Visegrad EU portals : EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.cz | EurActiv.sk |
Logo EurActiv.sk
  • O nas
  • Newsletter

Zmiany w systemie zarządzanie zasobami rybnymi w 2009 r.

04.06.2008
Aż 88 proc. zasobów rybnych Unii Europejskiej jest nadmiernie wyeksploatowanych, podczas gdy światowa średnia w tym zakresie wynosi 25 proc. Pomimo ogromnych wysiłków od 2003 r. nie nastąpiła ogólna poprawa stanu zasobów rybnych. Dlatego Komisja Europejska zaproponowała w opublikowanej w piątek dorocznej deklaracji politycznej na temat uprawnień do połowów w 2009 r. większą elastyczność przy zmienianiu limitów całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC). Ma to umożliwić zarówno skuteczniejsze odbudowywanie nadmiernie wyeksploatowanych stad, i w rezultacie przynieść większe korzyści rybakom.

Reklama

W deklaracji podkreślono brak jakichkolwiek ważnych zmian od czasu wprowadzenia w 2002 r. reformy wspólnej polityki rybołówstwa. Limity całkowitych dopuszczalnych połowów nadal ustalane są na poziomie znacznie wyższym od zalecanego przez naukowców, który pozwoliłby na odbudowanie nadmiernie odłowionych stad, a system ograniczania nakładu połowowego w postaci liczby dni na morzu jest nieskuteczny. Z tego powodu komisja zaproponowała przejście na system kilowatodni w odniesieniu do zarządzania nakładami połowowymi, który będzie można zarówno łatwiej kontrolować, jak i lepiej wdrożyć. Pozwoliłoby to państwom członkowskim na określenie równowagi pomiędzy możliwościami połowowymi a możliwościami floty oraz podjęcie środków zachęcających do połowów o niskim poziomie odrzutów. Na tej podstawie przedstawione zostaną propozycje dotyczące ograniczenia nakładów połowowych w 2009 r.

Unijny komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa, Joe Borg, stwierdził, że sytuacja europejskich zasobów rybnych jest wciąż alarmująca. „Musimy podjąć śmiałe działania, aby przywrócić naszym morzom pełnię zdrowia. Tylko wtedy nasze rybołówstwo będzie rzeczywiście rentowne i zrównoważone”, powiedział Borg. Komisarz wezwał państwa członkowskie oraz wszystkie zainteresowane strony do wsparcia podejścia ustanowionego na 2009 r., do przedstawienia konstruktywnej krytyki oraz wskazówek, jak najlepiej je wdrożyć. Opinie i uwagi w stosunku do propozycji komisji można składać do dnia 30 czerwca.

Komisja wskazuje w deklaracji, że aby poprawić sytuację, potrzebne jest wprowadzenie wielu pilnych zmian. Po pierwsze zdaniem komisji, możliwości połowowe należy ustanawiać zgodnie z poziomem śmiertelności ryb, dzięki czemu będzie można uzyskać w perspektywie długoterminowej największą wydajność stad. Aby zapewnić minimalną stabilizację sektora, różnica między TAC kolejnych lat nie mogła wcześniej przekraczać 15 proc. w którąkolwiek stronę. Obecnie stało się oczywiste, że w przypadku stad nadmiernie eksploatowanych środek ten przynosił skutki sprzeczne z długofalowym interesem sektora rybnego. Komisja proponuje zatem bardziej elastyczne podejście do corocznych zmian TAC na podstawie zaleceń Komitetu Naukowo-Technicznego i Ekonomicznego ds. Rybołówstwa (STECF) i zgodnie z tym niedawno zaproponowała zmieniony plan odbudowy zasobów dorsza.

W odniesieniu do zasobów o niskim poziomie biomasy zaproponowano zmniejszanie TAC o 20 proc. rocznie, natomiast w odniesieniu do stad, których stan odbudowano do poziomu pozwalającego na wysoką wydajność, TAC można zwiększać o 25 proc. rocznie. Jeżeli STECF zaleca całkowite wstrzymanie połowów, wartości TAC należy zmniejszyć o co najmniej 25 proc. (t)

© 2003-2012 Wszelkie prawa zastrzeżone

Technologia i Design MONOGRAM Technologies

to_top