Kalendarz

Lis
27
pon
Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Ukraina i jej aspiracje do członkostwa w Unii Europejskiej” @ Krakowskie Przedmieście 26/28
Lis 27@10:00 am – 5:00 pm
Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Ukraina i jej aspiracje do członkostwa w Unii Europejskiej” @ Krakowskie Przedmieście 26/28

Instytut Europeistyki WNPiSM Uniwersytetu Warszawskiego oraz
Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód mają zaszczyt zaprosić na Międzynarodową
Konferencję Naukową: „Ukraina i jej aspiracje do członkostwa w Unii Europejskiej”.

 

Konferencja jest wydarzeniem angażującym zarówno polskie, jak i ukraińskie środowisko
naukowe. Celem Konferencji jest podjęcie międzynarodowej dyskusji nad drogą Ukrainy do Unii Europejskiej oraz jej znaczeniem dla Europy.

Istotne jest na ile Ukraina, zdeterminowana kulturowo, geopolitycznie i geoekonomicznie od Federacji Rosyjskiej, jest w stanie zrealizować europejską drogę rozwoju. Potencjalne członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej to rozszerzenie demokratycznego ładu i bezpieczeństwa na Europę Wschodnią. Dla nauki istotne jest, aby ustalić parametry i uwarunkowania tworzenia w Europie Wschodniej demokratycznych państw i ładu opartego o standardy zachodnie. Proces integracji Ukrainy z Unią Europejska jest ważnym etapem w rozważaniach teoretycznych, dotyczących zarówno przemian systemowych, jak i przemian ustrojowo-prawnych i politycznych, których celem jest budowa państwa demokratycznego w tej części Europy.

Dyskusja odbywać się będzie w następujących panelach tematycznych:
1. Ukraina w Unii Europejskiej. Szanse i zagrożenia dla europejskiej drogi rozwoju
2. Ukraina w okresie przebudowy systemowej po 2010 roku
3. Migracja Ukraińców i rynek pracy w Polsce

Do udziału w konferencji zapraszamy przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych:
europeistyki, politologii, stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa, nauk prawnych, nauk
ekonomicznych, doktorantów oraz studentów.

Formularz zgłoszeniowy prosimy przesyłać w nieprzekraczalnym terminie
do 18 listopada 2017 roku na adres mailowy członka Komitetu Organizacyjnego
konferencji: aleksandra.daniluk@op.pl

Lis
28
wt
European Union – Graduate Careers [ENG]
Lis 28@4:00 pm – 8:00 pm
European Union – Graduate Careers [ENG]

Wydarzenie adresowane dla osób zainteresowanych pracą w instytucjach unijnych. Ogłoszenie w języku angielskim.

 

During this event, you will be able to connect directly with staff from EU Careers (European Personnel Selection Office) about career opportunities from the comfort of your home, office, smartphone or tablet.

At this event you will also be able to engage 1-2-1 with staff from your local country offices for Czechia, Denmark, France, Germany, Ireland, Netherlands, Poland & Sweden. Staff will be on hand to support and answer your questions in your national language as you explore career opportunities at the European Union.

Key criteria to attend this event

Are you a national of a focus country listed above?
Do you have a very good command of at least 2 EU languages?
Have you completed secondary education? Then check our Assistant positions.
Do you have a bachelor degree? Then check our Graduate entry level positions.
Do you have a minimum of 3 years’ professional experience on top? Then check our Specialist positions.
Share this message about the event on…

Why register?

As an attendee, you have the ability to explore employer information and opportunities. Choose an opportunity or recruitment competition you want to learn more about or apply to and then engage in one-on-one text-based conversations directly with EU staff.

You can share your background, experience, résumé and ask questions. Maximize your time in the event by getting in line to chat with representatives from more than one company at a time.

 

Profil wydarzenia na facebooku:

EU Graduate Event 28.11.17 Focus countries include: Czechia, Denmark, France, Germany, Ireland, Netherlands, Poland,…

Publié par Global Careers Jobs & Events sur mardi 31 octobre 2017

Porozmawiajmy o przyszłości UE @ ul. Nowy Świat 58
Lis 28@5:00 pm – 6:30 pm
Porozmawiajmy o przyszłości UE @ ul. Nowy Świat 58

Porozmawiajmy o Unii – dialogi obywatelskie

„Wolność – Równość – Praworządność” – Założenia reformy UE w orędziu przewodniczącego Komisji Europejskiej I. C. Junckera

 

Cel projektu integracyjnego dziś, w 2017 roku jest niezmienny – jest nim bezpieczeństwo życia w pokoju – ale warunki i tym samym drogi jego osiągania stają się istotnie odmienne od przyjętych 60 lat wcześniej. Komisja Europejska podjęła próbę włączenia obywateli państw członkowskich Unii, do współdziałania na rzecz reformy sposobów kontynuacji procesu integracji naszego, europejskiego kontynentu tak, aby sens integracji był lepiej rozumiany a sposoby jego osiągania – dostosowane do obecnych warunków zmieniającego się świata. Nowa strategia kierunków tej zmiany  została przedstawiona w Orędziu Przewodniczącego Komisji Europejskiej I. C. Junckera, we wrześniu tego roku. Spotkanie ma na celu ich przybliżenie i wspólne przedyskutowanie tych reform.

W ramach programów Fundacji Centrum Prasowe Europy Środkowo-Wschodniej i we współpracy z Fundacją Polska w Europie jest zorganizowana debata w formule  dialogów obywatelskich pod hasłem „Porozmawiajmy o Unii Europejskiej”. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych spotkaniach,  których wspólnym celem jest podjęcie obywatelskiej debaty nad założeniami reformy, zaproponowanej we wspomnianym  orędziu. Ostateczny jej kształt zadecyduje o naszej unijnej przyszłości.

Na pierwsze spotkanie proponowanych dialogów obywatelskich przyjął zaproszenie Pan Ambasador Marek Prawda, kierujący obecnie Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.

Treść orędzia JC Juncker’a z 13 września dostępna TUTAJ.

Gru
8
pt
17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie @ Plac Defilad 1
Gru 8 – Gru 14 całodniowy
17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie @ Plac Defilad 1

📽 Kiedy? 24 – 26 listopada 2017
📽 Gdzie? Warszawa, Kinoteka PKiN i Staromiejski Dom Kultury

Już po raz ósmy zapraszamy Was do Kinoteki na Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC! Udamy się w daleką podróż i przemierzymy tysiące kilometrów. Każdy z prezentowanych przez nas filmów to oddzielna historia, specyficzny problem społeczny, inspiracja do refleksji nad kierunkiem, w którym zmierza świat. Będziemy pokazywać historie, które inspirują, ale również historie, które są przestrogą.

HumanDOC to więcej niż filmy! Działaj z nami!

📽 Program:
WKRÓTCE! www.festival.humandoc.pl

📽 Bilety:
Pokazy w Kinoteka PKiN: 10 zł – sprzedaż od 10.11
Pokazy w Staromiejski Dom Kultury: wejście darmowe

WATCH DOCS  to w chwili obecnej jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest blisko siedemdziesiąt światowej klasy filmów, które w Polsce ogląda łącznie ponad kilkadziesiąt tysięcy widzów. WATCH DOCS jest również najstarszym festiwalem filmów dokumentalnych organizowanym w Warszawie – pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2001 roku.

Festiwal WATCH DOCS powstał w 2001 roku jako program polskiej organizacji pozarządowej –Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Powstanie Fundacji poprzedziła siedmioletnia działalność Komitetu Helsińskiego w Polsce, który pracował w podziemiu od 1982 roku. Obecnie Fundacja Helsińska jest jedną z najbardziej doświadczonych europejskich organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Prowadzi programy edukacyjne, interwencyjne i monitoringowe. Znaczna część jej działalności dotyczy praw człowieka w państwach powstałych po rozpadzie ZSRR.

Współorganizatorem festiwalu od początku jego istnienia jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Trzeci współorganizator WATCH DOCS to Społeczny Instytut Filmowy.

 

Gru
12
wt
Perspektywy rozwoju UE: między „twardym jądrem” – a „twardymi peryferiami” @ Koszarowa 5
Gru 12@9:30 am – 3:00 pm
Perspektywy rozwoju UE: między „twardym jądrem” – a „twardymi peryferiami” @ Koszarowa 5

Perspektywy rozwoju UE: między „twardym jądrem” – a „twardymi peryferiami” to kolejna z serii konferencji i seminariów pod wspólnym tytułem „Dokąd zmierza Europa?”.

Do niedawna większość analiz procesu integracji europejskiej zakładała, że „peryferyjność” jest stanem, który spotyka niektóre państwa UE – wbrew ich woli i tymczasowo. Że zdecydowanie dominuje trend zacieśniania integracji, który jest tylko incydentalnie wstrzymywany. Przeznaczeniem Polski byłoby więc przyjęcie wspólnej waluty, Rumunii – akcesja do strefy Schengen, całej zaś UE – coraz ściślejsza integracja polityczna, a następnie militarna. Świadome decyzje Brytyjczyków czy Duńczyków o wyhamowaniu integracji – uznawano za wyjątki.

Wydarzenia ostatnich lat falsyfikują to założenie. Długoletnie rządy Orbana na Węgrzech można było uznać za ewenement. Ale Brexit, wybory w Polsce, seria elekcji, które wskazują na wzrost poparcia dla „eurosceptyków” (Francja, Austria), czy nawet konieczność przyjęcia haseł „eurosceptycznej” agendy przez ugrupowania „głównego nurtu” (Belgia, Niemcy), wskazują, że „peryferyjność” zaczyna być podnoszona do rangi wartości, godnej zachowania.

Odpowiedzią ze strony głównych kreatorów unijnej polityki – zarówno unijnych ośrodków decyzyjnych, jak tez przywódców państw najsilniej wspierających integrację – jest często postulat przyspieszenia i pogłębienia procesów integracyjnych. Pojawia się przy tym (wcześniej odrzucane) przyzwolenie na świadome rozwarstwienie UE: państwa zmierzające ku ściślejszej integracji traktują jej postęp jako środek presji na outsiderów.

Kwi
26
czw
Personal Democracy Forum CEE 2018 @ Plac Solidarności 1
Kwi 26@10:00 am – Kwi 27@11:30 am
Personal Democracy Forum CEE 2018 @ Plac Solidarności 1

Personal Democracy Forum to platforma wymiany idei oraz doświadczeń aktywistów m.in. regionu Europy Środkowo-Wschodniej zajmujących się zwiększaniem zaangażowania obywatelskiego. Ponadto zależy im na przejrzystości w życiu społecznym i politycznym przy wsparciu nowych technologii. To dwa dni wystąpień prelegenckich, interaktywnych warsztatów i interesujących sesji panelowych.

Więcej informacji pojawi się wkrótce.

Proszę śledzić stronę wydarzenia na facebooku oraz na fanpage Europejskiego Centrum Solidarności.