Premierzy Danii, Islandii i Norwegii podpisali oświadczenie, że będą wspierać dwa inne państwa nordyckie – Szwecję i Finlandię – w okresie, kiedy te będą ubiegać się o członkostwo w NATO.
Tym samym Szwecja odstąpiła od polityki nieangażowania się w sojusze wojskowe, która od dekad pozostawała jej cechą charakterystyczną.
Wielka Brytania podpisała porozumienie o wzajemnych gwarancjach bezpieczeństwa ze Szwecją i Finlandią.
Dania opowiada się przeciwko zmianom w unijnych traktatach przed referendum dotyczącym klauzuli opt-out (wyłączenia) w sprawie obronności.
Wcześniej był on przeciwnikiem przyłączenia się Szwecji do Sojuszu.
Siedmiu obywateli Danii pracujących w duńskiej ambasadzie w Moskwie otrzymało dwa tygodnie na opuszczenie Rosji.
Obcokrajowcy związani z gangami przestępczymi muszą zostać deportowani, nawet jeśli oni sami nie popełnili żadnego przestępstwa, powiedział Ulf Kristersson.
Premierzy Danii, Norwegii i Islandii, a więc państw należących do NATO, przypomnieli, że decyzja o przystąpieniu do Sojuszu należy wyłącznie do Szwecji i Finlandii
W Danii syreny alarmowe są testowane co roku w pierwszą środę maja.
Jeśli Szwecja i Finlandia zdecydują się ubiegać o członkostwo w NATO, to mogą w tej kwestii liczyć na poparcie Niemiec, zapewnił kanclerz Olaf Scholz.
Partia sprzeciwia się jednak dołączeniu kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Rosja ostrzegała oba państwa, że po wejściu do NATO znajdą się na pierwszej linii konfrontacji między Rosją a Sojuszem.
Szwedzkie MSZ zaprzeczyło istnieniu jakiejkolwiek umowy między Szwecją a Ukrainą w sprawie odbudowy Mikołajowa po wojnie
Duńska pomoc dla Ukrainy będzie polegać także na "czyszczeniu" terenu z min.
Norweski rząd postanowił wysłać do Ukrainy system przeciwlotniczych pocisków rakietowych Mistral.
"Jesteśmy przekonani, że lepiej korzystać ze złóż na Morzu Północnym, niż kupować gaz od Putina", oznajmiła premier Mette Frederiksen.
Zdaniem członków ugrupowania nie da się już zachować w tej sprawie neutralności.
Duńskie organy państwowe ds. zdrowia zamierzają zakupić dwa miliony tabletek z jodyną, informuje telewizja TV2.
Szwedzka armia dostarczyła już rządowi harmonogram, z którego wynika, że Szwecja mogłaby osiągnąć 2 proc. PKB wydatków na cele obronne do 2028 r.
Piątka duńskich dzieci bojowników Państwa Islamskiego przebywających obecnie w Syrii musi zostać przywieziona do Danii, ponieważ wymagają one opieki medycznej.
Norwegia zastanawia się nad unijnym wnioskiem o zakazie dla wszystkich rosyjskich statków korzystania z europejskich portów.
Norwegia może spokojnie przyjąć nawet 60 tys. uchodźców z Ukrainy, ocenił tamtejszy Urząd ds. Cudzoziemców (UDI).
Jako państwo NATO Norwegia zawiesiła wszelką współpracę wojskową z Rosją w 2014 r., w następstwie aneksji przez Rosję Krymu.
„Mimo trwającej wojny w Ukrainie Szwedzi pozostają spokojni o swoje bezpieczeństwo”.
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij
tutaj .
Zgadzam się