Szczyt UE i Bałkanów Zachodnich nie zdołał przełamać impasu związanego z opóźniającą się kandydaturą Macedonii Północnej i Albanii do członkostwa w UE.
„Jest oczywiste, że przeprowadzenie reform i równolegle odbudowa Ukrainy będzie ogromnym wysiłkiem, dlatego Dania będzie w tym współpracować z Ukrainą”, powiedział duński szef dyplomacji.
Próby wynegocjowania w ostatniej chwili kompromisu, który skłoniłby Węgry do poparcia całkowitego zakazu importu rosyjskiej ropy przed nadzwyczajnym szczytem UE, który rozpocznie się w dziś (30 maja), nie przyniosły żadnych rezultatów.
Dziś Komisja Europejska ma przedstawić propozycje dotyczące wykorzystania m.in. zamrożonych środków należących do oligarchów z Rosji na odbudowę Ukrainy.
"Od lat pracujemy nad poprawą stosunków z Ukrainą. Coraz więcej historycznych sporów znajduje rozwiązanie", wskazuje wicepremier Piotr Gliński w rozmowie z EURACTIV.com.
Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała znaczące zmiany w przygotowywanym dokumencie strategii wojskowej UE, w którym zagrożenie bezpieczeństwa wynikające z agresji Moskwy stało się głównym wątkiem. EURACTIV dotarł do jego najnowszej wersji.
Rumuński prezydent ogłosił, że jego kraj jest gotowy na przyjęcie francuskich żołnierzy, którzy mieliby wzmocnić – w obliczu agresywnych działań Rosji – tzw. wschodnią flankę NATO.
W unijnym systemie sankcyjnym „wciąż jest dużo luk”, które „Łukaszenka i jego ludzie wykorzystują, sprytnie obchodząc sankcje”, mówi przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
„Wysyłamy Rosji jasny sygnał, że w przypadku ponownego użycia siły przeciwko Ukrainie musi liczyć się z konsekwencjami”, mówi sekretarz generalny NATO w rozmowie z EURACTIV.
„Nie wystarczy udawać organizacji ograniczającej się do soft power, podczas gdy wszyscy wokół się zbroją. Unia Europejska nie może mówić wyłącznie o prawach człowieka i handlu”, mówi szef unijnej dyplomacji.