Barbara Bodalska

Demokracja 28-04-2017

Polska będzie bronić swych racji ws. praworządności

Na majowym posiedzeniu unijnych ministrów ds. europejskich Polska będzie bronić swych racji ws. prowadzonej wobec niej przez Komisję Europejską procedury ochrony praworządności – zapewnił wczoraj (27 kwietnia) wiceszef polskiego MSZ Konrad Szymański. Aktualna informacja nt. sytuacji w Polsce ma zostać przedstawiona na zaplanowanym na 16 maja posiedzeniu Rady UE ds. Ogólnych. Ma ją przekazać KE, która …

Instytucje UE 28-04-2017

Brexit: Postulaty Polski uwzględnione w projekcie wytycznych do negocjacji

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański wyraził wczoraj (27 kwietnia) zadowolenie, że postulaty Polski zostały uwzględnione w projekcie unijnych wytycznych do negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie jej wyjścia ze Wspólnoty.

Instytucje UE 27-04-2017

KE: Ostatnie ostrzeżenie dla Polski ws. odpadów i Puszczy Białowieskiej

Komisja Europejska wezwała wczoraj Polskę do wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej odpadów, a także o natychmiastowe wstrzymanie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. To już ostatnie ostrzeżenie w obu tych sprawach. Jeśli polski rząd odpowiednio nie zareaguje w wyznaczonym czasie, to KE skieruje je do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Demokracja 27-04-2017

Macron za sankcjami dla Polski

Kandydat na prezydenta Francji Emmanuel Macron zapowiedział wczoraj (27 kwietnia), że jeśli zostanie prezydentem, opowie się za sankcjami Unii Europejskiej wobec Polski, która jego zdaniem narusza obowiązujące w UE zasady. Tymczasem Macronowi łamanie zasad zarzuciła Moskwa.

Sytuacja w Donbasie znów się zaostrzyła

Znów zaostrzyła się sytuacja na wschodzie Ukrainy. Sztab armii w Kijowie poinformował wczoraj (26 kwietnia), że w konflikcie między siłami rządowymi i prorosyjskimi separatystami w Donbasie zginęło ostatniej doby trzech, a rannych zostało czterech ukraińskich żołnierzy. Tymczasem tego samego dnia ambasadorowie państw UE poparli zniesienie wiz dla Ukraińców.

Demokracja 26-04-2017

KE wszczęła wobec Węgier procedurę o naruszenie prawa UE

Komisja Europejska poinformowała wczoraj (26 kwietnia), że wszczęła wobec Węgier procedurę o naruszenie unijnego prawa poprzez wprowadzenie ograniczających działalność uczelni wyższych. Tego samego dnia Rada UE wyznaczyła termin, w którym unijnym ministrom zostanie przedstawiona informacja o sytuacji w Polsce w związku z prowadzeniem procedury kontroli praworządności wobec naszego kraju.

Wzmocnienie bezpieczeństwa misji OBWE w Donbasie

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow przyznał po spotkaniu z sekretarzem generalnym OBWE Lamberto Zannierem, że należy wzmocnić bezpieczeństwo misji obserwacyjnej OBWE w Donbasie. Zannier już zapowiedział zaostrzenie środków bezpieczeństwa.  Na początku rozmów w Moskwie szef OBWE poinformował Siergieja Ławrowa, że w związku ze śmiercią pracownika misji skrócił swoją wizytę w Moskwie do niezbędnego minimum. Obserwator OBWE zginął …

Gospodarka 26-04-2017

Protest polskich hodowców karpi

Kilkuset rybaków zajmujących się hodowlą karpi protestowało we wtorek przed ministerstwem gospodarki morskiej w Warszawie domagając się uruchomienia unijnych dopłat wodno-środowiskowych. Tymczasem resort zamierza wydać te pieniądze na inny cel.

Demokracja 24-04-2017

We Francji trwa już kampania przed II turą wyborów prezydenckich

Niezależny centrysta Emmanuel Macron wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 24,01 proc. głosów, a szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen, która znalazła się na drugim miejscu z poparciem 21,30 proc. Francuzów uczestniczących w niedzielnym głosowaniu. Oznacza to, że Macron dostał prawie milion głosów więcej niż dotychczasowa szefowa FN.

W Donbasie zginął obserwator misji OBWE

W wyniku wybuchu miny pod samochodem Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE na terenie wschodniej Ukrainy pozostającym pod kontrolą separatystów z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, zginął obywatel Stanów Zjednoczonych - poinformował wczoraj (23 kwietnia) wieczorem wiceszef misji Alexander Hug.

Demokracja 24-04-2017

Macron i Le Pen w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji

Emmanuel Macron i Marine Le Pen przechodzą do drugiej tury francuskich wyborów prezydenckich - wynika z informacji podanych przez francuskie MSW. Resort przekazał ok. godz. 3:00, że po obliczeniu 97 proc. z ponad 40 mln oddanych głosów, Macrona poparło 23.86 proc. Francuzów, którzy poszli do urn, a Le Pen - 21.45 proc.  Wszyscy pozostali kandydaci uzyskali mniej niż …

Gospodarka 24-04-2017

Premier Beata Szydło w Hanowerze

Wczorajsze wybory prezydenckie we Francji były jednym z tematów wieczornych rozmów premier Beaty Szydło i kanclerz Niemiec Angeli Merkel podczas roboczej kolacji w Hanowerze - informuje kancelaria premiera. Według tych informacji szefowe rządów, które wczoraj (23 kwietnia) wspólnie otworzyły tam międzynarodowe targi przemysłowe, rozmawiały również o Brexicie, problemach łączących się z napływem migrantów, a także o polityce obronnej i stosunkach transatlantyckich.

Instytucje UE 20-04-2017

Główny negocjator Brexitu z wizytą w Warszawie

Tematem wczorajszych (20 kwietnia) rozmów głównego negocjatora KE ds. Brexitu Michela Barnier z premier Beatą Szydło i wiceszefem polskiej dyplomacji Konradem Szymańskim, były warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i późniejsze stosunki tego kraju ze Wspólnotą

Przywódcy „normandzkiej czwórki” o sytuacji w Donbasie

Przywódcy tzw. normandzkiej czwórki wezwali tuż po świętach Wielkiejnocy do przestrzegania rozejmu w Donbasie i do wymiany jeńców. Wyrazili również zaniepokojenie rosnącym zagrożeniem dla członków misji obserwacyjnej OBWE.

Demokracja 18-04-2017

Po referendum Turcja daleka od jedności

Turecka opozycja złożyła wczoraj (18 kwietnia) wniosek o unieważnienie i powtórzenie niedzielnego referendum. Premier Binali Yildirim wykluczył jednak taką możliwość powtarzając, że wynik głosowania kończy debatę nt. zmiany systemu rządów w kraju. Podobnego zdania są eksperci, tym bardziej, że wieczorem parlament przedłużył stan wyjątkowy o kolejne trzy miesiące.

Demokracja 18-04-2017

Wyrównana walka przed wyborami we Francji

Wyrównuje się czołowa stawka w wyborach prezydenckich we Francji, których pierwsza tura odbędzie się już w najbliższą niedzielę (23 kwietnia). Według ostatniego sondażu do centrowego Emmanuela Macrona z En Marche!, szefowej skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) Marine Le Pen i centroprawicowego Francoisa Fillona, których dzielą niewielkie różnice, dołączył bowiem ultralewicowy Jean-Luc Mélenchon.

Demokracja 17-04-2017

Zwrot Turcji w stronę autorytaryzmu

Turecka Najwyższa Komisja Wyborcza podała, że w niedzielnym (16 kwietnia) referendum konstytucyjnym zwyciężyli zwolennicy prezydenckiego systemu rządów. Zastąpi on dotychczasowy system parlamentarny. Komisja potwierdziła też ważność referendum odrzucając skargi opozycji. Misja OBWE i Rady Europy uznała jednak, że plebiscyt nie spełniał międzynarodowych standardów.   Frekwencja w niedzielnym głosowaniu wyniosła 85 proc. Za przekształceniem Turcji w kraj o ustroju …

Demokracja 13-04-2017

Bułgaria: centroprawicowy GERB i nacjonaliści utworzą koalicję rządową

Po dwóch tygodniach koalicyjnych negocjacji centroprawicowa partia Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) premiera Bojko Borysowa, która zwyciężyła w marcowych wyborach parlamentarnych, i nacjonalistyczna koalicja Zjednoczeni Patrioci - zajmująca w tych wyborach trzecie miejsce - ogłosiły, że utworzą wspólnie nowy, koalicyjny rząd Bułgarii.

Perspektywa członkostwa w Unii dla państw Partnerstwa Wschodniego?

Szefowie MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej uznali wczoraj (12 kwietnia) w Warszawie, że już w listopadzie UE powinna przedstawić państwom Partnerstwa Wschodniego „perspektywę europejską”. Za tym, by państwom Partnerstwa udostępnić drogę do „wielkiej europejskiej wspólnoty” opowiedział się również prezydent Andrzej Duda, który przyjął szefów delegacji państw V4 i Partnerstwa Wschodniego.

Dziś w Warszawie o Partnerstwie Wschodnim

Dziś (12 kwietnia) w Warszawie odbędzie się spotkanie szefów dyplomacji państw m.in. Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego na temat przyszłości Partnerstwa Wschodniego i unijnej polityki wschodniej. Szefów wszystkich delegacji przyjmie ponadto prezydent Andrzej Duda.

Migracje 10-04-2017

Apel UNHCR: Nie odsyłajcie uchodźców na Węgry

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) zaapelowało do państw członkowskich UE o tymczasowe wstrzymanie odsyłania na Węgry osób ubiegających się o azyl. Chodzi o to, żeby dać Budapesztowi czas na dostosowanie swojego nowego prawa migracyjnego do prawa unijnego i międzynarodowego. Taką samą prośbę wystosowała ONZ."Sytuacja osób ubiegających się o azyl na Węgrzech, która już była przedmiotem …

Demokracja 10-04-2017

Węgrzy przeciw ustawie o zagranicznych uniwersytetach

Kilkadziesiąt tysięcy osób demonstrowało wczoraj na ulicach Budapesztu przeciwko ustawie  zaostrzającej warunki działania zagranicznych uniwersytetów. Apelowali do prezydenta Węgier Jánosa Ádera, by nie podpisywał ustawy uniemożliwiającej działanie m.in. Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU). Domagali się skierowania jej do Trybunału Konstytucyjnego,  by stwierdzić, czy jest zgodna z konstytucją. Dziś mija termin wyznaczony na podpisanie ustawy, więc prezydent musi podjąć …

Nasilający się terroryzm: Szwecja i Egipt

Cztery osoby zginęły, a 15 zostało rannych w wyniku piątkowego (7 kwietnia) zamachu terrorystycznego w Sztokholmie. Narzędziem była – podobnie jak wcześniej w Nicei, Berlinie czy ostatnio w Londynie – skradziony samochód ciężarowy. Wczoraj (9 kwietnia) natomiast zginęło 36 osób, a ponad 100 zostało rannych w wyniku ataków na dwa koptyjskie kościoły w Egipcie.

Migracje 06-04-2017

Od dziś szczegółowe odprawy na zewnętrznych granicach UE

Od dziś (7 kwietnia) wszyscy przekraczający granice strefy Schengen będą podlegać szczegółowej odprawie zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe. Staż Graniczna uprzedza, że w efekcie zaostrzonych przepisów, odprawy na zewnętrznej granicy UE mogą być dłuższe.