Visegrad EU portals : EurActiv.pl | EurActiv.cz | EurActiv.sk |
Logo EurActiv.sk
  • O nas
  • Newsletter

„EU Window” – program wymiany językowej między UE a Chinami

fot. Parlament Europejski

03.06.2008
Dwustu nauczycieli z Europy, a także czterystu dyrektorów szkół z państw członkowskich UE będzie mogło pogłębić znajomość języka chińskiego i chińskiej kultury. Komisarz UE ds. wielojęzyczności Leonard Orban oraz chiński wiceminister kultury Zhang Xinsheng dokonali w poniedziałek uroczystego otwarcia programu wymiany językowej między UE a Chinami pod nazwą „EU Window”.

Reklama

„Ten program wymiany językowej stanowi istotny postęp w dążeniu do upowszechniania nauki języków i propagowaniu porozumienia międzykulturowego”, stwierdził komisarz Orban.Program „EU Window” finansowany przez chiński planowany jest na lata 2009-2013. Prezentacja tego projektu odbyła się w trakcie dziesiątego spotkania na szczycie UE-Chiny w listopadzie 2007 r.

Pierwszy etap programu trwający dwa lata składa się z dwóch elementów: kursu letniego dla 50 nauczycieli języka chińskiego z państw członkowskich UE oraz dziesięciodniowych wizyt studyjnych, w których udział wezmą dyrektorzy szkół i przedstawiciele administracji oświaty z państw członkowskich UE. Uczestnicy samodzielnie opłacą koszty podróży, natomiast strona chińska poniesie wszelkie koszty ich pobytu w Chinach.

To już drugi tego typu program, którego celem jest popularyzacja zanjomości chińskiego języka i kultury wśród obywateli UE. W ramach pierwszego, przeprowadzonego w 2007 r. chińsko-unijnego programu stypendiów językowych dla studentów, setka studentów z Europy otrzymała stypendia na naukę chińskiego w Państwie Środka. Najwięcej wśród stypendystów było Polaków (23). W programie uczestniczyli także Niemcy (17), Włosi (15) i Belgowie (8).

Jak podała Komisja Europejska w wydanym komunikacie pierwsze robocze spotkanie przedstawicieli komisji i chińskiego ministerstwa edukacji w sprawie bilateralnego dialogu w dziedzinie edukacji i kultury odbyło się 31 stycznia 2008 r. w Brukseli. Strony uzgodniły trzy priorytety: nauczanie języka, wspólne studia doktorskie oraz edukację poprzez sport. Na ich podstawie zostaną opracowane wspólne działania na najbliższe dwa lata.

Pierwszym z nich ma być zorganizowanie konferencji językowej, która odbędzie się w Pekinie w marcu 2009 r., w czasie zaplanowanej wizyty komisarza Orbana w Chinach. Powstaje już zespół kierujący przygotowaniami do konferencji. W jego składzie znajdą się chińscy i europejscy eksperci w dziedzinie języków.

Chiny są jednym z najbardziej aktywnych uczestników programu mobilności w ramach szkolnictwa wyższego Erasmus Mundus. Spośród około czterech tysięcy studentów, stypendia na naukę w Europie otrzymywało bądź też otrzymuje 450 Chińczyków, a partnerstwa z konsorcjami Erasmus Mundus nawiązało 20 chińskich uniwersytetów. (t)

© 2003-2016 Wszelkie prawa zastrzeżone

Technologia i Design MONOGRAM Technologies

to_top