Barbara Bodalska

60 lat Europy 27-03-2017

Marsze dla Europy w rocznicę Traktatów Rzymskich

W wielu miastach Polski i innych państw członkowskich UE odbyły się w sobotę (25 marca) manifestacje poparcia dla UE. Tego dnia minęło 60 lat od podpisania Traktatów Rzymskich, od których rozpoczął się proces integracji europejskiej. Z tej samej okazji unijni przywódcy podpisali tego dnia w stolicy Włoch Deklarację Rzymską.

Grupa Wyszehradzka 27-03-2017

Dziś w Warszawie rozpoczyna się szczyt V4 i Kongres Innowatorów

W Warszawie rozpoczyna się dziś (27.03 marca) dwudniowy Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej z udziałem premierów Grupy Wyszehradzkiej. W jego trakcie przedstawione zostaną start-upy z Polski, Słowacji, Czech i Węgier oraz odbędzie spotkanie na szczycie V4. Beata Szydło, Viktor Orban, Robert Fico i Bohuslav Sobotka mają podpisać "Deklarację Warszawską" dotyczącą utworzenia wyszehradzkiego funduszu innowacji.

60 lat Europy 26-03-2017

Prezydent i premier o Deklaracji Rzymskiej

Zarówno szefowa polskiego rządu Beata Szydło, jak i prezydent Andrzej Duda wyrazili w sobotę (25 marca) zadowolenie z podpisanej tego dnia w stolicy Włoch Deklaracji Rzymskiej. Dokument został przyjęty podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich.

60 lat Europy 26-03-2017

W Deklaracji Rzymskiej o jedności i solidarności UE

W pałacu na Kapitolu przywódcy 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, a także szefowie unijnych instytucji: Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani oraz Rady Europejskiej Donald Tusk podpisali w sobotę (25 marca) Deklarację Rzymską. Podkreślają w niej wartość jedności i solidarności Wspólnoty.

Niespodziewana wizyta Marine Le Pen w Moskwie

Szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen, spotkała się dziś (24 marca) w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Prezydencki rzecznik Dmitrij Pieskow powiedział, że było to pierwsze spotkanie obojga polityków. Wizytę cieszącej się dużym poparciem kandydatki we francuskich wyborach prezydenckich zapowiedział zaledwie dzień wcześniej zapraszający ją szef komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Dumy Leonid Słucki.

60 lat Europy 24-03-2017

Polska wycofuje zastrzeżenia do Deklaracji Rzymskiej

Polska przyjmie Deklarację Rzymską – zapowiedziała premier Beata Szydło przed wylotem do stolicy Włoch, gdzie jutro odbędzie się jubileuszowy szczyt UE poświęcony 60-leciu Traktatów Rzymskich. Zastrzegła jednak, że nie jest to najambitniejszy tekst i UE powinna być bardziej odważna w podejmowaniu decyzji.

oficjalny, na tle flag
60 lat Europy 24-03-2017

Projekt Deklaracji Rzymskiej spełnia polskie postulaty?

Projekt deklaracji, którą jutro w Rzymie mają przyjąć przywódcy 27 państw UE (już bez Wielkiej Brytanii) potwierdza, że państwa członkowskie będą działać razem i zmierzać w tym samym kierunku, z zastrzeżeniem jednak, że "w różnym tempie i z różną intensywnością, tam, gdzie to potrzebne". To złagodzona wersja wstępnych zapisów mówiących bardziej zdecydowanie o Europie wielu prędkości. Jednak szef MSZ Witold Waszczykowski oświadczył dziś (24 marca), że strona polska chciałby wnieść jeszcze poprawki do tekstu.

60 lat Europy 24-03-2017

Premier Szydło o przyszłości UE

Unia Europejska jest co prawda jednym z najważniejszych projektów naszych czasów, ale obecnie utknęła na mieliźnie w efekcie przyjmowania nie zawsze słusznych kierunków rozwoju – oceniła premier Beata Szydło. W przeddzień jubileuszowego szczytu UE poświęconego 60 rocznicy Traktatów Rzymskich, szefowa polskiego rządu wygłosiła w TVP oświadczenie ws. przyszłości UE. W swoim wystąpieniu Beata Szydło zwróciła uwagę, że …

Atak terrorystyczny w Londynie

Pięć osób zginęło – w tym napastnik i policjant – a co najmniej czterdzieści zostało rannych w wyniku ataku terrorystycznego, do którego doszło wczoraj po południu w Londynie. Nie odbyło się w związku z tym planowane wcześniej spotkanie premier Theresy May z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Do ataku doszło około 14.40 (15.40 czasu polskiego) w pobliżu …

22-03-2017

W kwietniu szczyt UE ws. Brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował wczoraj, że unijny szczyt poświęcony Brexitowi odbędzie się 29 kwietnia. Dzień wcześniej przedstawiciel brytyjskiego rządu przy UE Tim Barrow przekazał, że 29 marca premier Theresa May wyśle do instytucji unijnych oficjalny list informujący o zamiarze opuszczenia Unii przez Wlk. Brytanię. Oznacza to rozpoczęcie procesu negocjacji, który ma trwać dwa lata. Rada …

Demokracja 22-03-2017

Oficjalne wyniki wyborów w Holandii

Oficjalne wyniki zeszłotygodniowych (15 marca) wyborów w Holandii potwierdziły wygraną partii dotychczasowego premiera Marka Rutte. Jego Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) zdobyła 33 mandaty w 150-osobowej Izbie Niższej, a antyunijna i antyislamska Partia Wolności (PVV) Geerta Wildersa zajęła drugie miejsce uzyskując 20 mandatów. Jednak w tym rozdaniu VVD ma o osiem mandatów mniej …

Demokracja 21-03-2017

Spór niemiecko-turecki nie słabnie

Wicepremier Turcji Numan Kurtulmus ostrzegł wczoraj (20 marca) Europę przed „złą przyszłością” i pułapką faszyzmu, a dzień wcześniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan oskarżył kanclerz Niemiec Angelę Merkel o używanie "nazistowskich środków" w narastającym sporze między oboma państwami. Turcja zaczyna też kwestionować sens realizacji porozumienia z UE ws. uchodźców. Napięcie w stosunkach Ankary z państwami UE, …

Demokracja 20-03-2017

Polska niechętna koncepcji Europy dwóch prędkości

Polska z niepokojem obserwuje plany UE dwóch prędkości, gdyż prowadzi to rozpadu wspólnoty - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas rozpoczynających się obchodów 60-lecia Traktatów Rzymskich w parlamencie Włoch. Szef KE Jean-Claude Juncker uspokaja, że Unia przetrwa co najmniej kolejnych 60 lat, jednak projekt Deklaracji Rzymskiej – choć nie bezpośrednio – ma zawierać zapisy o …

Demokracja 17-03-2017

Turcy w Niemczech będą mogli wziąc udział w referendum

Niemiecki rząd zgodził się na przeprowadzenie na terytorium Niemiec referendum ws. zmian tureckiej konstytucji, które mają umożliwić wprowadzenie w Turcji systemu prezydenckiego. Turecki prezydent oskarżył tymczasem Europę o rozpoczęcie krucjaty przeciwko islamowi.

Demokracja 16-03-2017

W Holandii zwycięża partia urzędującego premiera Marka Ruttego

Centroprawicowa Partia Ludowa na Rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Ruttego zdobyła najwięcej głosów w wyborach do niższej izby parlamentu w Holandii - wynika z sondażu exit poll. VVD uzyskałaby w ten sposób 31 ze 150 miejsc w izbie niższej. Drugie miejsce zajęła populistyczna i eurosceptyczna Partia Wolności Geerta Wildersa (PVV), co daje jej 19 mandatów.

Instytucje UE 15-03-2017

Eurosceptyczne partie bez unijnych pieniędzy?

Szef chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim Manfred Weber uważa, że eurosceptyczne partie nawołujące do rozwiązania UE powinny zostać pozbawione pieniędzy z unijnego budżetu. Zwrócił się już nawet do Komisji Europejskiej o przygotowanie propozycji zmian prawa, które to umożliwią.

Waszczykowski apeluje o uspokojenie sporu państw UE z Turcją

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski zaapelował wczoraj (14 kwietnia) do wszystkich stron sporu o uspokojenie, wycofanie się z przesadnej retoryki i szukanie możliwości współpracy. Odniósł się w ten sposób do nasilającego się konfliktu między Turcją i niektórymi państwami UE, zwłaszcza z Holandią i Niemcami.

Brytyjska premier może rozpoczynać Brexit

Obie izby brytyjskiego parlamentu przyjęły wczoraj (13 marca) wieczorem ustawę upoważniającą premier Theresę May do uruchomienia procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szefowa brytyjskiego rządu zapowiadała, że Brexit rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu.

Kaczyński: Nie będzie Polexitu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewnił, że nie ma mowy, by Polska wyszła z UE i zaprzeczył doniesieniom o współpracy z szefową francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen. Jednak Polacy negatywnie oceniają politykę rządu i domagają się dymisji gabinetu Beaty Szydło.

Instytucje UE 13-03-2017

Zwycięstwo Polski na unijnym szczycie?

Polski rząd i PiS uznały opór polskiej delegacji wobec kandydatury byłego premiera Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej za historyczne zwycięstwo, a wracającą z Brukseli szefową polskiego rządu Beatę Szydło kwiatami powitała na lotnisku delegacja ministrów z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim na czele. Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski już zapowiedział „drastyczne obniżenie poziomu zaufania” do UE” i prowadzenie wobec niej „polityki negatywnej”.

Instytucje UE 10-03-2017

Polski rząd w kontrze do UE

Według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego „stało się bardzo źle”, że Donald Tusk ponownie został szefem Rady Europejskiej, ale bardzo dobrze, że dzięki postawie premier Beaty Szydło Polska odzyskuje podmiotowość. Sama premier podkreśliła, że Tusk nie gwarantuje przestrzegania unijnych zasad ani przeprowadzenia koniecznej reformy UE. Oświadczyła też, że nie podpisze konkluzji obrad Rady Europejskiej i w ten sposób unieważni unijny szczyt.

Instytucje UE 09-03-2017

Ważą się losy reelekcji Tuska

Premier Beata Szydło od wczoraj jest już w Brukseli, gdzie stara się zjednać poparcie dla kandydata polskiego rządu na szefa Rady Europejskiej, Jacka Saryusz-Wolskiego. Dziś po południu rozpoczyna się dwudniowy szczyt UE, którego pierwszym punktem jest decyzja ws. obsady stanowiska przewodniczącego RE. Dotychczas jedynym oficjalnie zgłoszonym kandydatem jest właśnie Saryusz-Wolski, ale o kolejną kadencję ubiega się także obecny szef RE, Donald Tusk.

Instytucje UE 08-03-2017

Kto zostanie szefem Rady Europejskiej?

Już jutro po południu może być znane nazwisko przewodniczącego Rady Europejskiej na najbliższe dwa i pół roku. Na razie w grę wchodzi dwóch Polaków: obecny szef RE Donald Tusk i były europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski. Dotychczas nie został bowiem oficjalnie zgłoszony żaden nowy kandydat, choć do wyścigu o fotel szefa RE mogą dołączyć kolejne osoby.

Instytucje UE 07-03-2017

Ważą się losy drugiej kadencji Tuska

Kandydat polskiego rządu na szefa Rady Europejskiej Jacek Saryusz-Wolski, cieszy się na razie poparciem tylko jednego rządu i jest nim gabinet Beaty Szydło. Nie martwi to szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego, który przyznał wczoraj otwarcie, że nie interesuje go poparcie dla Saryusz-Wolskiego, bo ważne jest jedynie - jak powiedział – „że jest to nasz kandydat i jest w grze”.