgody, co do jego ostatecznego kształtu.

WARSZAWA

30 rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów. Główne uroczystości odbyły się w Gdańsku, gdzie przemawiał Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej wezwał siły opozycyjne do jedności przez zaplanowanymi na jesień wyborami parlamentarnymi. Wciąż nie wiadomo czy i w jakiej roli polityk wróci do polskiej polityki.

BRATYSŁAWA

Spór o mandat. Chrześcijańscy demokraci (KDH) zwrócą się do Trybunału Konstytucyjnego. Powodem jest uznawana za niesprawiedliwą formuła matematyczna, określająca któremu z ugrupowań przypadł tzw. oczekujący mandat. Polityk, który go zdobył zasiądzie w Parlamencie Europejskim dopiero po dokonaniu się brexitu. KDH otrzymali w wyborach więcej głosów niż konserwatywna Wolność i Solidarność (SaS), której europarlametarzyści od razu będą mogli wykonywać funkcję w Brukseli.

HAGA

Cena CO2. Holendrzy chcą ustalić minimalną cenę za dwutlenek węgla wytwarzanego podczas produkcji energii elektrycznej. Z projektu ustawy złożonego w parlamencie wynika, że rząd zamierza zachęcić przedsiębiorstwa do prowadzenia bardziej zrównoważonej działalności, ustalając minimalną cenę 12,3 euro za każdą tonę emitowanego dwutlenku. Kwota ma wzrosnąć do 31,9 euro w 2030 r.

Pod koniec czerwca Holandia będzie gospodarzem szczytu na temat opodatkowania lotnictwa. Chodzi o zbudowanie koalicji państw gotowych do utworzenia nowej daniny, aby zmniejszyć ruch w przestworzach.

NIKOZJA

Nowy sojusz. Cypr i Grecja zamierzają pogłębić współpracę z Armenią na podobieństwo partnerstw nawiązanych z innymi państwami, takimi jak Egipt, Izrael, Jordania i Liban.

BELGRAD

Wsparcie dla Serbii w drodze do UE. Słowacki minister spraw zagranicznych Miroslav Lajčak powiedział, że Bratysława nadal będzie udzielać Serbii pomocy i wsparcia na jej ścieżce do UE. Słowacja jest jednym z pięciu państw Wspólnoty, które nie uznały niepodległości Kosowa. Polityk podczas spotkania z serbską premier powiedział, że stabilność Serbii i regionu Bałkanów Zachodnich jest ściśle powiązana ze znalezieniem kompromisowego rozwiązania z Prisztiną. 

]]>
https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-sroda-5-czerwca/feed/ 0
Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 4 czerwca https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-wtorek-4-czerwca/ https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-wtorek-4-czerwca/#respond Tue, 04 Jun 2019 09:39:01 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=67003 Holandia zamierza zawiesić ruch bezwizowy z Albanią. Nie będzie wniosku o wotum zaufania dla rządu premiera Babisza. Warszawa ponownie rozmawia z Moskwą. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

HAGA/BELGRAD

Problemy Tirany. Wniosek rządu Holandii – poparty przez ponad połowę tamtejszego parlamentu – o zawieszenie ruchu bezwizowego dla Albańczyków – jest rozpatrywany przez Komisję Europejską. Powodem jest wzrost nielegalnych pobytów obywateli bałkańskiego kraju w strefie Schengen.

Gdyby KE zgodziła się z holenderskim wnioskiem, musiałaby zmienić przepisy wizowe. Jednak wydaje się to mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę niedawną rekomendację Komisji dla państw członkowskich w sprawie rozpoczęcia rozmów akcesyjnych. Ponadto Frontex, Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, uruchomiła w ubiegłym tygodniu pierwszą poza terytorium UE misję, która ma przyczynić się do powstrzymania nielegalnej migracji. 

Kwestia wiz to nie jedyne zmartwienie Tirany. Źródła dyplomatyczne donoszą, że Haga może nie dać zielonego światła dla rozmów akcesyjnych, podobnie jak rok temu, gdy weto Holandii i Francji zablokowało Tiranie drogę do UE.

Tymczasem w Belgradzie przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej wezwał ONZ do zajęcia stanowiska w sprawie działań Prisztiny. Wiaczesław Wołodin podkreślił, że „wtargnięcie” Kosowskiej policji na tereny zamieszkałe przez Serbów było „prowokacją”, mającą na celu zastraszenie mieszkańców. Polityk podkreślił, że Serbowie mogą liczyć na pomoc Rosji w przyszłości.

PRAGA

Będzie wniosek o wotum zaufania dla rządu? Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) wezwała premiera Andreja Babisza do wystąpienia do parlamentu o głosowanie nad wotum zaufania po doniesieniach prasy, sugerujących, że polityk ma konflikt interesów. Premier odrzucił tę sugestię w wywiadzie dla Czeskiej Agencji Prasowej.

WARSZAWA

Polska i Rosja ponownie rozmawiają. Dziennik „Rzeczpospolita” poinformował, że po raz pierwszy w ostatnich latach Warszawa i Moskwa podjęły rozmowy na szczeblu rządowym. Jak na razie są to tylko wstępne rozmowy prowadzone na forum Rady Europy. Głównymi tematami będą kwestie historyczne oraz odzyskanie wraku samolotu Tu-154, który rozbił się w Smoleńsku w kwietniu 2010 r.

Ponadto polski prezydent Andrzej Duda spotka się dziś w Brukseli z nowo wybranym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim.

LONDYN

Rozmowy Trump-May. Prezydent USA Donald Trump spotka się z premier Theresą May. Politycy najpierw będą uczestniczyć w śniadaniu z rodziną królewską i biznesmenami. Następnie dojdzie do dwustronnych rozmów przy Downing Street 10. Najważniejszymi tematami rozmów będzie potencjalna umowa handlowa między USA a Zjednoczonym Królestwem.

Dziś odbędą się także protesty przeciwko wizycie Trumpa w wielu miastach Wielkiej Brytanii. Na największym z nich, zorganizowanym na londyńskim Trafalgar Square przemówi lider Partii Pracy Jeremy Corbyn.

BERLIN

Tymczasowe rozwiązanie. Trzech polityków Partii Socjaldemokratycznej wyraziło gotowość do objęcia tymczasowego przywództwa po tym, jak w niedzielę dymisja złożyła dotychczasowa przewodnicząca Andrea Nahles. Manuela Schwesig, Malu Dreyer Thorsten Schäfer-Gümbel są gotowi poprowadzić partię do czasu wyboru nowego sekretarza generalnego.

PARYŻ

MFW krytykuje zadłużenie Francji. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyłączył się do wezwań Komisji Europejskiej, wzywając Paryż do „ambitniejszych wysiłków” na rzecz obniżenia długu publicznego.

RZYM

Warunki premiera Conte. Włoski premier Giuseppe Conte zagroził dymisją, jeśli partie tworzące rządzącą koalicję – Liga Matteo Salviniego i Ruch 5 Gwiazd, któremu przewodzi Luigi Di Maio – nie przestaną prowadzić permanentnego sporu.

BRATYSŁAWA

Dostęp do informacji osłabia skrajności. Dopóki młodzi wyborcy mają wystarczającą ilość informacji o demokracji i prawach człowieka, ich poparcie dla skrajnych partii maleje, pokazuje eksperymentalna symulacja europejskich „wyborów” wśród uczniów szkół średnich. Młodzi ludzie najczęściej głosowali na partię Zielonych, gdy posiadali dostęp do szerokiego spektrum wiadomości. Partie skrajne traciły wówczas poparcie.

ATENY

Pierwszy żydowski burmistrz. Moisis Elisaf, lekarz praktykujący w mieście Joanina w północno-zachodniej Grecji, został pierwszym w kraju burmistrzem pochodzenia żydowskiego.

Pozytywne perspektywy dla greckich banków. Agencja Moody’s prognozuje, że grecki sektor bankowy czekają lepsze czasy, w związku z oczekiwaną poprawą w zakresie finansowania banków i ryzyka aktywów.

BUKARESZT

Przewodniczący Senatu może spać spokojnie. Rumuński Senat nie uchylił immunitetu przewodniczącego Izby, Calina Popescu Tariceanu, pełniącego jednocześnie funkcję szefa Sojuszu Liberałów i Demokratów (ALDE). Prokuratura chciała oskarżyć polityka o przyjęcie łapówki przed dziesięciu laty, gdy sprawował funkcję premiera.

SOFIA

PE nie dla Maryi Gabriel. Unijna komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa nie zasiądzie w ławach Parlamentu Europejskiego pomimo zdobycia mandatu w niedawnych wyborach. Należąca do rządzącej partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) skonsultowała swoją decyzję z premierem Boiko Borysowem.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-wtorek-4-czerwca/feed/ 0
Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 3 czerwca https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-poniedzialek-3-czerwca/ https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-poniedzialek-3-czerwca/#respond Mon, 03 Jun 2019 10:53:20 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=66923 W Niemczech i we Francji rezygnacje liderów ważnych partii politycznych. Komisja Europejska wzywa firmę powiązaną z premierem Andrejem Babiszem do zwrotu dotacji, a w Londynie rozpoczyna się wizyta Donalda Trumpa. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

BERLIN/PARYŻ/ATENY

Porządki u socjalistów. Przewodnicząca Partii Socjaldemokratycznej (SPD) Andrea Nahles ogłosiła rezygnację ze stanowiska. Powodem jest słaby wynik ugrupowania w niedawnych wyborach europejskich. Druga największa niemiecka partia przegrała m.in. z Zielonymi. Straciła ponadto władzę w uznawanej za bastion socjaldemokracji Bremie, gdzie po 70 latach władzę przejęli konserwatyści.

Rezygnacja Nahles może zachwiać rządzącą koalicją chadeków z CDU/CSU z SPD. Członkowie partii wzywają do wyjścia z niepopularnego sojuszu, podczas gdy kanclerz Angela Merkel oraz przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer zaapelowały o kontynuowanie współpracy.

Zamieszanie w SPD zbiegło się z publikacją nowego sondażu poparcia partii politycznych, w którym na czele – po raz pierwszy w historii – znaleźli się Zieloni, osiągając 27 proc., wyprzedzając CDU/CSU o punkt procentowy. SPD notuje kolejne spadki zaufania wyborców i w sondażu otrzymało zaledwie 12 proc. – najmniej w historii. Socjaldemokraci są zaledwie punkt nad uznawaną za skrajnie prawicową Alternatywą dla Niemiec.

Prawica bez lidera. Dymisja także u francuskich Republikanów (LR). Z powodu słabego wyniku w wyborach do Parlamentu Europejskiego ze stanowiska przewodniczącego partii ustąpił Laurent Wauquiez. Ugrupowanie uzyskało rekordowo niski wynik na poziomie 8 proc.

Wauquiez został oskarżony przez członków o przyjęcie złej strategii wyborczej. Kilku burmistrzów należących do ugrupowania opuściło już LR, aby dołączyć do LREM Emmanuela Macrona. 

Gorąco przed wyborami. Napięcia również u greckich socjalistów. Evangelos Venizelos, były lider greckiej socjalistycznej partii i były wicepremier, nagle zdecydował się opuścić partię, oskarżając obecne szefostwo o dążenie do przekształcenia greckich socjalistów w dodatek do rządzącej Syrizy.

Za miesiąc w Grecji dojdzie do przedterminowych wyborów parlamentarnych. W sondażach prowadzi opozycyjna Nowa Demokracja (ND). Syriza, by zachować władzę potrzebuje koalicjanta.

W II turze wyborów lokalnych, która miała miejsce wczoraj, ND odniosła zdecydowane zwycięstwo. Będzie rządzić w 12 z 13 regionów. Tylko Kreta pozostała w rękach ugrupowania premiera Alexisa Tsiprasa. W Atenach burmistrzem – najmłodszym w historii – został bratanek przywódcy ND Costas Bakoyiannis. Frekwencja była mniejsza w porównaniu z I turą. Spadła z 60 do 40 proc.

PRAGA

Biznesy premiera Babisza. Komisja Europejska ma zwrócić się do Republiki Czeskiej o zwrot 17 mln euro dotacji, jakie otrzymała grupa Agrofert, która jest powiązana z premierem Andrejem Babiszem. Zdaniem KE doszło do konfliktu interesów, ponieważ polityk nadal ma wpływ na działalność firmy poprzez fundusze powiernicze. Ponadto Agrofert miało skorzystać na nielegalnych transferach pieniędzy z programów unijnych, zyskując w ten sposób kilkaset milionów koron.

Premier podkreślił, że nie złamał prawa, a Republika Czeska nie zwróci żądanej sumy Brukseli. Partie opozycyjne zapowiadają głosowanie nad wotum nieufności dla Babisza.

LONDYN

Trump a brexit. Prezydent Donald Trump powiedział, że Wielka Brytania powinna przygotować się do opuszczenia UE bez porozumienia, a Nigel Farage powinien odgrywać, jak największą rolę w negocjacjach z Brukselą. Amerykański prezydent dodał, że Boris Johnson byłby „doskonałym” liderem Partii Konserwatywnej.

W wyścigu o schedę po Theresie May pojawił się trzynasty kandydat. Jest nim Sam Gyimah, dotychczasowy minister odpowiedzialny za uniwersytety, naukę i badania. Jako jedyny z pretendentów wzywał do organizacji drugiego referendum w sprawie brexitu.

BRUKSELA

Nowe wybory i nowe państwo? „Sześć miesięcy i prawdopodobnie odbędą się nowe wybory”. Tak przewiduje były parlamentarzysta Chrześcijańskich Demokratów i Flamandów (CD&V) Erich Van Rompuy. Polityk zasugerował także konieczność wznowienia debaty konstytucyjnej, aby wrócić do rozmów na temat federalizmu państwa, podważanego przez flamandzkie partie separatystyczne. Zdaniem Van Rompuya stawką następnych wyborów może być przetrwanie państwa w dotychczasowej postaci.

RZYM

Wypadek statku wycieczkowego. Cztery osoby zostały ranne w wyniku wypadku do jakiego doszło w Wenecji. Ważący 65 tys. ton statek wycieczkowy zderzył się z łodzią na jednym z najbardziej ruchliwych kanałów.

Ruch statków wycieczkowych w Wenecji jest kolejnym z tematów, które dzielą rządzącą we Włoszech koalicję. Prawicowa Liga obwinia Ruch 5 Gwiazd o zablokowanie planu alternatywnego cumowania statków.

WARSZAWA/ZAGRZEB

Koniec Koalicji Europejskiej. Rozpad opozycyjnej Koalicji Europejskiej stał się faktem. Polskie Stronnictwo Ludowe zapowiedziało utworzenie Koalicji Polskiej, zapraszając jednocześnie do współpracy inne centrowe ugrupowania. Nie wiadomo jeszcze, jakie partie miałyby dołączyć do PSL.

Co z Koalicją Amsterdamską? Chorwacka Partia Emerytów, jeden z członków tzw. Koalicji Amsterdamskiej, liberalnego sojuszu liberalno-centrowych sił w Chorwacji zapowiedziała odejście z sojuszu. Start KA zakończył się niepowodzeniem w niedawnych wyborach do PE, zdobyciem zaledwie jednego mandatu.

BRATYSŁAWA

Trudna historia. Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej zaproponowała w Dumie ustawę uznającą inwazję na Czechosłowację w 1968 r. za uzasadnioną. Propozycja przewiduje nadanie żołnierzom biorącym udział w akcji militarnej status weterana. MSZ Słowacji zareagowało, przekonując, że wszelkie próby usankcjonowania inwazji są niedopuszczalne. Premier Peter Pellegrini planuje omówić tę kwestię podczas przypadającej na ten tydzień wizycie w Moskwie.

BUKARESZT

Papież z wizytą w Rumunii. Papież Franciszek zakończył trzydniową wizytę w Rumunii, prosząc o przebaczenie w imieniu Kościoła katolickiego od Romów „za wszystkie lata dyskryminacji i złego traktowania”.

SOFIA

Trudne czasy dla dziennikarzy. Ostatnie tygodnie dowodzą, że zawód dziennikarza stał się coraz trudniejszy do praktykowania w Bułgarii. Dziennikarka śledcza Rossen Bossev otrzymała grzywnę za „oszczerstwo”. Z kolei grupa dziennikarzy z grupy Nefinto skarżyła się na presję nowych właścicieli, którymi są oligarchowie Kiril Domuschiev i jego brat Georgi. Ci sami właściciele zaproponowali ponadto zmianę umów dla pracowników telewizji Nova, w myśl których mieliby stracić wiele z wolności wykonywania zawodu.

BELGRAD

Vučić wstrząśnięty milczeniem UE. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić powiedział, że jest „wstrząśnięty” milczeniem UE w związku z oświadczeniem prezydenta Kosowa Hashima Thaçi, który sprzeciwił się utworzeniu Stowarzyszenia gmin Serbskich. 

„Porozumienie brukselskie nie zostało podpisane przez świętego Piotra, a przez Catherine Ashton. Niech UE przyzna, że nie może zagwarantować realizacji umów międzynarodowych”, powiedział polityk.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-poniedzialek-3-czerwca/feed/ 0
Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 31 maja https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-piatek-31-maja/ https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-piatek-31-maja/#respond Fri, 31 May 2019 09:41:16 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=66831 Czy dojdzie do rozpadu Koalicji Europejskiej? W Belgii ugrupowanie Interes Flamandzki zlekceważyło zasady parytetu wyborczego, by pozwolić dwóm członkom partii uzyskać mandaty, natomiast cypryjski minister spraw zagranicznych pomimo napięcia na linii Nikozja-Ankara, chciałby Turcji w UE. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

WARSZAWA

Rozpad Koalicji Europejskiej. Główna opozycyjna siła może nie dotrwać w obecnym kształcie do jesiennych wyborów parlamentarnych. Szefostwo Polskiego Stronnictwa Ludowego spotka się w sobotę, aby przedyskutować opuszczenie koalicji. Liderów ugrupowania niepokoi możliwość utraty tradycyjnego wiejskiego elektoratu na rzecz Prawa i Sprawiedliwości.

Inny z członków przymierza, Sojusz Lewicy Demokratycznej nie zamierza występować z koalicji. Tymczasem Platforma Obywatelska, jej największa partia analizuje obecnie błędy popełnione w kampanii wyborczej poprzedzającej wybory do PE i pracuje nad strategią na następne miesiące.

Lider PO Grzegorz Schetyna podkreślił, że utworzenie prounijnego porozumienia było sukcesem samym w sobie, a kolejnym celem powinien być wspólny start w wyborach parlamentarnych.

BRUKSELA

Fałszywe rozumienie parytetu wyborczego. Partia Interes Flamandzki (Vlaams Belang) znajduje się pod obstrzałem opinii społecznej za zastąpienie kobiet, które zdobyły mandat w niedzielnych wyborach, mężczyznami zajmującymi niższa pozycję na liście wyborczej. Zmiany dotknęły Patsy Vatlet, w przypadku Parlamentu Europejskiego i Lut Defore-Degroote dla Parlamentu Flamandzkiego. 

Obie kobiety znalazły się na drugim miejscu na listach partii zgodnie z zasadą tzw. „suwaka”. – mechanizmu, wedle którego po „1” dla mężczyzn wymusza przyznanie „2” kobiecie. Jednak obie kandydatki ogłosiły tuż po wyborach, że rezygnują z wywalczonego mandatu na rzecz kolegów z partii. Rzecznik ugrupowania Gerolf Annemans wyjaśnił. że Vatlet jest skarbniczką partii i nie może pełnić innych funkcji. Innymi słowy, jej kandydatura nie była prawdziwa, a miejsce na liście wyborczej było jedynie pretekstem do spełnienia wymogów parytetu.

NIKOZJA

Cypr popiera członkostwo Turcji w UE. Pomimo nasilających się napięć między Nikozją a Ankarą, cypryjski minister spraw zagranicznych powiedział, że jego kraj chciałby widzieć Turcję w UE. Dodał, że warunkiem jest przestrzeganie przez rząd w Ankarze zaleceń Komisji Europejskiej.

MADRYT

Eurojust szuka funduszy. Ladislav Hamran, prezes Eurojust – organizacji koordynującej działanie prokuratur z państw członkowskich UE – stwierdził, że sprawiedliwość w wielu krajach Wspólnoty „nie ma wystarczających zasobów gospodarczych”.

Hamran w swoich działaniach nadaje priorytet walce z terroryzmem, nielegalną imigracją i cyberprzestępczością. Szef Eurojust dodał, że „inwestowanie w policję kosztem zaniedbywania sądownictwa może stanowić poważne ryzyko dla UE”.

BERLIN

Czas na emeryturę. Niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer zapowiedział wycofanie się z polityki po następnych wyborach federalnych, które przypadają na jesień 2021 r.

RZYM

Bezpieczny Di Maio. Lider Ruchu 5 Gwiazd Luigi Di Maio po nieudanych wyborach do Parlamentu Europejskiego postanowił poddać pod głosowanie członków ugrupowania swoje przywództwo. Procedura została przeprowadzona za pośrednictwem Internetowej platformy. Wynik plebiscytu wypadł pomyślnie dla aktualnego przywódcy.

Farage i Orbán odmawiają Salviniemu. Ani Partia Brexit, ani węgierski Fidesz nie przystąpią do budowanej przez włoskiego wicepremiera Matteo Salviniego koalicji w Parlamencie Europejskim. Nigel Farage rozważy ofertę tylko wówczas, gdy jego ugrupowaniu nie uda znaleźć się innej frakcji. Tymczasem szef sztabu węgierskiego premiera powiedział, że nie widzi większych szans na współpracę z Salvinim.

BRATYSŁAWA

Czerwone linie Le Pen. Umożliwienie Partii Ludowej Nasza Słowacja Mariana Kotleby przyłączenia się do frakcji Ruch na rzecz Europy Narodów i Wolności w PE „byłoby sprzeczne ze strategią Marine Le Pen„, twierdzi profesor Christian Lesquesne z Sciences Po w Paryżu.

Le Pen „będzie bardzo ostrożna w utrzymywaniu kontaktu z ugrupowaniami wyraźnie antysemickimi,które negują Holokaust. To ta sama strategia znana z krajowego podwórka. Wszystko po to, aby odróżnić się od ojca”.

PRAGA

Niefortunny strzał. Czeski premier Andrej Babisz powiedział, że nie zażąda zmiany ochroniarza, którego broń wystrzeliła przez pomyłkę na pokładzie samolotu z czeską delegacją. Incydent miał miejsce na lotnisku w Brukseli. Żaden z 22 pasażerów nie ucierpiał.

ATENY

Igranie z ogniem. Grecki oddział Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF) ostrzega w raporcie, że system ochrony przeciw pożarowej lasów wciąż daleki jest od doskonałości. W zeszłym roku szalejące w Grecji pożary zabrały życie 102 osobom. WWF twierdzi, że brak jest koordynacji działań między samorządem lokalnym a władzą centralną.

SOFIA

Dwa miesiące po ujawnieniu skandalu dotyczącego nabywania przez wysokich rangą polityków rządzącej partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB), Cwetan Cwetanow – jeden z głównych bohaterów afery – zrezygnował ze wszystkich funkcji w partii.

Cwetanow był numerem dwa w partii. Pełnił ponadto funkcję ministra spraw wewnętrznych. W marcu bułgarska komisja antykorupcyjna ogłosiła, że prowadzi dochodzenie w sprawie Cwetanowa. Polityk zaprzeczył popełnienia wykroczeń.

BUKARESZT

ALDE opuszcza ALDE. Rumuński Sojusz Liberałów i Demokratów (ALDE) opuścił frakcję Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w PE, po kłótni z Guyem Verhofstadtem.

Poreferendalne konsultacje. Prezydent Klaus Iohannis wezwał ugrupowania parlamentarne do konsultacji. Chodzi o uwzględnienie opinii obywateli wyrażonej w niedzielnym referendum dotyczącym udzielenia specjalnych pełnomocnictw rządzącym w sprawach korupcyjnych. Rumuni zdecydowanie odrzucili możliwość ułaskawień polityków w niektórych przypadkach.

ZAGRZEB

Dobre wieści dla premiera. Andrej Plenković szuka przyczyn niezadowalającego wyniku swojego ugrupowania w wyborach do PE. Tymczasem został wyznaczony przez Europejską Partię Ludową do prowadzenia negocjacji z unijnymi przywódcami w sprawie obsady stanowisk w nowej kadencji PE i KE.

BELGRAD

Raport KE jest interesujący, ale…? Premier Ana Brnabić powiedziała, że sprawozdanie Komisji Europejskiej w sprawie Serbii jest zasadniczo pozytywne, ale w niektórych miejscach zawiera uwagi „polityczne”. Pani premier odrzuciła konkluzję jakoby Belgrad nie poczynił żadnych postępów w dziedzinie wolności słowa, mediów i współpracy ze społeczeństwem obywatelskim.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-piatek-31-maja/feed/ 0
Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 28 maja https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-wtorek-28-maja/ https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-wtorek-28-maja/#respond Tue, 28 May 2019 09:21:16 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=66624 Czas rozliczeń i planowania przyszłości po wyborach do PE. Emmanuel Macron szuka sojuszników wśród europejskich liderów przed dzisiejszym nieformalnym szczytem w Brukseli. Przegrane w wyborach ugrupowania, jak niemieccy socjaldemokraci, szukają przyczyn porażki. Tymczasem Komisja Europejska rozważa wszczęcie procedury nadmiernego deficytu wobec Włoch. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

PARYŻ/MADRYT/BRUKSELA

Macron szuka sojuszników. Dziś wieczorem odbędzie się nieformalny szczyt przywódców UE poświęcony konsultacjom dotyczącym obsady stanowisk w instytucjach unijnych. Najaktywniejszym z europejskich liderów jest Emmanuel Macron. Od razu po wyborach odbył telefoniczną rozmowę z kanclerz Angelą Merkel. Wczoraj francuski prezydent gościł w Pałacu Elizejskim premiera Hiszpanii Pedro Sancheza. Dziś natomiast Macron spotka się m. in. z premierem Belgii Charlesem Michelem. 

Przywódcom zależy, by jak najszybciej osiągnąć porozumienie. Najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem nowej kadencji Parlamentu Europejskiego (2 lipca). W tym tonie wypowiedziała się tuż po niedzielnych wyborach Angela Merkel.

Tymczasem z Zagrzebia dochodzą informacje, że tamtejsi konserwatyści będą nalegali na wybór Manfreda Webera na stanowisko nowego szefa Komisji Europejskiej. Powodem jest chęć zbudowania centrowej koalicji, która „ustabilizuje i ochroni Europę”.

Holenderski premier Mark Rutte weźmie z kolei udział w spotkaniu nowej frakcji w PE w skład której wejdą Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) oraz Renesans Macrona.

Z państw Grupy Wyszehradzkiej wyróżnia się stanowisko Czech. Premier tego kraju Andrej Babisz odrzuca wybór szefa KE w ramach procesu Spitzenkandidaten. Polityk już wcześniej krytykował ten system. Istnieją ponadto wątpliwości odnośnie obsady przyszłego czeskiego komisarza. Babisz wciąż nie potwierdził poparcia dla obecnej czeskiej komisarz Věry Jourovej

LONDYN

Corbyn pod presją. Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn znajduje się pod presją szeregowych członków ugrupowania w sprawie wyjaśnienia stanowiska odnośnie brexitu. Napięcie wzrosło u laburzystów po słabym wyniku w wyborach do PE, w których ugrupowanie zajęło trzecie miejsce z 15 proc. poparcia.

Emily Thornberry, minister spraw zagranicznych w gabinecie cieni, zaatakowała Corbyna za brak zdecydowania w kwestii brexitu. Z obozu Partii Pracy dochodzą informacje, że jeśli Corbyn szybko nie wyjaśni swojego stanowiska, może stanąć w obliczu prób zmiany przywództwa w ciągu najbliższych tygodni. Tymczasem lider laburzystów za priorytet uważa rozpisanie przez aktualny rząd nowych wyborów.

BRUKSELA

Powyborcze układanki. Po zaakceptowaniu dymisji premiera Charlesa Michela, król Filip I zaprosił partyjnych liderów na konsultacje. Pierwszy szanse na stworzenie rządu otrzyma przewodniczący zwycięskiego w niedzielnych wyborach Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA).

BERLIN

SPD coraz niżej. Niemieccy socjaldemokraci na przyszły tydzień na spotkanie kryzysowe, aby omówić strategię po katastrofalnych wynikach niedzielnych wyborów. Członkowie ugrupowania wzywają do porzucenia koalicji z chadekami Angeli Merkel. Powodem są coraz słabsze wyniki wyborcze. SPD została wyprzedzona przez Zielonych, zdobywając 15,8 proc. poparcia.

RZYM

Problemy rządu. KE rozważa wszczęcie procedury nadmiernego zadłużenia przeciwko Włochom, powiedzieli Reutersowi dwaj urzędnicy UE. Rzymowi grozi kara w wysokości 3,5 miliarda euro za złamanie przepisów unijnych dotyczących zadłużenia i deficytu strukturalnego w 2018 r.

Matteo Salvini powiedział wczoraj, że czeka na oficjalne pismo z Brukseli. Podkreślił przy tym, że KE „musi zauważyć, że wczoraj ludzie głosowali za zmianą i wzrostem”.

WARSZAWA

Co dalej z Koalicją Europejską? Polskie Stronnictwo Ludowe rozważa opuszczenie Koalicji Europejskiej przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Powodem jest słaby wynik PSL w wyborach do PE na wsiach. Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna nie wyjaśnił jeszcze jaka będzie przyszłość koalicji partii opozycyjnych.

BRATYSŁAWA

Nieuczciwa matematyka? Słowacja ma mieć dodatkowego parlamentarzystę w PE (14 zamiast 13). Powodem brexit. Jadnak formuła matematyczna, która jest wykorzystywana do przydziału miejsc została poddana kontroli.

Chrześcijańscy demokraci (KDH) tymczasowo stracą jednego ze swoich dwóch przedstawicieli w PE pomimo zdobycia większej liczby głosów niż liberalna Wolność i Solidarność (SaS), której to również przypadły dwa mandaty. KDH uważa sytuację za niesprawiedliwą.

SOFIA

Konsekwencje wyborczego niepowodzenia. Po porażce w wyborach do PE opozycyjni parlamentarzyści Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP) powinni powrócić do Zgromadzenia Narodowego. W lutym socjalistyczni politycy opuścili parlament z inicjatywy przywódcy Kornelii Ninowej. Ruch ten został skrytykowany m. in. przez lidera Partii Europejskich Socjalistów (PSE) Siergieja Staniszewa. 

ATENY

Emocjonująca końcówka. Nie ma jeszcze ostatecznego wyniku wyborów do PE. Oznacza to, że nadal 1 mandat pozostał do obsadzenia. Po podliczeniu 89 proc. głosów minimalnie nad progiem znajduje się ugrupowanie byłego greckiego ministra finansów Yanisa Varoufakisa Ruch Demokracji w Europie (DiEM25). Próg wyborczy wynosi 3 proc., podczas gdy DiEM25 zgromadziło 3,01 proc.

Przedterminowe wybory. Jednak na 7 lipca a nie, jak przypuszczano wcześniej, na 30 czerwca premier Alexis Tsipras wyznaczył datę przedterminowych wyborów parlamentarnych. Powodem jest zajęcie sal szkolnych, gdzie zazwyczaj odbywają się wybory, na potrzeby przeprowadzenia egzaminów. Sale będą zajęte do 2 lipca włącznie. Opóźnienie może dać rządowi Syrizy szansę na wyznaczenie nowego greckiego komisarza w UE. Główna opozycyjna partia Nowa Demokracja (ND), która prowadzi w sondażach zdecydowanie skrytykowała tę ewentualność.

NIKOZJA

Nowa era. Po raz pierwszy w historii Cypru wybrano Turka do PE. Niyazi Kızılyürek zajmie jeden z dwóch mandatów, które przypadły lewicowej Postępowej Partii Ludzi Pracy (AKEL).

BELGRAD

Vučić gratuluje Orbanowi i Daulowi. Serbski prezydent Aleksandar Vučić pogratulował węgierskiemu premierowi Viktorowi Orbanowi rezultatu w wyborach do PE. Orban zapowiedział, że będzie rozwijał dalsze stosunki z Serbią. 

]]>
https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-wtorek-28-maja/feed/ 0
Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 24 maja https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-piatek-24-maja/ https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-piatek-24-maja/#respond Fri, 24 May 2019 09:35:48 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=66417 Powyborczy szok w Holandii. Niemieccy politycy za „europejską wersją islamu”, tymczasem w Kongresie USA będzie procedowana ustawa dotycząca zacieśnienia współpracy między USA a Izraelem, Cyprem i Grecją. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

HAGA

Powyborczy szok. Nie premier Mark Rutte i nie gwiazda holenderskiej prawicy Thierry Baudet, ale Partia Pracy (PvdA) osiągnęła najlepszy wynik we wczorajszych wyborach do PE. Tak wynika z sondażu exit poll. Pięć mandatów dla PvdA, cztery dla rządzącej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD). natomiast Forum na rzecz Demokracji (FvD) Baudeta z trzema mandatami. Największym przegranym Geert Wilders i jego Partia Wolności (PVV), powyborczy sondaż daje im jeden mandat.

Komentatorzy podkreślają, że do zaskakujących wyników (w żadnym badaniu przed wyborami Partia Pracy, do której należy Frans Timmermans nie cieszyła się największym poparciem) przyczyniła się wyższa niż w 2009 i 2014 r. frekwencja, szacowana na ponad 40 proc.

BERLIN

Niemieccy politycy za „europejską wersją islamu”. Minister zdrowia Jens Spahn i premier kraju Szlezwik-Holsztyn, Daniel Günther opublikowali w czwartek w regionalnym dzienniku „Rheinische Post” artykuł wzywający m. in. do powstania bardziej postępowej formy islamu – dostosowanej do europejskiego stylu życia. 

ATENY/NIKOZJA

USA wkraczają do gry. Po tygodniach spotkań i uzgodnień, amerykańscy senatorzy przedstawili propozycję ustawy, które wzmocniłaby więzi USA z Izraelem, Grecją i Cyprem. Partnerstwo wschodnio-śródziemnomorskie jest inicjatywą popieraną zarówno przez Demokratów, jak i Republikanów. Dotyczy zaangażowania USA w regionalne kwestie energetyczne. Przyczyni się do poprawy współpracy w dziedzinie obronności. Kongres USA nie będzie również przymykał oka na poczynania Turcji w regionie, które mogłyby zagrozić interesom USA bądź Izraela, Cypru i Grecji.

LONDYN

Problemy z głosowaniem. Kilkaset obywateli UE nie mogło wziąć udziału we wczorajszym głosowaniu w wyborach do PE. Jak tłumaczy Komisja Wyborcza, powodem jest zamieszanie związane z brexitem, a dokładnie zbyt krótki czas od ogłoszenia wyborów w Wielkiej Brytanii do momentu głosowania, który spowodował problemy z rejestracją. Media mówią o setkach, jednak nie brak szacunków dotyczących kilku tysięcy poszkodowanych.

BRUKSELA

Wyborcza reklama. Skrajnie prawicowy Interes Flamandzki (IF – Vlaams Belang) jest ugrupowaniem o największej liczbie fanów na portalach Facebook i Instagram. Pozwoliło to „zalać” media społecznościowe fałszywymi informacjami i prawicową propagandą. Takie informacje pojawiły się w raporcie nowojorskiej organizacji pozarządowej Avaaz, zajmującej się dezinformacją w sieci. Partia IF wydała na reklamę cyfrową około 400 tys. euro.

PARYŻ

Słodko gorzki cukier. Niemiecka grupa cukrowa Sudzucker – posiadająca od 2001 r. francuską firmę Saint Louis Sucre – ogłosiła w czwartek, że nie sprzeda udziałów francuskim rolnikom. Związek plantatorów buraków cukrowych (CGB) miał nadzieję, utworzyć 130 nowych miejsc pracy, nabywając dwie cukrownie. Jednak przedstawiciele Sudzucker argumentują, że Francja produkuje zbyt dużo cukru i zamierzają ograniczyć produkcję dla utrzymania konkurencji.

Polityka ekologiczna Macrona. Prezydent Emmanuel Macron spotkał się z ministrami w ramach Rady obrony ekologii – nowo powstałego organu administracji państwowej do walki ze zmianami klimatu. Wśród podjętych decyzji znalazły się m. in. decyzja o zakończeniu wydobycia złota w środku dziewiczego lasu w Gujanie Francuskiej.

MADRYT

Decyzja o koalicji w niedzielę? Premier Pedro Sanchez planuje rządzić sam, ale nie wyklucza paktu koalicyjnego z lewicowym ugrupowaniem Unidas Podemos (UP). Ostateczna decyzja zapadnie po niedzielnych wyborach regionalnych i do PE. Hiszpańskie media spekulują, że UP mogłaby wejść do rządu w ramach tzw. „miękkiej koalicji”, obejmując kilka ministerstw z wyłączeniem tych najważniejszych, jak dyplomacja, gospodarka, sprawy wewnętrzne, wojsko.

WARSZAWA

Co z euro? Szef NBP Adam Glapiński powiedział, że dopóki piastuje stanowisko, dopóty Polska nie przyjmie euro ani nie przystąpi do mechanizmu ERM II. Kadencja prezesa banku centralnego trwa do 2022 r.

BRATYSŁAWA

Drogi kosztem nauki. Komisja Europejska i rząd Słowacji podjęły wspólną decyzję o przeniesieniu 70 milionów euro z rozwoju badań na budowę dróg. Ministerstwo edukacji twierdzi, że nie wpłynie to negatywnie na realizację projektów w nauce. Pieniądze pierwotnie były przeznaczone na wsparcie sektora małych i średnich przedsiębiorców, ale zabrakło chętnych na ich wykorzystanie.

PRAGA

Austriacki skandal a wybory. Unijna komisarz ds. sprawiedliwości, konsumentów i równości płci Vera Jourová ma nadzieje, że skandal związany z byłym austriackim wicepremierem wpłynie na spadek poparcia partii nacjonalistycznych w wyborach do PE. 

Niezbyt intensywna dezinformacja. Praski Instytut studiów nad bezpieczeństwem informuje, że w tegorocznej kampanii wyborczej do PE, choć nie zabrakło prób szerzenia dezinformacji, to nie były one bardzo intensywna. Strony zajmujące się szerzeniem fake newsów w niewielkim stopniu zajmowały się kampanią. Najsilniej wspierana była partia Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD) Tomio Okamury. 

BUKARESZT

Zerwane z rządem. Partia mniejszości węgierskiej w Rumunii (UDMR) ogłosiła, że nie poprze już żadnej z inicjatyw rządowych. UDMR nie ma przedstawicieli w w rządzie, ale poparł niektóre ustawy, w tym kontrowersyjne zmiany w systemie sprawiedliwości i prawie karnym. Oficjalnie powodem zerwania jest spór o prace budowlane na cmentarzu wojskowym. Jednak analitycy wskazują, że nieformalna koalicja z rządząca socjaldemokracją przyczyniła się do spadku poparcia dla UDMR (obecnie poniżej progu wyborczego wynoszącego 5 proc.).

SOFIA

Sondaże. Rządzący Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) na czele sondaży z 31,1 proc. poparcia. Główna opozycyjna siła, tj. Partia Socjaldemokratyczna cieszy się poparciem 26,6 proc. badanych. Na trzecim miejscu Ruch na rzecz Praw i Wolności z 13,9 proc Tuż za podium nacjonaliści z Bułgarskiego Ruchu Narodowego (VMRO) z 6 proc.

ZAGRZEB

Samoloty. Minister obrony Damir Krstičević powiedział, że rząd pozostaje zdeterminowany, by jak najszybciej rozwiązać kwestię zakupu samolotu bojowego dla armii. Trwają dyskusje ze Szwecją i USA. W zeszłym roku umowa z Izraelem nie doszła do skutku, ponieważ USA nie wyraziły zgody na zakup izraelskich F-16.

LUBLANA

Większa frekwencja? Według danych lokalnych komisji wyborczych 8052 osoby zagłosowały we wstępnej fazie procesu elektoralnego w wyborach do PE. W 2014 r. pierwszego dnia zagłosowało mniej niż 5 tys. osób.

BELGRAD

Sprawozdanie w sprawie dialogu Belgradu z Prisztiną. Biuro rządu Serbii w Kosowie i Metohji zaprezentuje sprawozdanie parlamentarzystom w sprawie dialogu Belgradu z Prisztiną pod auspicjami UE w latach 2013-2019. 27 maja dojdzie odbędzie się sesja Parlamentu, na której w sprawie relacji między państwami głos zabierze serbski prezydent Aleksandar Vučić.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-piatek-24-maja/feed/ 0
Codzienny briefing z europejskich stolic – czwartek 23 maja https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-czwartek-23-maja/ https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-czwartek-23-maja/#respond Thu, 23 May 2019 09:58:00 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=66366 Wybory do Parlamentu Europejskiego czas zacząć. Dziś głosują Wielka Brytania i Holandia. W obu krajach na czele ugrupowania eurosceptyczne. Tymczasem na dzień przed głosowaniem doszło do kolejnej dymisji ważnej postaci w Partii Konserwatywnej. Między innymi o tym piszemy w czwartkowej edycji „The Capitals”.

 

LONDYN

Wybory i dymisja. W przeddzień wyborów do Parlamentu Europejskiego Andrea Leasdom, szefowa klubu parlamentarnego Partii Konserwatywnej w Izbie Gmin, zrezygnowała ze stanowiska, argumentując to brakiem wiary w wybraną przez rząd premier Theresy May strategii w sprawie brexitu.

Leasdom powiedziała, że świadomie wybrała dzień na ogłoszenie dymisji, ponieważ „nie może spełnić swojego obowiązku jako liderki torysów w Izbie Gmin, przedstawiając projekt ustawy (ws. brexitu), z którym się fundamentalnie nie zgadza”.

Tymczasem szef parlamentarnego Komitetu 1922 – grupy skupiającej posłów z Partii Konserwatywnej – Graham Brady ogłosił, że zasiądzie w piątek do rozmów z May w sprawie ustąpienia ze stanowiska. Ferment w Partii Konserwatywnej jest coraz większy a ostatnia propozycja Pani premier dopuszczająca organizację nowego referendum w sprawie brexitu, wzmogła presję na dymisję.

Podczas środowej debaty przedstawiciel laburzystów Ian Lavery także domagał się natychmiastowego ustąpienia May „ze względu na coraz większy chaos w kraju”

Brytyjska firma sondażowa YouGov widzi w Borisie Johnsonie faworyta w wyścigu o schedę po premier May. Drugi w kolejce jest były brytyjski negocjator ds. brexitu Dominik Raab.

HAGA

Wybory do PE. Holandia jest drugim obok Wielkiej Brytanii państwem, gdzie rozpoczynają się dziś wybory do PE. Najnowsze sondaże przewidują, że Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte zdobędzie 5 mandatów, podobnie jak eurosceptyczne Forum na rzecz Demokracji (FvD). Do obsadzenia jest 26 mandatów. Partia Thierry’ego Baudeta (FvD), która zwyciężyła w kwietniowych wyborach regionalnych jest w głównej mierze odpowiedzialna za spadek popularności Partii Wolności Geerta Wildersa, która może liczyć na 1 mandat.

Wczoraj Rutte zmierzył się w debacie telewizyjnym z Baudetem. Obecny premier powiedział m. in. że byłoby lepiej gdyby Włochy i Grecja nie przyjęły euro. Baudet odparł, że wspólna europejska waluta jest odpowiedzialna za kryzys.

PARYŻ

Rozszerzenie UE. Nathalie Loiseau, wiodąca kandydatka Naprzód Republiko! (LREM) w wyborach do PE, wzbudziła konsternację w kraju po tym, jak przyznała się, że pełniąc funkcję ministra spraw europejskich była przeciwna akcesji do UE Albanii i Macedonii Północnej. François-Xavier Bellamy, kandydujący z list Republikanów przypomniał, że prezydent Emmanuel Macron poparł dalsze rozszerzenie Wspólnoty podczas przemówienia na Sorbonie we wrześniu 2017 r. 

BRUKSELA

Premier na stanowiska w UE? Parlament Europejski „potrzebuje większej i bardziej zrównoważonej koalicji, którą powinni budować tacy liderzy, jak Charles Michel, Mark Rutte, czy Antonio Costa”, powiedział w wywiadzie dla „Le Soir” Emmanuel Macron.

Macron pochwalił belgijskiego premiera za jego „odważną i skuteczną” politykę  w zakresie zatwierdzenia paktu migracyjnego dodając, że byłby idealnym kandydatem na najwyższe stanowiska w UE.

WIEDEŃ

Rząd w chaosie. Austriacki kanclerz Sebastian Kurz próbował w środę powstrzymać skutki kryzysu rządowego. Obecnie Kurz próbuje zdobyć poparcie opozycyjnej Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPÖ) lub koalicjanta ze skrajnie prawicowej Partii Wolności Austrii (FPÖ), aby przetrwać poniedziałkowe wotum nieufności. 

MADRYT

„UE państw narodowych jest iluzją”. Była włoska unijna komisarz Emma Bobino, powiedziała że realizacja wizji Unii państw narodowych jest nie tylko iluzją, ale jest także niebezpieczna”.

„Z jednej strony widzimy Putina, z drugiej agresywne Chiny, Trumpa. Jedyną możliwością dla Europy jest pogłębianie projektu UE”.

RZYM

Zawieszenie broni. Włoski premier Giuseppe Conte zapowiedział odroczenie dwóch flagowych projektów rządu: wspieranego przez Ligę pomysłu karania grzywną, tych którzy ratują migrantów na Morzu Śródziemnym oraz popieranego przez Ruch Pięciu Gwiazd planu wydatków dla rodzin. Premier zamierza tym samym wyciszyć napięcia w rządzie.

WARSZAWA

Timmermans i Weber w Polsce. Frans Timmermas odwiedził Warszawę, by wesprzeć kandydatów Wiosny w wyborach do PE. Manred Weber spotka się dziś z liderem Platformy Obywatelskiej Grzegorzem Schetyną.

Duda vs Tusk. Według najnowszego sondażu prezydenckiego, Andrzej Duda zdobyłby 41 proc. poparcia przy 27 proc. Donalda Tuska. 

BRATYSŁAWA

Brak programów wyborczych. Trzy słowackie partie, w tym nacjonalistyczna Słowacka Partia Narodowa (SNS), skrajnie prawicowa Partia Ludowa Nasza Słowacja (ĽSNS) oraz Jesteśmy Rodziną Borisa Kollára (SME Rodina), nie opublikowały żadnego oficjalnego programu wyborczego przed niedzielnym głosowaniem do PE. 

PRAGA

Paradoksy młodzieży. Ponad połowa tegorocznych czeskich maturzystów (58 proc.) nie wykazuje zainteresowania polityką. Mimo tego są gotowi wziąć udział w wyborach do PE.

BUKARESZT

Sondaże. Według najnowszego sondażu największym poparciem (28,5 proc.) cieszy się centroprawicowa Partia Narodowo-Liberalna (PNL). Na drugim miejscu znajdują się rządzący socjaliści z 21,1 proc. Tuż za nimi jest Alliance 2020 USR-PLUS z 19,6 proc.

ATENY/SOFIA/SARAJEWO

Inauguracja budowy gazociągu. Premierzy Bułgarii, Bojko Borysow i Grecji, Alexis Tsipras spotkali się wczoraj, aby uświetnić rozpoczęcie budowy gazowego połączenia między tymi państwami. Rurociąg zacznie funkcjonować pod koniec 2020 r. Tsipras powiedział, że inwestycja przekształci Bałkany w hub energetyczny. Borysow podkreślił z kolei potrzebę dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego. Sofia jest, jak na razie, całkowicie zależna od dostaw rosyjskiego surowca.

Tymczasem w Sarajewie Milorad Dodik, przewodniczący prezydencji w Bośni i Hercegowinie, powiedział, że zrobi wszystko, by uzyskać dostawy gazu z Rosji. Nawet jeśli będzie to oznaczało rezygnację z połączenia gazowego z Chorwacją.

NIKOZJA

Putin chce odzyskać pieniądze. „Najwięcej inwestycji napływa do Rosji z takich państw, jak Cypr i Holandia. Jest to repatriacja funduszy”, powiedział rosyjski prezydent. Wcześniej Putin zaproponował wydłużenie amnestii dla kapitału zagranicznego, pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Cypr jest bazą dla wielu rosyjskich funduszy zagranicznych.

BELGRAD

Zmniejszenie szarej strefy. Nowy krajowy program przewiduje, że w ciągu najbliższych dwóch lat wielkość szarej strefy zostanie zmniejszona o około 200 milionów euro.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-czwartek-23-maja/feed/ 0
Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 22 maja https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-sroda-22-maja/ https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-sroda-22-maja/#respond Wed, 22 May 2019 10:19:46 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=66313 Przewodniczący rumuńskich socjaldemokratów nie widzi zagrożeń w skrajnie prawicowej europejskiej międzynarodówce. Holandia emituje „zielone obligacje”, natomiast Polska opowiada się za wzmocnieniem kompetencji parlamentów krajowych w systemie legislacji UE. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

BUKARESZT

Sojusz z Salvinim? Liviu Dragnea, przywódca rządzącej w Rumunii Partii Socjalistycznej, nie widzi zagrożeń w utworzeniu sojuszu przez skrajnie prawicowe ugrupowania europejskie. Dragnea podkreślił, że „są to partie, które wspierają zwiększenie kompetencji państw narodowych w porównaniu z instytucjami unijnymi”.

Polityk dodał, że „niektórzy przywódcy UE muszą zrozumieć przyczynę fenomenu takich ugrupowań”. Podkreślił także, że „obywatele UE powinni przemyśleć, dla kogo pracują brukselscy biurokraci: dla nich, czy dla unijnych instytucji”.

Dragnea unikał jednak określenia, czy jego partia, w przypadku pogorszenia relacji z frakcją europejskich socjalistów, mogłaby dołączyć do sojuszu zawiązanego przez włoskiego wicepremiera. Na czerwcowym kongresie europejskich socjalistów zostanie podjęte decyzja odnośnie przyszłości rumuńskiej Partii Socjaldemokratycznej. Przyczyną niepewności są problemy z praworządnością Bukaresztu.

HAGA

Ekologiczne obligacje. Holandia jest jednym z pierwszych państw na świecie, które wydały zielone obligacje. Rząd utrzymuje, że priorytetowo traktuje fundusze, które mogą przyczynić się do ratowania środowiska. Haga spodziewa się do 6 miliardów euro, ale ekonomiści twierdzą, że skala wpływów może wzrosnąć nawet do 20 miliardów. Podobne obligacje wyemitowały wcześniej m. in. Belga, Francja, Irlandia i Polska.

Pułapka turystyczna. Władze ograniczają promocję najbardziej popularnych atrakcji w kraju, takich jak pola tulipanów, wiatraki i centra dużych miast. Wszędzie tam jest – zdaniem władz – zbyt wielu odwiedzających. Haga pracuje nad nową strategią promowania mniej popularnych miejsc.

WARSZAWA

Więcej dla parlamentów narodowych. Podczas dyskusji Rady ds. Ogólnych UE na temat nowych kadencji PE i Komisji Europejskiej, wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział, że Warszawa chce, by kompetencje parlamentów narodowych zostały znacząco wzmocnione”.

„Chcielibyśmy, aby miały one władzę odrzucenia inicjatyw legislacyjnych KE”, powiedział Szymański, proponując „mechanizm czerwonej kartki” – wspierany kiedyś przez byłego premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. 

WIEDEŃ

Wotum nieufności dla rządu? Rząd premiera Sebastiana Kurza zmierzy się w poniedziałek z wnioskiem o wotum nieufności. Jeden z wnioskodawców, należący do Partii Zielonych Peter Pilz,powiedział, że jest „pewien powodzenia”. Polityk wyraził przy tym nadzieję, że „już we wtorek Sebastian Kurz nie będzie sprawował funkcji kanclerza”. Skrajnie prawicowa Partia Wolności Austrii (FPÖ) zapowiedziała, że poprze wniosek.

PARYŻ

Niska frekwencja problemem. Nicolas Dupont-Aignan, (Powstań Francjo – Debout La France) wezwał we wtorek francuskich wyborców do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Polityk zaznaczył, że „sprzeczne jest demonstrowanie w deszczu przez cały rok, a następnie niewzięcie udziału w głosowaniu”. Emmanuel Macron także zaapelował o uczestnictwo w wyborach. 

Sondaże. Na czele ugrupowanie Marine Le Pen z 23,5 proc., tuż przed Naprzód Republiko prezydenta Macrona (23 proc.). Na trzecim miejscu Republikanie z 12,5 proc. Ugrupowanie Dupont-Aignana ma 4,5 proc. Radykalna lewica i zieloni 8 proc., a socjaliści 4 proc.

MADRYT

Ceremonia zaprzysiężenia. Podczas ceremonii zaprzysiężenia XIII kadencji parlamentu kilku katalońskich deputowanych zmieniło formułę przysięgi, deklarując lojalność wobec wyniku referendum z 1 października 2017 r. nieuznawanego przez Madryt.

„Obiecuję, ponieważ prawo wymaga ode mnie bycia lojalnym wobec demokratycznego mandatu z października [2017 r.] i społeczeństwa Katalonii”, oświadczyło kilku członków Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC), w tym były wicepremier regionalnego rządu Oriol Junqueras.

BRUKSELA

Skandal uderza w partię Flamandów. Nagranie rozmowy, jaka miała miejsce w 2016 r. między prezesem konserwatywnego Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA), burmistrzem Antwerpii Bartem De Weverem i ówczesnym sekretarzem stanu ds. migracji Theo Franckenem, wywołała burzę przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

W nagraniu można usłyszeć, że obaj politycy planują ataki na migrantów. Od grudnia w Belgii istnieje rząd tymczasowy po tym, jak N-VA opuściła koalicję w związku ze sprzeciwem wobec Globalnego Paktu Migracyjnego ONZ. N-VA jest faworytem niedzielnych wyborów, zarówno parlamentarnych, jak i do PE.

BRATYSŁAWA

Droga kampania partii rządzącej. Według Transparency International Slovakia (TIS) rządząca socjalistyczna partia SMER-SD prowadzi największą, najdroższą i najmniej przejrzystą kampanię wyborczą do PE. Wydatki wynoszą 654 tys. euro. To tyle, ile wydały łącznie opozycyjne partie: Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OĽaNO) oraz koalicja Progresywnej Słowacji i ugrupowania Razem (SPOLU). 

PRAGA

Protesty przeciwko minister sprawiedliwości. Tysiące ludzi wyszło wczoraj na ulice Pragi, by zaprotestować przeciwko powołaniu prawniczki Marie Benešovej na nową minister sprawiedliwości. Benešová uważana jest za bliską współpracowniczkę prezydenta Miloša Zemana.

Tłumy protestowały także przeciwko premierowi Andrejowi Babišowi. W najbliższym czasie spodziewany jest przeciwko niemu wyrok w sprawie rzekomych oszustw związanych z dotacjami unijnymi. 

ATENY

Grecja pilnuje Bałkanów Zachodnich. We wtorek Grecja przeprowadziła swój pierwszy testowy lot nad sąsiednią Macedonią Północną. Nadzór nad przestrzenią powietrzną sąsiada został zwarty w ramach umowy z czerwca 2018 r. dotyczącej porozumienia w sprawie zmiany nazwy Macedonii. Grecja prowadzi już nadzór nad przestrzenią powietrzną Czarnogóry i Albanii.

NIKOZJA

Nowe wiercenia. W ciągu najbliższych dwóch lat Cypr przeprowadzi osiem nowych wierceń ropy naftowej i gazu w swojej wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE), powiedział minister gospodarki Yorgos Lakkotropis. Ostatnio nasiliły się napięcia między Ankara a Nikozją, ponieważ Turcja kwestionuje prawa Cypru do suwerenności.

Drogi prąd. Z danych Eurostatu wynika, że największy wzrost cen energii elektrycznej (19,6 proc.) dla gospodarstw domowych między drugą połową 2017 r. a drugim półroczem 2018 r. nastąpił na Cyprze.

SOFIA

Otwarci dla migrantów. Bułgaria należy do państw UE z największym wskaźnikiem (41 proc.) wzrostu liczby ważnych dokumentów pobytowych wydawanym obywatelom spoza UE.

ZAGRZEB

Diaspora liczniej zagłosuje. Minister administracji Lovro Kuščević powiedział, że w wyborach do PE głos będzie mogło oddać prawie 3,8 mln obywateli, w tym 154 358 mieszkających na co dzień za granicą, co stanowi trzykrotny wzrost w stosunku do 2014 r. Z kolei tylko 13 obywateli z innych państw UE zamierza oddać swój głos w Chorwacji. 

Przetwarzanie tworzyw sztucznych priorytetem. Minister środowiska i energii Tomislav Ćorić zapowiedział, że recykling tworzyw sztucznych i innych materiałów jest i będzie priorytetem rządu. Ćorić przypomniał, że 20 proc. PKB kraju jest generowane przez turystykę, a Chorwacja będzie mogła nadal się rozwijać na tym polu, tylko w przypadku posiadania czystego i zdrowego środowiska. 

LUBLANA

Wolniejszy wzrost w 2019 r. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oszacowała, że słoweńska gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,4 proc, co oznacza nieznaczny spadek w stosunku do poprzedniej prognozy (3,6 proc.).

BELGRAD

Serbia kupuje złoto. Szef Narodowego Banku Serbii wyraził chęć zakupu większej ilości złota. Obecnie w skarbcu znajduje się 20,8 ton tego kruszcu. Od 2012 r. Bank Centralny zakupił blisko 7 ton złota. Prezes banku ogłosił także, że rezerwy walutowe osiągnęły rekordowy poziom 11,5 mld euro.

]]>
https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-sroda-22-maja/feed/ 0
Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 21 maja https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-wtorek-21-maja/ https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-wtorek-21-maja/#respond Tue, 21 May 2019 10:17:29 +0000 https://www.euractiv.pl/?post_type=news&p=66231 Kolejne skandale mogą pogrążyć bułgarskiego premiera. W Wielkiej Brytanii coraz więcej niejasności wokół finansów partii Nigela Farage’a, a w Wiedniu dalsze konsekwencje skandalu rządowego. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

SOFIA

Ledwie dzień po spotkaniu z goszczącym w Sofii Manfredem Weberem, urzędujący premier Bojko Borysow został oskarżony o nadużycia w związku z aferą z nieruchomościami. To efekt trwającej od kilku tygodni afery, w którą zamieszani są czołowi politycy rządzącej partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB).

Elena Yoncheva, dziennikarka startująca do Parlamentu Europejskiego z list Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP) opublikowała rewelacje, z których wynika, że Borysow jako burmistrz Sofii ułatwił zawarcie umowy nabycia nieruchomości swojemu kuzynowi Radosławowi Iwanowi. Dziennikarka oskarżyła także premiera o posiadanie luksusowego domu w Barcelonie, który nie został zgłoszony w oświadczeniu majątkowym.

Borysow zaprzeczył oskarżeniom. Podkreślił, że nie utrzymuje bliskich stosunków z rodziną. W odniesieniu do domu w Barcelonie premier zaznaczył, że jest własnością jego przyjaciela Aleksandara „Sacho” Chausheva.

Yoncheva opublikowała jednak na jednym z portali społecznościowych dokumenty dowodzące bliskich stosunków Borysowa z kuzynem, a także przejęcie przez Iwanowa m. in. firmy ochroniarskiej założonej niegdyś przez aktualnego premiera.

Partia GERB mocno ucierpiała w związku z serią skandali w ostatnim czasie. Obecnie sondaże dają jej tyle samo poparcia co BSP.

LONDYN

Finansowanie Partii Brexit. Ugrupowanie Nigela Farage’a zostanie poddane kontroli Komisji Wyborczej po informacjach dotyczących mechanizmu finansowania. Były premier Gordon Brown powiedział wczoraj, że istnieją podejrzenia co do darowizn, które miałyby finansować kampanię wyborczą eurosceptycznego ugrupowania.

WIEDEŃ

Skandalu ciąg dalszy. Wszyscy ministrowie wywodzący się ze skrajnie prawicowej Partii Wolności Austrii (FPÖ) zagrozili w poniedziałek odejściem z rządu, jeśli kanclerz Sebastian Kurz wymusi dymisję ministra spraw wewnętrznych Herberta Kickla (FPÖ). 

Kurz, do czasów wrześniowych wyborów parlamentarnych, planuje ponoć zastąpić ministrów obrony, pracy i transportu ekspertami i urzędnikami wysokiego szczebla.

PARYŻ

Triumwirat. Emmanuel Macron spotka się z Donaldem Tuskiem i premierem Portugalii Antonio Costą oraz resztą Rady Europejskiej na dwa dni przed wyborami europejskimi. Costa popiera ideę koalicji między centrystami, socjaldemokratami i zielonymi. Jest przeciwko porozumieniu z Europejską Partią Ludową.

MADRYT

Większa rola w PE. Kandydat partii Ciudadanos Luis Garicano w wyborach do PE, powiedział, że Hiszpania powinna odzyskać wiodącą rolę w UE. Garicano obwinił socjalistów z PSOE oraz konserwatystów z PP za traktowanie Europy, jako „przytułku dla krajowych polityków”.

WARSZAWA

Sondażowy zawrót głowy. Zaledwie na kilka dni przed wyborami do PE w Polsce wciąż nie jest jasne, która partia ma największe szanse na odniesienie sukcesu. Tydzień temu sondaż przeprowadzony przez Kantar sugerował, że to rządzący PiS prowadzi z 43 proc., przed Koalicja Europejską cieszącą się 28 proc. poparciem.

Kilka dni później sytuacja odwróciła się, i to główna opozycyjna partia znalazła się na czele sondaży z 36 proc, o 1 proc. przed PiS. Inne badanie zlecone przez Newsweek Polska wykazało, że KE cieszy się 43 proc. poparcia, a PiS 33 proc.

PRAGA

Debata liderów. Czołowi kandydaci z dziewięciu partii ubiegających się o miejsca w Parlamencie Europejskim spotkali się na przedwyborczej debacie. Dita Charanzova zapowiedziała, że rządząca partia ANO zamierza pozostać w frakcji europejskich liberałów (ALDE),.

Według kandydatki ANO i ALDE zgadzają się co do najważniejszych kwestii, jak ochrona strefy Schengen i wolnego rynku. Wywodzący się z ANO premier Andrej Babiš często krytykuje UE. W jednym z wywiadów podkreślił, że musi chronić Republikę Czeską przed „nonsensami UE”. Odrzuca jednak koalicję z premierem Węgier Vikotrem Orbanem. 

BUKARESZT

W oczekiwaniu na wyrok. Sędziowie ponownie odroczyli wydanie wyroku w sprawie przywódcy rządzącej Partii Socjalistycznej (PSD). W pierwszej instancji sędziowie skazali Liviu Dragnea na trzy i pół roku więzienia za nadużywanie stanowiska. Sąd Najwyższy ogłosi swoją decyzję 27 maja, czyli w dzień po wyborach do PE. 

ATENY

Więcej reform. Premier Alexis Tsipras w wywiadzie dla Financial Times powiedział, że kanclerz Angela Merkel początkowo nie uwierzyła mu, gdy wspomniał o chęci porozumienia z Macedonią Północną.

NIKOZJA

Barnier popiera Cypr. W ramach swojej europejskiej trasy, główny negocjator UE ds. brexitu odwiedził Cypr i powiedział, że „UE zdecydowanie popiera Cypr i oczekuje, że Turcja uszanuje suwerenne prawa tego państwa”.

ZAGRZEB

Rozrzutni socjaliści. Partia Socjaldemokratyczna wydała jak dotąd 300 tys. euro na kampanię wyborczą do PE. Rządząca Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) wydała 200 tys. euro a liberalna Koalicja Amsterdamska 180 tys.

BELGRAD

Główny prokurator w Belgradzie. Serge Brammertz, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii, odwiedzi Belgrad w połowie czerwca w ramach przygotowań do przedłożenia sprawozdania Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Brammertz odbędzie szereg spotkań, które będą dotyczyły wdrażaniu strategii sądzenia zbrodniarzy wojennych, regionalnej współpracy sądowej oraz wsparciu haskiej prokuratury dla serbskich władz „w służbie sprawiedliwości”.

BRATYSŁAWA

„Niespodziewana rezygnacja”. Igor Matovič, lider opozycyjnej partii Zwyczajni Ludzi i Niezależne Osobistości (OL’aNO) ogłosił, że zrezygnuje z kandydowania w wyborach do PE. Matovič i tak zapowiadał, że nie obejmie mandatu w Brukseli. Polityk zamierza skupić się na polityce krajowej, w związku z „zagrożeniem” dojścia do władzy neofaszystowskiej Partii Ludowej Nasza Słowacja (LSNS) Mariana Kotleby.

BERLIN

Ostrzeżenie. Liderzy CDU i CSU ostrzegali w poniedziałkowych wywiadach przed współpracą ze skrajnie prawicową Partią Wolności Austrii (FPÖ).

]]>
https://www.euractiv.pl/section/euractiv-com-network/news/codzienny-briefing-z-europejskich-stolic-wtorek-21-maja/feed/ 0