Visegrad EU portals : EurActiv.pl | EurActiv.hu | EurActiv.cz | EurActiv.sk |
Logo EurActiv.sk
  • O nas
  • Newsletter

Reklama

GIODO doradza Komisji Europejskiej

18.02.2010
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) Michał Serzycki został wybrany na wiceprzewodniczącego niezależnego organu doradczego Komisji Europejskiej w dziedzinie ochrony danych osobowych i prywatności - Grupy Roboczej Art. 29 – poinformował GIODO na swojej stronie internetowej.

Reklama

Wyboru Polaka dokonano na dwudniowym posiedzeniu grupy, które odbyło się w tym tygodniu w Brukseli.  Było to możliwe – podkreśla  GIODO - dzięki pozycji, jaką polski główny inspektor zyskał wśród rzeczników ochrony danych osobowych z państw Europy Środkowowschodniej, kontynuując - zainicjowane w roku 2001 - cykliczne ich spotkania.

Zdobycie poparcia umożliwiającego ubieganie się o to stanowisko jest dużym sukcesem – czytamy na stronie internetowej GIODO – bo w skład Grupy Roboczej wchodzą: po jednym przedstawicielu z każdego państwa członkowskiego UE, Europejski Inspektor Ochrony Danych Osobowych i przedstawiciel Komisji Europejskiej.

GIODO tłumaczy też nazwę Grupa Roboczą Art. 29.  Pochodzi ona od podstawy prawnej, na mocy której została powołana: art. 29 Dyrektywy 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 października 1995 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych i swobodnego przepływu tych danych. 

Grupa ta zajmuje się m.in.: przetwarzaniem danych osobowych przez portale społecznościowe; wykorzystywaniem przez wyszukiwarki cyfrowych śladów ich użytkowników, ochroną danych osobowych dzieci czy przekazywaniem informacji bankowych gromadzonych w systemie SWIFT do Stanów Zjednoczonych.

Dzięki wyborowi Serzyckiego zwiększyła się liczba Polaków zasiadających we władzach unijnych instytucji, jednak Polska wciąż pod tym względem pozostaje w tyle.

W Komisji Europejskiej np., która liczy liczącej prawie 25 tys. urzędników, pracuje tylko 1176 Polaków. Stanowi to 88 proc. z 1341 miejsc, które przyznane zostały Polsce do osiągnięcia do tego roku i jest najgorszym wynikiem wśród państw, które weszły do UE w 2004 roku ( pozostałe wypełniły już swoje pule albo nawet je przekroczyły).

Dotychczas tylko jeden - Jan Truszczyński - dostał nominację na najwyższe w hierarchii stanowisko dyrektora generalnego (od maja obejmie to stanowisko w DG ds. edukacji i kultury Komisji Europejskiej). Drugim Polakiem zajmującym najwyższe rangą stanowisko kategorii A15/16 jest Jerzy Plewa - wicedyrektor generalny w dyrekcji ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. (bea)

© 2003-2012 Wszelkie prawa zastrzeżone

Technologia i Design MONOGRAM Technologies

to_top