Nowa antyfederacyjna frakcja w Parlamencie Europejskim: Delikatna koalicja?

Gdy obecny szef brytyjskich konserwatystów, David Cameron, został wybrany w 2005 r., zapowiedział wyprowadzenie swojej partii z centroprawicowej koalicji (EPP-ED). Jego celem było utworzenie nowego, centroprawicowego, antyfederalistycznego ugrupowania w PE. Wczoraj torysi oznajmili, że spełnili kryteria do utworzenia takiej grupy (25 eurodeputowanych z siedmiu państw UE). Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR) będzie miała 56 członków z dziewięciu krajów:

Belgia: Lista Dedeckera (LDD), z jednym eurodeputowanym. 

Czechy: Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS), z 9 eurodeputowanymi. 

Finlandia: Partia Centrum (Keskusta)  jest wprawdzie w grupie Liberałów (ALDE), ale jeden eurodeputowany dołączy do nowo utworzonej frakcji. 

Węgry: Węgierskie Forum Demokratyczne (MDF) z jednym eurodeputowanym. 

Litwa: Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) z jednym eurodeputowanym. 

Łotwa: Dla Ojczyzny i Wolności (TB/LNNK) z jednym eurodeputowanym. 

Holandia: Unia Chrześcijańska (ChristenUnie) z jednym eurodeputowanym. 

Polska: Prawo i Sprawiedliwość (PiS) z 15 eurodeputowanymi. 

Wielka Brytania: Partia Konserwatywna, z 26 eurodeputowanymi. 

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) staną się czwartą co do wielkości grupą w PE.

Długo zapowiadane przez torysów odejście z EPP-ED stało się faktem i  poprzedzone było prowadzonymi przez nich miesiącami negocjacji w różnych krajach kontynentu. (…)

Stanowiska:

Konserwatywny komentator Tim Montgomerie z wpływowego portalu Conservative Home powiedział: „Jest to moment historyczny – kartel federalistyczny w Parlamencie został złamany. Wreszcie pojawiła się poważna opozycja wobec pomysłu „bardziej zintegrowanej Unii” w Parlamencie Europejskim.”

Jarosław Kaczyński, szef Prawa i Sprawiedliwości (PiS) powiedział o członkach nowego ugrupowania: „Oczywiście, różnimy się między sobą w wielu kwestiach i nasze porozumienie zakłada, że działamy oddzielnie tam, gdzie chodzi o interesy narodowe. Zgadzamy się jednak w kilku podstawowych sprawach, między innymi w tej, by bliżej przyjrzeć się sprawom i przyszłości UE.” (…)

Następny krok:

14-16 lipca 2009: Sesja plenarna otwierająca nowo wybrany Parlament Europejski