Reklama
Jak podały media elektroniczne za PAP, w poniedziałek szef polskiej dyplomacji rozpoczął kilkudniową wizytę od Tbilisi, gdzie następnego dnia spotka się z prezydentem Micheilem Saakaszwilim, premierem Niką Gilaurim i ministrem spraw zagranicznych Grigolem Waszadzem.
Złoży również wieńce pod Pomnikiem Bohaterów Walk o Integralność Terytorialną Gruzji. Spotka się też z przedstawicielami Polonii i gruzińskiej opozycji.
W środę w Armenii Sikorski będzie rozmawiał z prezydentem Serżem Sarkisjanem, premierem Tigranem Sarkisjanem i kierującym ormiańską dyplomacją Edwardem Nalbandianem. Złoży też wieniec pod Pomnikiem Ludobójstwa Ormian. Spotka się też z liderami opozycji armeńskiej.
Wizyty polskiego ministra w Tbilisi i Erywaniu poprzedzają pierwszą rundę negocjacji w sprawie umów stowarzyszeniowych Gruzji i Armenii z Unią Europejską, toteż rozmowy maja dotyczyć przede wszystkim relacji tych państw z UE, zwłaszcza z wdrażaniem polsko-szwedzkiej inicjatywy - Partnerstwa Wschodniego. Program Partnerstwa na celu zacieśnienie współpracy UE z jej wschodnimi sąsiadami: Armenią, Azerbejdżanem, Gruzją, Mołdawią, Ukrainą i Białorusią.
Rozmowy maja także dotyczyć ułatwień wizowych dla obywateli obu państw Kaukazu Południowego oraz priorytetów polskiego przewodnictwa w UE w drugiej połowie przyszłego roku. Jednym z nich jest właśnie Partnerstwo Wschodnie.
Szef MSZ ma poruszyć w trakcie rozmów z politykami Armenii temat konfliktu w Górskim Karabachu oraz relacji tego kraju z Turcją.
W wyniku wojny z Azerbejdżanem z lat 1988-94 – przypominają media za PAP - Armenia faktycznie przejęła kontrolę nad Górskim Karabachem. Jest też jedynym państwem uznającym Republikę Górskiego Karabachu za pełnoprawny podmiot prawa międzynarodowego. Karabach uznały jeszcze samozwańcze republiki: Osetia Południowa i Abchazja oraz Naddniestrze.
W Armenii Sikorski ma ponadto mówić o pracach polsko-armeńskiej komisji gospodarczej i zainaugurować bezpośrednie połączenie lotnicze między Warszawą a Erywaniem.
Po wizycie w Gruzji i Armenii szef MSZ weźmie udział w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych OBWE w Kazachstanie, który obecnie przewodniczy tej organizacji. Tematem tego spotkania ma być m.in. wzmocnienie efektywności OBWE.
Sikorski spotka się tam również z ministrami spraw zagranicznych Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem i Kazachstanu - Kanatem Saudabajewem.










