Visegrad EU portals : EurActiv.pl | EurActiv.cz | EurActiv.sk |
Logo EurActiv.sk
  • O nas
  • Newsletter

Barack Obama II i Europa

Fot. Komisja Europejska

07.11.2012
Barack Obama wygrał ponownie wybory w USA i będzie prezydentem Stanów Zjednoczonych drugą kadencję. Przedstawiciele władz UE pogratulowali mu zwycięstwa i wyrazili nadzieję, że Unia i Stany wzmocnią kontakty i wspólnie zmierzą się z globalnymi wyzwaniami.

Reklama

Według najnowszej prognozy CNN, Obama otrzymał 303 głosy elektorskie, a Mitt Romney 206.

Obama wygrał ze swoim republikańskim oponentem w niemal wszystkich tzw. swing states (stanach „wahających się”), m.in. w Ohio, Wirginii, Kolorado, Wisconsin i Iowa. Romney triumfował natomiast tylko w Karolinie Północnej.

W wyniku wyborów Republikanie zachowali większość w Izbie Reprezentantów- niższej izbie amerykańskiego parlamentu, co gwarantuje im możliwość blokowania inicjatyw prezydenta pochodzącego z Partii Demokratycznej.

W swoim przemówieniu na wiecu w Chicago Obama mówił, że USA nie są tak podzielone, jak wskazywałby na to wynik wyborów. „Jesteśmy wszyscy amerykańską rodziną, jednym narodem, jednym krajem” – zapewniał.

Obama zadzwonił także do Romneya i pogratulował mu prowadzenia kampanii o prezydenturę. Zapowiedział, że chce się z nim spotkać, by przedyskutować współpracę.

Europa gratuluje Obamie

W środę zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA Barackowi Obamie pogratulowali przedstawiciele władz Unii Europejskiej. Wyrazili jednocześnie nadzieję, że UE i Stany Zjednoczone wzmocnią kontakty i wspólnie zmierzą się z globalnymi wyzwaniami.

„Jestem bardzo szczęśliwy z powodu reelekcji prezydenta Obamy” - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

W komunikacie wraz z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso dodał, że UE „ma nadzieję na dalszą bliską współpracę z prezydentem Obamą (…), by wspólnie zmierzyć się z globalnymi wyzwaniami, w tym w sferze bezpieczeństwa i gospodarki”.

Jak zapowiedzieli Van Rompuy i Barroso, współpraca Unii z USA będzie dotyczyła „odblokowania potencjału rynku transatlantyckiego”. Przypomnieli także, że priorytetem zarówno dla UE, jak i dla Stanów Zjednoczonych jest nadal pobudzanie wzrostu gospodarczego i tworzenie miejsc pracy.

„Parlament Europejski liczy na zbudowanie mocnych i spójnych relacji transatlantyckich z prezydentem Obamą” – oświadczył w komunikacie przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker ocenił zaś, że współpraca z prezydentem USA wybranym na drugą kadencję będzie łatwiejsza.

„W trakcie drugiej kadencji amerykańscy prezydenci zazwyczaj odkrywają na nowo tożsamość Europy jako całości, a my - USA i Europa - potrzebujemy ścisłej współpracy” - mówił Juncker podczas konferencji prasowej w Singapurze.

Coraz słabszy wątek europejski

W kampanii wyborczej Europa nie zajęła jednak praktycznie żadnego miejsca. „USA więcej uwagi poświęcają Azji Wschodniej czy Bliskiemu Wschodowi” – mówi Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

Jak dodał, „wątek europejski będzie mieć w Stanach Zjednoczonych malejące znaczenie, bo nie tu kieruje się uwagę”. „W Europie nie ma ani poważnych możliwości, ani poważnych zagrożeń” – komentował dla EurActiv.pl.

W ocenie dyrektora PISM, ważne w stosunkach z Unią Europejską są sprawy ekonomiczne i to, „jak UE i USA będą współpracować lub nie w walce z kryzysem”. Dodał, że administracja wybranego na drugą kadencję Obamy, „popycha Europejczyków w stronę większego interwencjonizmu”.

Ekspert PISM, Bartosz Wiśniewski zwrócił uwagę, że Amerykanie oczekują od UE roli stabilizującej, a „Unia Europejska, która ma problemy sama ze sobą jest dla USA swojego rodzaju balastem”. Zaznaczył, że wzrośnie jednak znaczenie stosunków z poszczególnymi państwami europejskimi – m.in. Francją czy Niemcami.

Z sondażu German Marshall Fund przeprowadzonego przed wyborami wynikało, że Baracka Obamę popierało aż 70 proc. Europejczyków, w tym także większość Polaków. (jsk)

© 2003-2016 Wszelkie prawa zastrzeżone

Technologia i Design MONOGRAM Technologies

to_top