Polska wesprze Albanię w drodze do UE

Premierzy Polski i Albanii Edi Rama i Beata Szydło na konferencji prasowej w Warszawie, źródło: KPRM

Premier Beata Szydło zapowiedziała wczoraj (6 grudnia), że Polska pomoże Albanii w jak najlepszym i jak najszybszym przygotowaniu się do podjęcia negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską. Na wspólnej konferencji z szefem albańskiego rządu Edim Ramą wyraziła też nadzieję, że już w połowie przyszłego roku znana będzie data rozpoczęcia przez Tiranę negocjacji akcesyjnych.

Premier Albanii Edi Rama przebywał w środę w Warszawie z oficjalną wizytą.

Albania coraz bliżej Unii

Wniosek o członkostwo w UE Albania złożyła w kwietniu 2009 r., a od czerwca 2014 roku ma status kraju kandydującego do UE. Na ostatnim, listopadowym posiedzeniu Rady Stabilizacji i Stowarzyszenia Albania – Unia Europejska przyjęto, że państwo to jest coraz bliższe spełnienia politycznych kryteriów członkostwa i robi stałe postępy w dziedzinach kluczowych dla rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych.

Albania będzie się ubiegać o członkostwo w UE

Albania otrzymała zielone światło od unijnej prezydencji na przedstawienie swojego wniosku członkowskiego, powiedział w rozmowie z AFP premier Albanii. Termin złożenia wniosku nie został jednak jeszcze ogłoszony.  Wejście Albanii do UE popiera 96 proc. Albańczyków.Warunkiem przystąpienia Albnanii do UE postawionym przez Komisję Europejską jest prawidłowy przebieg wyborów parlamentarnych, które mają się odbyć 28 czerwca. Jednocześnie Międzynarodowy …

Nowa inicjatywa: Konferencja Tirańska

Beata Szydło zaproponowała Ediemu Ramie rozszerzenie dotychczasowej współpracy w dziedzinie integracji europejskiej i utworzenie Konferencji Tirańskiej. Miałaby to być – jak tłumaczyła polska premier w czasie środowej konferencji prasowej – dwustronne forum konsultacyjne, w ramach którego Polska będzie przekazywać doświadczenia administracji publicznej z okresu transformacji ustrojowej i negocjacji z UE.

„Mamy ekspertów oraz swoje doświadczenia z procesu akcesji i będziemy nimi służyli Albanii, by jak najszybciej i jak najlepiej przygotowała się do procesu rozpoczęcia negocjacji” – zadeklarowała Szydło. Wyraziła też nadzieję, że Komisja Europejska doceni reformy, które Albania już przeprowadziła i że w połowie przyszłego roku zostanie ogłoszona data otwarcia przez Tiranę negocjacji akcesyjnych z Brukselą.

„Bez dwóch zdań, byliśmy, jesteśmy i będziemy bardzo wdzięczni Polsce za wsparcie naszych planów integracji europejskiej” – zapewnił premier Albanii. Propozycję premier Szydło utworzenia Konferencji Tirańskiej uznał za wielką szansę dla swojego kraju. „Przyjmujemy to zaproszenie i inicjatywę z wielkim szacunkiem i wielkimi podziękowaniami” – powiedział.

Szef albańskiego rządu oświadczył przy tym, że bardzo ważna jest dla niego także polska gotowość do włączenia się w proces berliński i przewodniczenia mu w roku 2019. Proces berliński to inicjatywa, której celem jest unijne wsparcie państw aspirujących do bycia członkami Wspólnoty. „Polska jest dla nas modelem jako kraj, który przeszedł przez transformację ustrojową: od kraju znajdującego się w bloku komunistycznym, do kraju, który dziś w UE odgrywa czołową rolę” – dodał Rama.

Polsko-albańska współpraca również w innych dziedzinach

„Omówiliśmy obszary, w których nasze kraje już współpracują i które będziemy pogłębiać oraz nowe pola do współpracy. Rozmawialiśmy również o doświadczeniach Polski przy wprowadzaniu reformy w służbie zdrowia, reform społecznych oraz o możliwościach inwestycyjnych” – zaznaczyła szefowa polskiego rządu.

Premier Szydło przypomniała, że w tym roku obchodzimy 80-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Albanią. Rok temu polska premier była z roboczą wizytą w Tiranie.

Wizyta polskiej premier w Albanii

Premier Beata Szydło zapewniała w piątek w Tiranie o poparciu Polski dla europejskich aspiracji Albanii i zapowiedziała wzmocnienie kontaktów gospodarczych między oboma krajami. Na zaproszenie strony albańskiej szefowa polskiego rządu gościła w piątek (9 grudnia) z jednodniową wizytą roboczą w albańskiej stolicy.

Szefowa polskiego rządu zwróciła też uwagę, że Polacy coraz częściej wybierają Albanię jako miejsce wypoczynku. Rama zaapelował w związku z tym do Beaty Szydło, by zachęciła polskiego przewoźnika LOT do uruchomienia bezpośredniego połączenia między Warszawą i Tiraną. „Byłoby to korzystne dla obu krajów” – przekonywał premier Albanii.

Po spotkaniu w KPRM szefowie rządów Polski i Albanii wzięli udział w Polsko-Albańskim Forum Biznesu organizowanym przez ambasadę Albanii w Warszawie i Krajową Izbę Gospodarczą. Podpisano tam memorandum o współpracy między Krajową Izbą Gospodarczą i Izbą Handlowo-Przemysłową z Tirany.