Visegrad EU portals : EurActiv.pl | EurActiv.cz | EurActiv.sk |
Logo EurActiv.sk
  • O nas
  • Newsletter

UE zwiększa nakłady na walkę z AIDS na świecie

01.12.2010
Około jednej trzeciej osób zakażonych wirusem HIV w Europie nie zdaje sobie z tego sprawy. Wczesne rozpoznanie jest decydujące dla wczesnego podjęcia leczenia i wydłużenia życia chorych. Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS w Parlamencie Europejskim odbędzie się seminarium poświęcone właśnie badaniom na obecność wirusa HIV, podczas którego przemówienie wygłosi unijny komisarz ds. zdrowia John Dalli.

Reklama

W latach 2002–2010 państwa członkowskie UE i Komisja Europejska przeznaczyły na GFATM ponad 10 mld USD, co stanowiło 52% wszystkich środków finansowych tego funduszu. W czerwcu tego roku GFATM poinformował, że dzięki tym działaniom 2,8 mln osób żyjących z HIV objęto ratującym życie leczeniem antyretrowirusowym (ARV). Ponadto pomoc finansowa Komisji sprawiła, że 7,7 mln osób otrzymało moskitiery zabezpieczone środkiem owadobójczym, a 750 000 osób w zaawansowanym stadium zakażenia HIV zapewniono skojarzoną terapię antyretrowirusową.

UE wspiera także państwa partnerskie na całym świecie w opracowywaniu i wdrażaniu krajowych polityk zdrowotnych. Instrument ten umożliwia UE udzielanie długofalowej i bardziej spójnej pomocy finansowej w walce z tą straszną chorobą.

Pomimo ogólnego spadku liczby nowych zakażeń łączna liczba osób żyjących z HIV na świecie stale się zwiększa. W skali globalnej liczba osób żyjących z HIV wynosi obecnie 33,4 mln. Najbardziej dotkniętym regionem pozostaje Afryka subsaharyjska: w 2008 r. odnotowano tam 71% wszystkich nowych zakażeń. (tmw)

© 2003-2016 Wszelkie prawa zastrzeżone

Technologia i Design MONOGRAM Technologies

to_top