Barbara Bodalska

Gospodarka 27-06-2017

Polska wraca do aktywnej polityki w rejonie Kaukazu

Polska i Azerbejdżan chcą wzmacniać wzajemne relacje polityczne i gospodarcze - zadeklarowali wczoraj (27 czerwca) prezydenci obu państw: Andrzej Duda i Ilham Alijew . Obaj przywódcy podpisali wspólną deklarację dotyczącą strategii partnerstwa i współpracy gospodarczej podkreślając bardzo duży potencjał gospodarczy obu państw.

26-06-2017

Wsparcie prezydenta Macrona dla Ukrainy

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił wczoraj (26 czerwca), że Francja nie akceptuje aneksji Krymu przez Rosję i przedstawił propozycję wycofania sił skoncentrowanych w pobliżu ukraińsko-rosyjskiej granicy w Donbasie. Po spotkaniu w Paryżu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką zapowiedział także, że spotkanie na szczycie w tzw. formacie normandzkim powinno się odbyć jeszcze w tym lub w przyszłym tygodniu.

26-06-2017

Brytyjska oferta dla obywateli UE niewystarczająca

Szefowa brytyjskiego rządu Theresa May zaoferowała "spokój i pewność" 3,2 milionom obywateli UE żyjącym w Wielkiej Brytanii proponując po pięciu latach "settled status" uprawniający do korzystania ze wszystkich praw socjalnych i pracowniczych przysługujących Brytyjczykom. Szczegóły brexitowej oferty mają zostać przekazane do Brukseli dziś.

22-06-2017

Francja i Niemcy zgodne w krytyce państw naszego regionu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyłączyła się wczoraj (22 czerwca) w Brukseli do prezydenta Francji Emmanuela Macrona w jego krytyce skierowanej do przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej. W opublikowanym tego samego dnia wywiadzie dla kilku europejskich gazet Macron zarzucił władzom państw tego regionu "cyniczne podejście" i zdradę UE.

Poroszenko USA

Dostawy amerykańskiej broni dla Ukrainy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział podpisanie z USA umowy o dostawach broni dla Ukrainy. We wtorek (20 czerwca) Poroszenko zakończył wizytę w Stanach Zjednoczonych, podczas której spotkał się m.in. z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem.  Według agencji Interfax-Ukraina na zakończenie wizyty w Waszyngtonie Petro Poroszenko poinformował, że w ciągu dwóch-trzech miesięcy na Ukrainę przyjadą wysocy urzędnicy USA, a w …

Polska chwilowo bez rosyjskiego gazu

Do piątku wstrzymane zostały dostawy rosyjskiego gazu z powodu jego złej jakości – poinformowała wczoraj (21 czerwca) firma Gaz System odpowiadająca za tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę. Uspokaja jednocześnie, że sytuacja nie jest groźna dzięki zapasom tego paliwa.

Przemówienie Trumpa do Polaków na placu Krasińskich

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podczas swojej wizyty w Polsce wystąpi na warszawskim placu Krasińskich przed pomnikiem Powstania Warszawskiego – poinformował wczoraj (21 czerwca) szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Minister dodał, że amerykański prezydent osobiście wybrał to miejsce.

USA rozszerzają sankcje nałożone na Rosję

Stany Zjednoczone rozszerzyły wczoraj (20 czerwca) sankcje nałożone na Rosję za jej działania na Ukrainie. Oznaczają one zamrożenie aktywów, które mogą znajdować się w USA i zakaz kontaktów biznesowych. To rusofobiczna obsesja USA – zareagowała Moskwa.

Unijne sankcje przedłużone o rok – Ukraina dziękuje, Rosja krytykuje

Unia Europejska przedłużyła wczoraj (19 czerwca) sankcje gospodarcze wobec zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu i Sewastopola - poinformowała Rada UE dodając, że restrykcje będą obowiązywać do 23 czerwca przyszłego roku. Ukraina przyjęła tę decyzję z zadowoleniem, Kreml uznał natomiast sankcje za nielegalne.Unijne sankcje wobec Krymu i Sewastopola  Przedłużone przez UE restrykcje - sankcje za …

Demokracja 19-06-2017

Wybory we Francji: pełnia władzy dla Macrona

Partia prezydenta Emmanuela Macrona, La Republique en Marche (LREM) zdobyła w drugiej turze wyborów parlamentarnych 42,89 proc. poparcia, co daje jej 300 miejsc w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym – podało w nocy francuskie MSW po przeliczeniu 97 proc. oddanych głosów.  Koalicjant LREM - MoDem zdobył 6,04 proc. i 41 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym. Do uzyskania większości …

Demokracja 16-06-2017

Brexit bez opóźnień

Negocjacje ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE rozpoczną się zgodnie z planem - poinformowały wczoraj (15 czerwca) we wspólnym komunikacie brytyjskie ministerstwo ds. Brexitu i Komisja Europejska. Termin ten podawano w wątpliwość po zeszłotygodniowych, wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Przedterminowe wybory rozpisała rządząca Partia Konserwatywna premier Theresy May w nadziei na wzmocnienie swojego mandatu przed rozpoczęciem …

Gospodarka 16-06-2017

Koniec roamingu w UE

Od wczoraj (15 czerwca) w państwach członkowskich UE nie obowiązują już opłaty roamingowe – ich obywatele podróżujący po terytorium Unii będą mogli telefonować, wysyłać SMS-y i korzystać z internetu za krajową stawkę. "Roam like at home" niedługo zacznie też obowiązywać w Islandii, Liechtensteinie i Norwegii.To prawdziwie europejski sukcesPrzedstawiciele unijnych instytucji uznali zniesienie tych opłat za …

Migracje 14-06-2017

KE wszczyna postępowanie wobec Polski, Czech i Węgier ws. uchodźców

  Komisja Europejska podjęła wczoraj (13 czerwca) decyzję o wszczęciu procedury o nieprzestrzeganiu unijnego prawa przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z odmową realizacji przez te kraje decyzji ws. relokacji uchodźców i naruszeniem ich zobowiązań prawnych wobec Grecji, Włoch i innych państw członkowskich. Strona polska zareagowała na tę decyzję zdecydowanie krytycznie zarzucając Komisji wymuszanie działań …

Trump w Polsce na początku lipca

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump odwiedzi Polskę na poczatku lipca w drodze na szczyt G-20 w Niemczech. Oprócz rozmów bilateralnych z prezydentem Andrzejem Dudą, ma on spotkać z przywódcami inicjatywy Trójmorza, której szczyt zaplanowano w tym czasie we Wrocławiu.  "Zakładamy, że prezydent Trump pojawi się w Polsce późnym wieczorem piątego lipca i cały program będzie odbywał …

Prezydent Duda z wizytą w Chorwacji

  Prezydent Andrzej Duda rozpoczął dwudniową wizytę w Chorwacji, gdzie spotka się dziś (13 czerwca) z prezydent i premierem tego kraju: Kolindą Grabar-Kitarović i Andrejem Plenkovicem. Głównym tematem rozmów z chorwackimi przywódcami ma być inicjatywa Trójmorza. Na początku lipca w Polsce ma się odbyć spotkanie na szczycie 12 państw regionu (poza Polską są to: Austria, Bułgaria, Chorwacja, …

Demokracja 12-06-2017

Miażdżące zwycięstwo partii prezydenta Macrona

Partia prezydenta Emmanuela Macrona - La Republique En Marche (LREM) - zdecydowanie wygrywa pierwszą turę wyborów parlamentarnych we Francji - wynika z prognozy ośrodka Kantar Sofres. We wczorajszym (11 czerwca) głosowaniu zdobywa ponad 30 proc. głosów, podczas gdy zajmujący drugą pozycję centroprawicowi Republikanie o 10 proc. mniej.Zdecydowana większość partii prezydenckiejGdyby ta prognoza się sprawdziła, to …

Zniesienie wiz dla Ukraińców: Ukraina bliżej Europy

Zniesienie przez UE wiz dla Ukraińców to – według prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki "gigantyczny krok do Europy". „Ukraina to Europa!" – zareagował z kolei na wczorajszą (11 maja) decyzję państw UE ws. liberalizacji reżimu wizowego dla obywateli Ukrainy premier Wołodymyr Hrojsman.

Kosovo, Prizren
Demokracja 11-05-2017

Przedterminowe wybory parlamentarne w Kosowie

Parlament w Kosowie przegłosował wczoraj (10 maja) wotum nieufności wobec koalicyjnego rządu Isy Mustafy, szefa Demokratycznej Ligi Kosowa (LDK). Przedterminowe wybory parlamentarne, które mają być rozpisane już dziś, odbędą się najprawdopodobniej w przyszłym miesiącu.

Szef MSZ Witold Waszczykowski
Demokracja 10-05-2017

Rząd odpowie na raport Timmermansa ws. praworządności w Polsce

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski poinformował wczoraj (10 maja), że strona polska otrzymała raport, jaki nt. praworządności w naszym kraju przygotował dla Rady UE wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Zapowiedział też, że odpowiedź na ten „stronniczy” dokument zostanie przedstawiona w najbliższy wtorek (16 maja) na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych w Brukseli.

Gospodarka 10-05-2017

Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce

Bezrobocie w Polsce wyniosło w zeszłym miesiącu 7,7 proc. (wobec 8,1 procent w marcu) - podało wczoraj (9 maja) Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Resort zwrócił uwagę, że tak niskiego bezrobocia nie notowano od 26 lat, a premier Szydło podkreśliła, że jest to efekt realizacji gospodarczego programu PiS.

Premierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Tallinie
Polityka regionalna 09-05-2017

Premier Szydło na spotkaniu państw bałtyckich w Tallinie

Bezpieczeństwo, także energetyczne, oraz przyszłość UE, to m.in. tematy rozmów na szczycie państw bałtyckich i Polski w Tallinie. Wczorajsza (8 maja) wizyta premier Beaty Szydło w stoicy Estonii rozpoczęła się od rozmów z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid i premierem tego kraju Jurijem Ratasem. Z początkiem lipca Estonia rozpocznie półroczne, rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE.

Demokracja 08-05-2017

Zdecydowane zwycięstwo Macrona

Ósmym prezydentem V Republiki został niespełna 40-letni centrysta Emmanuel Macron pokonując w drugiej turze wyborów kandydatkę skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen. Po przeliczeniu wszystkich głosów francuskie MSW podało w nocy, że we wczorajszym (7 maja) głosowaniu Macron zdobył 66,06 proc. poparcie.

Demokracja 04-05-2017

Macron prowadzi w sondażach przed niedzielnym głosowaniem

Telewizyjna debata przed drugą turą francuskich wyborów prezydenckich z udziałem skrajnie prawicowej Marine Le Pen i centrysty Emmanuela Macrona zakończyła się - według sondażu - zwycięstwem centrowego polityka. Eksperci uprzedzają jednak, że mimo zdecydowanie większego poparcia dla Macrona (ostatni sondaż daje mu w drugiej turze 61 proc. głosów) nie może on być pewien ostatecznego zwycięstwa.

Polityka regionalna 04-05-2017

Trójmorze lekiem na wzmocnienie europejskiej jedności?

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski przekonywał wczoraj (4 maja), że inicjatywa Trójmorza jest nowym pomysłem na zwiększanie jedności i spójności europejskiej. Przypomniał przy tym przesłanie tej inicjatywy: "im bardziej zjednoczona Europa Środkowa, tym bardziej zjednoczona Europa, tym więcej jedności w Europie".  „To jest przekaz, który chcemy pokazywać w trzech wymiarach: spójności infrastrukturalnej, poprzez to także …